altijd gedaan 'Veegvuil waait de kant op waar het heen kan' 'We moeten geen spelregels veranderen omwille van een paar jongens van 15,16 jaar, die zichzelf niet in de hand kunnen houden' II Hockey kan zonder buitenspel Voormalige FIFA-scheidsrechter Mario van der Ende woensdag 5 december 2012 DEN HAAG - De hockeybond (KNHB) heeft er geen spijt van dat de buitenspelregel in 1996 is afgeschaft. Dat is destijds gedaan om het spel aantrekkelijker te maken. „Bovendien gaat het spel tegenwoordig zo snel, dat je buitenspel nauwelijks kunt waar nemen. Daar kampt de voetbalbond ook mee", zegt voorzitter Johan Wakkie van de KNHB. Hij raadt de voetbalwereld daarom aan de buitenspelregel, oorzaak van veel verhitte discussies, af te schaffen. „Het veld wordt lek ker groot Maar ja, de voetbalwereld is conservatief en verandert de regels niet zo snel." Wakkie zegt dat de KNVB niet te benijden is, omdat er veel problemen met agressie zijn. „In de voetballerij komt de hele maat schappij samen, bij ons maar een deel van de samenleving", zegt hij. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een scheidsrechter in het hockey is geslagen of bedreigd." Nieuw Sloten heeft geen slechte naam in Amsterdam, maar de club heeft wel problemen. door Cyril Rosman Het was vorige week nog zo gezellig bij sportver eniging Nieuw Sloten: zestig jeugdleden vier den in een volle kantine Sinter klaas. Het verslag daarvan stond op de website. Nu staat er op die site nog maar één kaal bericht: een verklaring van het bestuur over het incident van afgelopen weekeinde waarbij drie spelers van de Bi een grens rechter mishandelden. De man overleed aan-zijn verwondingen. Een ramp voor de grensrechter en zijn familie. En een ramp voor Nieuw Sloten, zeggen spelers van de club en bestuursleden van ande re Amsterdamse clubs. Want: de Bi stond dan wel als een probleem geval bekend, de club had geen slechte naam in Amsterdam. „Maar nu kunnen ze wel inpak ken", aldus een collegabestuurder. En dat terwijl Nieuw Sloten nog 'We zijn bijna geen voetbalclubs meer, maar opvangclubs' niet eens zo lang bestaat: sinds 2004. De club speelt op sportpark Sloten aan de rand van Amster dam, onder de rook van Schiphol, en deelt dat park met vier andere voetbalclubs. Het eerste elftal speelt op het laagste niveau: de vijf de klasse. De leden komen vooral uit de buurt: een jonge, compact gebouw de wijk. Nieuw Sloten is een af splitsing van Sloten/Rivalen, dat op hetzelfde sportpark speelt. „Wij wilden de contributie voor jeugdleden verhogen, een groep ouders wilde dat niet. Die zijn toen hun eigen club begonnen", zegt Wim de Vries, voorzitter van Sloten/Rivalen, dat nog maar vijf teams heeft. „Zij hebben nu zo'n veertig elftallen en voor 80 pro cent allochtone leden. Dat houdt in dat je er als leiding echt heel erg bovenop moet zitten en volgens mij kan dat niet met zo veel elftal len." De drie jongens die zijn opgepakt op verdenking van doodslag op de grensrechter, zijn van allochtone afkomst. Hun team, de Bi, had al een 'gele kaart' op zak, vanwege wangedrag. In oktober van dit jaar bedreigden ze ook een scheidsrech ter tijdens een uitwedstrijd bij FC Almere. „Je hebt geluk dat je bo-, ven de 50 bent, anders hadden we je in elkaar geslagen", was volgens de voorzitter van Almere de tekst van de voetballertjes. Een ander in cident: een speler van de Ai die met het publiek aan het vechten slaat De speler is door het bestuur geschorst. Nieuw Sloten zelf zegt niet met de Bi in zijn maag te hebben gezeten, maar het bestuur had eerder dit seizoen al wel een stevig gesprek met het team na het incident in Al mere. „Dan hoop je dat bij sommi gen het besef doordringt en dat ze tegen elkaar zeggen: 'kappen nou'. Dat is op een of andere manier niet doorgedrongen", aldus een be stuurslid in Het Parool. (Oud)spelers van Nieuw Sloten ba len van de commotie rond hun club. „Drie spelers die het verpes ten voor de rest, en heel Nieuw Sloten is een club? Hou toch op! Niet oordelen als je de feiten niet kent", aldus speler Ferron op twitter. De club heeft wel echt een pro bleem, vinden andere clubbestuur ders. „Wij hebben een grote schoonmaak gehouden onder on ze jeugdleden. Iedereen die zich niet kon gedragen, moest weg. Ik sluit niet uit dat er wat van die jon gens zijn overgewaaid naar de buurtclubs", zegt Bernard Frank, voorzitter van het roemruchte FC Blauw-Wit Amsterdam, dat ook op het sportpark zit. Een andere bestuurder: „Veegvuil waait de kant op waar het het makkelijkst heen kan." Het zijn jongens die in het week end door hun ouders bij de club worden 'gedumpt', 'met een euroo- tje om wat te drinken'. Frank: „We zijn bijna geen voetbalclubs meer, maar opvangclubs." En dat kunnen de verenigingen niet meer aan. Zeker, zo zeggen ve len, als het gaat om Marokkaanse jongens, van wie er bij Nieuw Slo ten nogal wat rondlopen. Die jon gens hebben korte lontjes. „En ze ker in de leeftijd dat ze in de Bi spelen: dan gieren hormonen door hun lijf en hebben ze een probleem met gezag", zegt de jeugdvoorzitter van Pancratius, dat een team in de competitie bij de Bi van Nieuw Sloten heeft. De voorzitter van Sloten/Rivalen: „Juist om dat soort redenen voet ballen wij al vijfjaar niet meer te gen clubs in Amsterdam. Wij gaan lekker naar Haarlem enzo, waar voetbal nog gezellig is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11