24 Ingrid Roos zegt na 36 jaar de markt vaarwel Fietstassen Winterregime Witte Huis voor opvang daklozen weer gestopt ROOS KUNST- EN ANTIEKVEILING woensdag 5 december 2012 Ingrid Roos verkoopt fournituren, onder meer garen, band, kant, ritsen en kno pen; kralen en alles om sieraden te maken, voeringstoffen, quiltstoffen, hobby materialen en alle soorten wol. Steeds meer spullen worden verkocht om kle ding te repareren: knie- en elleboogstukken, reparatiedoek en ritsen voor jas sen en broeken. Op de markt is het klaar, maar in de winkel gaat het door. Om haar zelfgesponnen wol te verkopen, stopte ingrid Roos 36 jaar geleden haar strengen in een fietstas en reed naar de markt. Nu laat ze op drie markten vier lege kramen achter. KIJKDAGEN Donderdag 6 december 10.00 - 17.00 uur Vrijdag 7 december 10.00 - 17.00 uur Zaterdag 8 december 10.00 - 16.00 uur ZEEUWS VEILINGHUIS Maandag 10 december 10.00 - 17.00 uur 11-12 DECEMBER 2012 door Maurits Sep VLISSINGEN - De winterregeling in het Witte Huis voor de opvang van daklozen is weer beëindigd. Volgens de Vlissingse wethouder Marin de Zwarte, die ervoor had gezorgd dat de regeling vervroegd was ingesteld, is de wachtlijst weg gewerkt, waardoor er weer vol doende opvangmogelijkheden zijn en niemand op straat hoeft te sla pen. De Zwarte meldde dat maandaga vond aan de commissie maatschap pelijke zaken in Vlissingen. Vol gens De Zwarte is een aantal daklo zen doorverwezen naar andere or ganisaties die hen konden helpen, naar projecten voor begeleid wo nen en naar de particuliere wo ningmarkt. Daardoor kon de win terregeling nu weer worden stopge zet. Deze regeling zorgt ervoor dat er tijdelijk extra mensen worden op gevangen in het Witte Huis door extra slaapplaatsen te maken. Pas als het weer echt te koud wordt om buiten te slapen en er mensen zijn die geen dak boven hun hoofd hebben, wordt de winterre geling weer ingesteld. Bij het Witte Huis - dat wordt ge leid via Emergis - wordt de komen de tijd wel beter gecontroleerd waar daklozen vandaag komen die zich er melden. Als het mensen van buiten Vlissingen zijn, mogen ze die eerste nacht wel blijven, maar daarna worden ze terugge stuurd naar de gemeente waar ze vandaan komen. Vlissingen is voor Zeeland welis waar een zogenoemde 'centrumge meente' voor bijvoorbeeld daklo- zenopvang - en zij krijgt daar ook geld voor -, maar het is voor daklo zen beter als ze in hun vertrouwde omgeving worden opgevangen, is de gedachte. Daar hebben ze ook hun sociale netwerken en die ge meenten moeten zelf zorgen voor opvang van hun .daklozen. Het wordt zwaar: voor dag en dauw met de bus naar de markt, uitladen, bus wegbrengen, kraam inrichten en dan de hele dag op je benen staan. Boven dien blesseerde Ingrid Roos, bijna 60, haar schouder bij een ongeluk. „Tijd om te stoppen." Gemakkelijk zal het niet wezen. Als In grid Roos op dinsdag 18 december voor het laatst de bus in laadt op de markt in Goes, heeft ze alleen nog maar de winkel. Haar onderneming die in 36 jaar groeide en tot grote bloei kwam, houdt op te bestaan. „Ik zal het wel missen, maar in de winkel heb ik natuurlijk ook genoeg te doen. Daar is het assortiment nog bre der. Bovendien moet deze hele handel in de winkel geïntegreerd worden." Voor de klanten wordt het stuk ken moeilijker. „Hoe moet dat nu voortaan?", luidt regelmatig de ver zuchting. Want nergens vind je al les wat je aan handwerkspullen no dig zou kunnen hebben op één plaats. Er zijn wel winkels met wol, andere winkels met borduur- spullen en kralen en weer andere winkels met ritsen en voering, maar bij Ingrid Roos lag dat alle maal bij elkaar op één markt kraam. Samen met lintjes, band jes, knopen, kniestukken, naalden, garen en noem maar op. „Ik heb al tijd op alle markten vier kramen gehuurd. Daar kan het net alle maal op." Van huis uit was Ingrid helemaal geen ondernemer. Ze rolde erin door haar hobby: handwerken. „In die tijd was wol spinnen en verven zo in en ik kon het best goed. Op den duur had ik zo veel wol gesponnen, dat ik dacht: ik ga het verkopen. Zo ging ik met volle fietstassen naar de markt in Mid delburg en verkocht er elke week wol. Al snel ging ik wol inkopen en andere dingen waar vraag naar was. Toen moest ik twee keer op en neer met mijn fiets. Een rijbe wijs had ik nog niet. Leo, mijn man, bracht me weieens en naar mate het kraam groter werd, kreeg ik hulp. Ik ben mijn rijbewijs gaan halen, we hebben een bus gekocht „Het wordt nu toch wel zwaar: drie keer in de week op de markt." en na niet al te lange tijd stonden we op de markt in Hulst, Goes, Oostburg, Middelburg Axel en Rot terdam. In 1990 zijn we in Middel burg, op de hoek van de Graven straat en de Zusterstraat de winkel begonnen. De laatste jaren stond ik alleen nog in Goes, Terneuzen en Middelburg op de markt." Maar daar komt nu dus ook een einde aan. Vorige week stond Ingrid al voor het laatst in Terneuzen en donder dag 13 december valt in Middel burg het doek. In Goes staat ze op dinsdag 18 de cember voor het laatst. Alle klan ten die met enige radeloosheid op het bericht hebben gereageerd, hebben een briefje gekregen met het adres en telefoonnummer van de winkel. Die winkel is ook de reden dat In grid niet naar iemand heeft ge zocht om de ambulante handel over te nemen. „Je moet natuurlijk niet je eigen concurrentie gaan organiseren. Bo vendien betwijfel ik of er een bank zou zijn die deze handel wil financieren. Het is een enorme voorraad en die moet altijd heel breed blijven, anders raak je klan ten kwijt. Mensen moeten erop kunnen rekenen dat jij dat speciale elastiek van een euro de meter, die speciale naald van tachtig cent of die blauwgroene rits van drie euro hebt. Je kunt wel snappen dat je op dat soort artikelen geen kapita len verdient, maar de kracht zit in de volledigheid." Ingrid ziet sinds het begin van de crisis steeds meer klanten voor re paratiespullen. „Ze kunnen in Middelburg in de winkel terecht." Ingrid Roos (r) trekt zich na 36 jaar op de markt terug in haar winkel in Middelburg, foto's Ronald den Dekker 1200 kavels, w.o. 525 Aziatica. Herengracht 74 4331 PX 1 Middelburg j Tel. 0118 - 650 680 Catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24