'Prima, eten in Oud Sluis; jullie trakteren' 'Polman de onzichtbare', is 261 zeeland Faunabeheer ontkomt aan bezuinigingsronde Studies RA horen bij de beste van het land Zeeuwen geven 8,58 euro aan goede doelen D Ganzen in het gelid brieven De Leeuw wordt onderwijsautoriteit woensdag 5 december 2012 door Edith Ramakers middelburg - De Faunabeheereen- heid Zeeland (FBE) krijgt voor vol gend jaar een subsidie van de pro vincie van ruim 105.000 euro. Het college van Gedeputeerde Staten heeft de FBE ontzien in de bezui nigingsronde. De FBE is een samenwerkingsver band van jachthouders en partijen die met faunabeheer te maken heb ben. Daarin zijn vertegenwoor digd: de Federatie Particulier Grondbezit, Koninklijke. Neder landse Jagers Vereniging, de Zuide lijke Land- en Tuinbouworganisa tie, Staatsbosbeheer, Stichting Het Zeeuws Landschap en de Vereni ging Natuurmonumenten. De FBE geeft voorlichting over fau nabeheer en over de bestrijding van schade die veroorzaakt wordt middelburg - De opleidingen van de Roosevelt Academy in Middel burg horen bij de allersterkste in het Nederlandse wetenschappelij ke onderwijs. Dat staat in de Keu zegids Universiteiten 2013, die dins dag uitkwam. De schrijvers van de keuzegids noemen het onderwijs op university colleges inhoudelijk samenhangend, stimulerend en van hoog niveau. Desondanks zijn studenten van de Roosevelt Academy minder posi tief over de studielast en de facili teiten van hun school dan studen ten van andere university colleges in Nederland. De RA staat daarom op de vijfde plaats van de zeven be oordeelde university colleges. De inhoud, docenten, wetenschap pelijke vorming en het contact met de school krijgen een uitste kende beoordeling. Het aantal stu denten dat binnen vier jaar een di ploma haalt ligt bij de RA boven dien zeer hoog. Behalve in Middelburg zijn er ook university colleges in Utrecht, Maastricht, Den Haag, Tilburg, Amsterdam, Rotterdam en Ensche de. Die laatste twee zijn niet beoor deeld in de keuzegids. door Denise van Minnen middelburg - Zeeuwse gezinnen gaven vorig jaar gemiddeld 8,58 eu ro aan goede doelen. In totaal ging het om anderhalf miljoen euro. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau Fondsenwerving (CBF). Zeeuwen horen bij de vier meest vrijgevige provincies van het land. De inwoners van de gemeente Veere waren in Zeeland het gulst. Zij stopten gemiddeld 16 euro in de collectebus. Veere staat lande lijk op de 23e plek in de top 50 van de meest vrijgevige gemeenten. In Kapelle en Borsele werd ook veel gedoneerd, respectievelijk 13,43 eu ro en 12,92 euro per huishouden. De inwoners van de gemeente Vlis- singen waren het minst gul. Zij ga ven gemiddeld 4 euro aan collec tanten. In heel Nederland werd in 2011 49.9 miljoen euro opgehaald voor goede doelen. Dat is iets minder dan in 2010: toen werd 51,3 mil joen euro ingezameld. Het meeste geld ging naar goede doelen die de volkgezondheid ondersteunen. Net als in 2010 voert de gemeente Urk de top 50 aan. Daar gaf men maar liefst 48 euro per huishou den uit aan donaties voor goede doelen. In de provincie Friesland werd het meeste geld opgehaald: 11.10 euro per gezin. middelburg - Johan de Leeuw (59) wordt per half december de nieuwe onderwijsautoriteit van Zeeland. Hij volgt Koos van der Steenhoven op, die bijna een jaar geleden aan trad. Van der Steenhoven wordt onverwachts aangesteld als secreta ris-generaal bij het ministerie van 'Ik was echt overrompeld door dat telefoontje' Han Polman, de nieuwe commissaris van de koningin door dieren. Een van de belangrijk ste taken is het verstrekken van af- schietvergunningen aan particulie ren of organisaties die overlast van dieren hebben. Een boer bijvoor beeld die last van grazende ganzen ondervindt, kan bij de FBE terecht voor een vergunningaanvraag. De FBE is een overlegplatform voor organisaties met tegengestel de belangen. De FBE moet over eenstemming bereiken over de uit voering van het faunabeheer tus sen organisaties voor jacht- en wildbeheer, landbouw, particulier grondbezit en natuurbeheer. De FBE ontvangt sinds 2004 pro vinciale subsidie. De faunabeheer- eenheden komen voort uit de Flo ra- en faunawet, die in 2002 in wer king is gegaan. Provincies hebben sindsdien de wettelijke verplich ting een FBE te hebben. Het viel niet mee, bekende bur gemeester Han Polman, the mor ning after. „Ik zeg eerlijk: ik heb een beetje een katterig gevoel. Niet dat ik niet blij ben met mijn voordracht, integendeel, ik ben vereerd en reuzeblij, maar ik heb gisteravond bezoek ge had van een paar Zeeuwse Sta tenleden en die kunnen er wat van. Het is behoorlijk laat gewor den", gniffelde hij voor aanvang de collegevergadering. door Mare Molenaars Polman, die maandagavond te horen kreeg dat hij de gedroomde nieuwe com missaris van de koningin in Zeeland is, wachtte een warm onthaal op het stadskantoor. Naast felicitaties van ambtenaren waren er de onvermijdelijke bolus sen. En lovende woorden, in dit ge val van locoburgemeester Ton Lins- sen, die meteen probeerde spijkers met koppen te slaan. „Ik reken er op dat je elk jaar terugkeert om vastenavend te vieren." Polman hield die boot af „Want ook Zeeland viert carnaval. Wist u dat er zestien carnavalsverenigin gen zijn? In Zeeuws-Vlaanderen ja, maar ook elders, zoals in Oud-Vossemeer. Sommige zijn zelfs erg vooruitstrevend; die heb ben een vrouw als prins." Kom daar eens om in Bergen op Zoom, waar vrouwen nog altijd niet welkom zijn in de Stichting Vastenavend. Een kwestie van tra dities en daar wil het Bergs college er wat graag nog één aan toevoe gen. „Ik heb ooit, bij de toenmali ge commissaris Van Gelder, heer lijk gegeten in het provinciehuis, in het Prinsenlogement. We spre ken nu af dat je één keer per jaar het Bergse college ontvangt voor een gezamenlijk diner", opperde Linssen. Uit de kunst, vond Polman, die het idee omarmde, maar wel di rect een alternatieve locatie aan droeg. „Laten we dan meteen naar Oud Sluis gaan." Dat werd met ju bel ontvangen - Bergen op Zoom heeft geen sterrenrestaurant, laat staan één met drie - maar Polman was nog niet uitgesproken. „En jul lie trakteren", toonde hij Zeeuwse trekjes. Inhoudelijk wil Polman niet in gaan op zijn voordracht en toe komstige baan. Formeel omdat hij nog niet is benoemd, maar dat is niet de belangrijkste reden. „Ik ben eerlijk gezegd nog een beetje beduusd", gaf hij toe. „Ik heb gesol liciteerd, gesprekken gevoerd met de vertrouwenscommissie, maar had geen idee wie mijn tegenkan didaten waren. Ze hadden het voorbeeldig dichtgetimmerd, daar. Ik was echt overrompeld door dat telefoontje." wethouders, maar ook de leden van het managementteam, zijn minder verrast door de voor dracht. Allen zijn overtuigd van Polmans bestuurlijke kwaliteiten en zijn 'verbindend vermogen'. „Een echte bruggenbouwer", roemde Linssen hem in een eerste reactie. „En nu we het toch over bruggen hebben: als je moet verhuizen door Marcel Modde bergen op zoom - Bij parkeerpaal 4608 kraait het oproer. De twee andere elektronische betaalzuilen aan de Korenbeurstraat zijn defect, meldt een opgeplakt briefje. Nummer 4608 veinst het wel te doen, maar na het doorlopen van van de aanwijzingen op het scherm, blijft betalen uiteindelijk onmogelijk. De rij is inmiddels aangegroeid tot zeven automobilis ten, stuk voor stuk ongeduldig want er moet worden ingekocht voor de feestdagen. En de andere parkeerplaatsen in het centrum van Bergen op Zoom staan vol. Niemand durft aanvankelijk het ri sico te lopen de auto dan maar zonder kaartje achter te laten. „Als ze hier ergens goed in zijn, is het bonnen schrijven. Daar zou die burgemeester nu eens iets aan moeten doen! Het is hier werkelijk waar verschrikkelijk!" De mensen bij paal 4608 kennen burgemeester Han Polman nauwe lijks. Een man met een overduide lijke Rotterdamse tongval uit Hal steren is één van de weinige dins dag lukraak aangeschoten inwo ners die weet te vertellen dat Pol man van D66-huize is, culturele af fectie heeft en piano speelt „Berge- naren zijn heel chauvinistisch. Daar weet hij goed mee om te gaan. Hij is heel open. Gaat hij Kar- la opvolgen? Nee toch! Dat verrast me. Hoewel, dat hij weg zou gaan zat er wel in. Hij is ambitieus ge noeg." De man pinkt een traan weg. „Da's niks hoor! Komt van de wind." De bakkersvrouw van 't Croissant- Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties. Johan de Leeuw was voorheen lid van de Tweede Ka mer, werkte als directeur-generaal bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en bij de Voedsel- en Warenautoriteit. Hij heeft ook jarenlange ervaring als onderwijsbestuurder. tholen - In een haast wiskundige formatie vliegen ze in V-vorm door de lucht, vaak om weersverandering aan te kondigen. Maar ook op het land houden deze ganzen niet van chaos. Keurig netjes achter elkaar en naast elkaar zijn ze geland in de Thoolse Deurloopolder. foto Ronald den Dekker Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Truzement Truzement is in maart 2007 met de Aanpak Duurzaam Zwin in de kou gezet door het provinciale be stuur van Zeeland, ondanks de zorgvuldig uitgevoerde MER. Het Zwin maakt geen deel uit van het stroomgebied van de Schelde maar is een inbraak van de Noordzee. Deze misvatting wordt ook nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26