Slimme meter voor huurders van l'escaut 22 Resten Domburgse B24 naar luchtoorlogmuseum Winterse sferen op ijsbanen in Vlissingen en Middelburg woensdag 5 december 2012 "Wij willen veel doen om ervoor te zorgen dat er zuinig wordt omgesprongen met energie' Jaap Rieter, commercieel directeur Delta door Emile Calon Driehonderd huurders van de Vlissingse wo ningcorporatie l'es caut krijgen volgend jaar een 'slimme' elektriciteitsmeter in hun woning. Met die meter kunnen ze veel makkelijker bijhouden wat het da gelijks verbruik is. Vanaf 2014 wor den alle huishoudens in Neder land voorzien van een dergelijke meter. Delta en l'escaut kwamen dinsdag officieel overeen dat vijf procent van de huurders van de corporatie al volgend jaar de be schikking heeft over een 'slimme meter'. De corporatie, zo vertelde direc teur Jan van Beekhuizen, vindt het belangrijk dat de huurders zo min mogelijk energie hoeven te verstoken. Met behulp van die me ter kunnen ze bijna exact bijhou den wat ze aan energie verbrui ken. Hij liet ook weten dat er ge dacht wordt aan een internetsite waarop de gebruikers van slimme meters elkaar tips geven hoe ze energie besparen. Commercieel directeur Jaap Rieter van Delta stelde dat het interes sant is om te zien of de driehon derd bezitters van slimme meters straks een ander energieverbruik hebben dan de overige 5700 huur ders van de Vlissingse corporatie die nog niet online hun verbruik kunnen bijhouden. L'escaut en Delta willen tot 2018 bereiken dat de huurders van de corporatie twintig procent minder CO2 uitstoten. De woningbouw vereniging wil dat bereiken door de eigen woningen beter te isole ren. Van Beekhuizen: „We passen de schil van de woning aan. Mu ren, daken, ramen en vloeren." Maar ook is het de bedoeling om de ketels in de woningen te ver nieuwen. Volgens de directeur wordt er ook al gedacht aan het plaatsen van zonnepanelen. De prijzen van de panelen dalen en de panelen zelf worden steeds beter. Volgens Van Beekhuizen komt het moment steeds dichterbij dat het voor een corporatie zeer interessant wordt om panelen te plaatsen op de da ken van de huurders. Een huurder van de corporatie, Shyler Moustafa, kreeg gisteren vier zonnepanelen. Tijdens de Wooncontactdag van de corpora tie had ze, tot haar eigen verras sing, het beste antwoord gegeven op de vraag 'hoeveel CO2 stoot een huishouden gemiddeld per jaar uit, inclusief reizen'. Het gaat om 10.460 kilo, aldus Delta en l'es caut. Met haar antwoord van 9050 kilo zat Moustafa er het dichtste bij. Komend voorjaar worden de vier panelen op haar woning ge plaatst Thiemo Nieuwenhuizen van Delta vertelde dat ze waar schijnlijk 100 tot 125 euro per jaar gaat besparen op de energiereke ning. Die vier panelen zijn volgens hem goed voor eenvijfde van het elektriciteitsverbruik van een ge middeld gezin. Moustafa, die met haar twee kinderen in Vlissingen woont, was blij met de panelen. Shyler Moustafa (r) kreeg dinsdag van directeur Jan van Beekhuizen van de Vlissingse woningbouwver eniging l'escaut vier zonnepanelen die begin volgend jaar op haar wo ning worden geplaatst. foto Ruben Oreel 'Zonnepanelen worden steeds goedkoper en beter. Het moment nadert dat wij ze als corporatie kunnen plaatsen' Directeur Jan van Beekhuizen van l'escaut ARNEMUIDEN - Onderdelen van een B24 bommenwerper, die in 2007 bij een onderzoek door de luchtmacht zijn geborgen, zijn ge schonken aan het luchtoorlogmu seum Wings to Victory op vlieg veld Midden Zeeland bij Arnemui- den. De B24 bommenwerper stortte op 5 november 1943 nabij Domburg in zee. Het wrak werd in 2007 door duikers gevonden. Er werd door de Koninklijke Luchtmacht een onderzoek ingesteld naar dit vliegtuig, maar het is uiteindelijk niet gekomen tot een complete berging. Het wrak is vervolgens af gedekt met zand. Volgens Wings to Victory werden in 1943 vier bemanningsleden krijgsgevangen gemaakt, vijf kwa men er om het leven, waarvan er twee nog steeds vermist zijn. De twee kisten met onderdelen be vatten allerlei verschillende onder delen zowel van de motoren als van het vliegtuig zelf Bijzonder zijn, aldus een woordvoerder, een aantal gewapende cockpitramen waarvan de ene gebroken is en op de andere zijn duidelijk kogelinsla gen te zien. De piloot en de bom- menrichter hebben het vliegtuig niet op tijd kunnen verlaten. Mo gelijk zijn zij getroffen door kogels via het kapotgeschoten raam. VLISSINGEN/MIDDELBURG - In Vlis singen en Middelburg wordt deze week gewerkt aan de opbouw van de tijdelijke kunstijsbanen. De ijsbaan van 400 m2 in de Zwa re Plaatwerkerij in Vlissingen is bijna klaar en wordt morgen geo pend. Op en rond de baan zijn tal van extra activiteiten georgani seerd. Zo komt maandag oud-we reldkampioen schaatsen Barbara de Loor schaatsles geven aan Vlis singse basisschoolleerlingen. En het Eru Jong Oranje IJshockey- team geeft donderdagavond 13 de cember twee clinics. De ijsbaan in Vlissingen is dagelijks geopend van 09.00-18.00 uur. Op vrijdag en zaterdag blijft de ijsbaan open tot 22.00 uur. De tijdelijke kunstijsbaan van 600 m2 op de Markt in Middelburg wordt zondag 9 december om 12.00 uur geopend. Ook hier staan tal van (winterse) activiteiten op het programma. Barbara de Loor geeft op dinsdag 11 december schaatsles aan de leerlingen van Middelburgse basisscholen. Maan dagavond 17 december geeft het Eru Jong Oranje IJshockeyteam twee clinics. Dit jaar wordt ook weer gestreden om de Middelburg se Curling cup. Vrijwel elke avond kunnen teams van minimaal vier personen deelnemen aan de com petitie. De grote finalewedstrijden worden op vrijdag 4 januari ge speeld worden. Op zaterdag 15 december wordt rond de baan een winterfair geor ganiseerd. Zaterdag 22 december is er de sprookjesdag op de Markt met tal van sprookjes en de Gan- zenfanfare. En op 29 december is er een Wintersportdag met onder meer een springkussen in de vorm van een skihut en een bob- sleebaan voor de kinderen. De ijs baan in Middelburg is dagelijks van 09.00-22.00 uur geopend. www.ijsbaanvlissingen.nl www.ijsbaanmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22