Te goedkoop om te laten liggen economie 113 levensloop woensdag 5 december 2012 Meest succesvolle retailformule van laatste twintig jaar Action blijft maar groeien Dagelijkse drukte bij de Action in Nijmegen Dukenburg. Crisis of niet, Action draait als een tierelier. Elke mid dag staan er lange rijen voor de kassa's en op de parkeer plaatsen. „Het succes zit in het verrassingseffect." door Mo Prins Tt ÉT aris, we hébben /I toch al mokken." I I Henk Versteijnen JL T JL. (50) staat zuch tend naast het karretje van zijn vrouw Mariska (49), die druk aan het graaien is in de schappen met servies. „Kijk nou: 65 cent. Dat is zo goedkoop, dat kan ik niet laten liggen." Mariska kijkt lachend naar Henk en hup, daar gaan vier witte mokken het karretje in. Dit tafereeltje in een willekeurig fi liaal is exemplarisch voor het suc ces van de Action. De prijzen lig gen extreem laag; veel lager dan die van de concurrenten. Action zegt zelf 35 procent goedkoper te zijn dan de directe concurrent. Hoe kan Action zijn producten zo goedkoop aanbieden? Marketing directeur Roland Tabor wil best een inkijkje geven in het geheim van Zwaagdijk, waar het hoofdkan toor is gevestigd. Het is een combi natie van scherp inkopen, een ver rassend assortiment voor de laag ste prijs en lage overheadkosten. „Wij kopen grote partijen op van spullen die voor een scherpe prijs beschikbaar komen. We hebben geen strikt assortiment, dus kun nen we inspelen op de beste deals. Als automatten goedkoop zijn, ko pen we die. Als we een goedkope partij teddyberen krijgen aangebo den, kopen we die. Het is een plus punt voor ons, en ook voor de con sument die steeds nieuwe produc ten ziet liggen. Een deel van ons succes zit in het verrassingseffect." Ook van belang is locatie, locatie, locatie. „We zijn altijd op zoek naar plekken met goedkope huur of koop. Geen dure plek in het cen trum maar liever in grotere dor pen of aan de rand van de stad. Door het sterk wisselende assorti ment hoeven we weinig voorraad aan te houden. De distributie van uit ons magazijn is volledig geauto matiseerd waardoor we de regie strak in handen houden en het hoofdkantoor hebben we met hon derd man zo klein mogelijk gehou den." Alleen in grote steden in de Randstad blijft Action nog wat achter. Logisch, daar zijn minder grote goedkope panden. 'Verrassend volledig, verbazend voordelig', is de slogan. Het aan bod is ipoeilijk te omschrijven. Slechts 35 procent ligt vast. Naast het strooigoed voor sinterklaas lig gen vuurpijlen en daarnaast zilve ren boeddha-beeldjes en plastic bloemen. Een rij verder ligt speel goed, snoep en kinderkleding. Action concurreert met iedereen, van Hema tot Kruidvat en van Xe- nos tot Zeeman. De meest succes volle retailformule snoept omzet weg bij supermarkten, drogiste- - rijen, bouwmarkten en interieur winkels door het hele land. Het zwaar getroffen Blokker wil met de pop up-formule Budget terrein terugwinnen van de Action. Het is nog te vroeg om te zeggen of dit lukt. Wat supermarkten betreft, hebben vooral discounters als Aldi en Lidl last van de successtory van de Action. Marktonderzoekbureau GfK becijferde dat de 'supermarkt- omzet' van Action in vier jaar tijd was gegroeid van 51 miljoen naar 137 miljoen euro. De foodverko- pen zijn vooral suikerwaren, cho foto Erik van 't Huilenaar coladeproducten, cosmetica en wasmiddelen. Niet iedereen is even lovend. „Ac tion wil graag voor een dubbeltje op de eerste rij zitten", zegt be stuurder Nico Meijer van FNV Bondgenoten. De directie onder handelt volgens de vakbond voort durend op het scherp van de sne de. FNV heeft het cao-overleg on langs opgeschort omdat volgens Meijer met Action niet viel te pra ten over behoud van koopkracht. De bond vroeg 2,5 procent, de Ac tion biedt 1,1 procent. Meijer over legt komende weken met de ach terban om te kijken hoe het over leg nu verder moet. De werkdruk is hoog, de werkze kerheid is minimaal, zegt Meijer. „Action werkt vooral met flexibele contracten. Veel werknemers, voor- Twee nieuwe winkels erbij per week Action is het grootste retailsucces van de afgelopen twintig jaar. Het bedrijf met 8000 werknemers is dit jaar met één winkel per week gegroeid, volgend jaar wil Action naar twee winkels erbij per week. Het verhaal van Action is het fabel achtige succesverhaal van drie West-Friese jongens Boris en Ge rard Deen uit Enkhuizen en R. Wa- gemaker uit Hoogewoud. Het trio begon in 1993 met een winkeltje in Enkhuizen, en is uitgegroeid tot 310 winkels in Nederland, België (50) en Duitsland (11). Er liggen ook plannen klaar voor winkels in Frankrijk. Om de groei in Europa mogelijk te maken is Action in juli 2011 voor 500 miljoen euro overge nomen door investeerder 3i uit Londen. 3i is eigenaar van onder meer modeketen Hobbs in Enge land en sieradenketen Amore in Duitsland. 3i had in 2011 een omzet van 601 miljoen Britse pond, met 186 miljoen pond nettoresultaat. De omzet in Nederland wordt ge schat op 800 miljoen euro. namelijk vrouwen, vinden dat pret tig. Prima natuurlijk. Problema tisch is wel dat Action de flexcon- tracten steeds tot de maximale ter mijn verlengt Zodra mensen in aanmerking moeten komen voor een vast contract, zijn altijd ande ren aan de beurt. En veel werkne mers durven hun mond niet open te doen, uit angst dat ze dan direct op straat staan." Met een volle winkelwagen staan Mariska en Henk even later voor de lange rijen bij de kassa. Behalve de mokken liggen in hun kar ook pakken met tekenpapier en kleur potloden voor de kleinkinderen en sinterklaas in pakpapier. En voor Henk een handjevol kwasten. „Een kwast voor 45 cent", grijnst Henk. „Komt altijd wel een keer van pas." door Chris van Alem De levensloopregeling, waarin fiscaal gunstig kan worden gespaard voor allerhande vormen van verlof, is veranderd. De belangrijkste wijzigingen op een rij. 1 Hoe zit die regeling in elkaar? De circa 250.000 deelnemers aan deze rege ling kunnen maximaal 12 procent van hun bru toloon sparen (ook door 'inleg' van adv-dagen en bovenwettelijke vakantiedagen) voor aller hande vormen van verlof. De bovengrens is 210 procent van het bruto jaarinkomen. Sinds 1 januari 2012 werden geen nieuwe deel nemers toegelaten. Eind 2012 stond er naar schatting 5,5 miljard euro op alle levensloopre keningen tezamen. De levensloopregeling zou in 2013 vervangen worden door een eveneens fiscaal vriendelijke vitaliteitsregeling. Daarmee kon vermogen worden opgebouwd voor om scholen of inkomensvoorziening na ontslag. Dat gaat niet door. Wat verandert er? Wie minder dan 3000 euro op de levens looprekening heeft staan, moet dat in 2013 op nemen. Het opgenomen geld of de opbrengst uit beleggingen is vrij te besteden en hoeft dus niet meer voor verlof te worden gebruikt. Alle verzekeraars met een levenslooprekening heb ben opnameformulieren op hun site staan. 3 Hoe gaat dat in de praktijk? Uitbetaling vindt plaats via de werkgever. In ruil voor beëindiging van de rekening is 20 procent van de waarde op 31 december 2011 vrij gesteld van belasting. Over het resterend tegoed en de saldo-aanwas na die datum, moet belas ting worden betaald. Als de houder van de levenslooprekening het geld zelf niet opneemt in 2013, beëindigt de ver zekeraar of bank de rekening en maakt het te goed over aan de laatst bekende werkgever. Houders van een levenslooprekening bij Cen traal Beheer Achmea krijgen deze week een brief met uitleg. Aegon zegt haar klanten goed voor te zullen lichten en Delta Lloyd beraadt zich nog over de communicatie met haar klan ten. 4 Zijn er nog valkuilen? Ia. Centraal Beheer Achmea meldt dat sommige klanten ook nog bij een andere bank of verzekeraar een levenslooprekening kunnen hebben. Als de opgetelde bedragen boven de 3000 euro uitkomen, kan de levensloopregeling worden voortgezet. Klanten die in deze situatie verkeren, moeten dat zelf melden aan Centraal Beheer Achmea, anders wordt de rekening eind december 2013 misschien ten onrechte beëin- 5 Wat gebeurt er met deelnemers die eind 2011 meer dan 3000 euro op de levenslooprekening hebben staan? Zij kunnen doorsparen tot 2022. Tenzij zij het tegoed in 2013 opnemen, dan krijgen ze 20 pro cent belastingkorting over het saldo dat eind 2011 op de rekening stond. Het tegoed wordt wel opgeteld bij het inkomen. Opname kan dus gevolgen hebben voor het recht op bijvoor beeld zorg- en huurtoeslag. De Eerste Kamer moet de regeling nog goedkeuren. Wie door- spaart, blijft profiteren van de fiscale vrijstellin gen. Vanaf 1 januari 2012 wordt geen levensloop korting meer opgebouwd, maar de opgebouw de korting van 205 euro per jaar blijft gewoon behouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13