Clubgrensrechter heeft het io voetbalgeweld De dood van grens rechter Richard Nieuwenhuizen roept de vraag op of de agressie in het voetbal nog in te dammen is. Vooral rond buitenspel kan de emotie zo hoog oplopen, dat spelers zichzelf niet meer in de hand hebben. woensdag 5 december 2012 door Gerard den Elt illustratie Lumine.nl Of hij nou een goudeerlijke vlaggenist is of de 'twaalf de veldspeler van de tegen partij', de clubgrensrech ter is altijd en overal de Kop van Jut. Met 30.000 voetbalwedstrijden per week gaat er vrijwel geen duel rimpelloos voorbij. Overal wor den clubgrensrechters beschimpt. Soms gebeurt het door mensen van de ei gen club, wanneer hij zich onafhankelijk op stelt bij buitenspel. En anders wordt hij wel weggehoond door de tegenstander, die de assistent langs de zijlijn ziet als een extra en moeilijk te bespelen opponent. Het publiek kijkt elk vlagsignaal kritisch mee. Meer dan een miljoen voetballers hebben er elke week mee te maken. Alleen in het be taald voetbal en de hoogste amateurklassen is er een onafhankelijk trio van de KNVB. Vaak staan dus reserves, vaders of andere clubleden ineens met de vlag in de hand. „Het is een groot probleem en het is zo oud als de weg naar Rome", zegt voormalig top- scheidsrechter Mario van der Ende. „Het is bijna geaccepteerd dat een vaste clubgrens rechter zes tot negen punten per seizoen pakt voor zijn team. En hij rijdt zonder eni ge gêne mee op de kar als het team kam pioen wordt" De trieste dood van grensrechter Richard Nieuwenhuizen (41) maakt een herbezin ning rond de mores in het amateurvoetbal noodzakelijk. Nu de wereldpers meekijkt naar een land dat een voetbalvader niet kan beschermen tegen gefrustreerde jeugdspe lers, lijkt een onorthodoxe aanpak aanstaan de. Er is ook huiver. Niemand wil uit piëteit met de overledene de suggestie wekken dat hij iets verkeerds zou hebben gedaan. „Ik vind het onkies om dit te koppelen aan de dood van de grensrechter", zegt Tweede Ka merlid Renske Leijten (SP), die reageert na mens haar partijleider Emile Roemer, iede re zondag rechtsbuiten in het veteranenelf- tal van de w Sambeek. De buitenspelregel afschaffen is bijvoor beeld een optie ter vermindering van discus sies rond de velden. Marco van Basten en bondscoach Louis van Gaal zijn daarvan uit- gesproken voorstanders. Vrijwel altijd is bui tenspel de steen des aanstoots tijdens wed strijden. Zelfs ervaren spelers hebben moei te met de fmesses van de multi-interpretabe- le regel. Of mogen clubgrensrechters voortaan al leen nog maar over de uitballen en corners beslissen? Daardoor kunnen de scheidsrech ters op lager niveau de manipulatie van club grensrechters voorkomen. Het zijn oplossin gen die niet de voorkeur hebben van voor malig FIFA-scheidsrechter Van der Ende: „We moeten geen spelregels veranderen om wille van een paar jongens van 15,16 jaar, die zichzelf niet in de hand kunnen hou den. Dan is het einde zoek." Volgens Van der Ende moeten clubs bij zich zelf te rade gaan. „Het is een opvoedkundig proces. Sommige clubs bewegen zich op een hellend vlak. Het vlaggen in het voor deel van de eigen club wordt aangemoe digd. Als je de jeugd zo opvoedt, dan vraag je om moeilijkheden." Opiniepeiler Maurice de Hond, voormalig leidsman in het betaald voetbal en thans ac tief scheidsrechter op amateurniveau, zegt maar één oplossing te zien: „De clubgrens rechter mag niet meer over buitenspel beslis sen. Dat is telkens het begin van veel nodelo ze agressie. Vaak is het buitenspel zo evi dent, dat je dat als scheidsrechter zelf ook wel kunt zien." Hij zegt op het amateurni veau - tweede en derde klasse - 'soms stui tend slechte en soms prima clubgrensrech ters mee te maken'. „Maar nu en dan is het ook echt verschrikkelijk." Volgens De Hond is een discussie over het afschaffen van de buitenspelregel zinnig. „We hebben op de amateurvelden geen her halingen, hè. En bovendien zie je soms in het betaald voetbal pas na zes keer kijken of het echt buitenspel was." De Hond sluit zich aan bij de pleidooien van Van Basten en Van Gaal. „Het is hele maal niet erg om buitenspel af te schaffen. Je krijgt veel meer ruimte op het veld, een totale omschakeling van het spel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10