Geurstof, pilletjes of training tegen paniek met oudjaar M zeeland 19 Vuurwerk Pil voor Gebbe en Dribbel Officier eist opsluiting van twee veelplegers (39 en 24) uit Zierikzee Terneuzen Piet Vogelaar Honderden lichtjes bij kerstconcert dinsdag 4 december 2012 Vee/ huisdieren zijn bang voor vuurwerk. Met eenvoudige middelen en ge drag van de baas is dierenleed voor een deel te verzachten. Het is wel be langrijk nu al met een therapie te beginnen. Nog een kleine maand, en dan barst het vuurwerkgeknal weer los. Wie nog wat wil doen om deze periode voor het huisdier wat aangenamer te laten verlo pen, moet nu beginnen. door Melita Lanting aar eigenlijk is voorkomen beter dan genezen, zeg gen Frouke Kneep kens en Dianne van den Heuvel om maar gelijk met de deur in huis te vallen. „Je moet eigenlijk voorkomen dat een hond of kat bang wordt." Ze reali seren zich dat deze boodschap voor veel honden- en kattenbezit ters te laat komt. Veel huisdieren zijn in het verleden bang gewor den van het geknal. Dan helpen op de korte termijn alleen nog middeltjes met daarbij het aanpas sen van je eigen gedrag. „Maar ook dat scheelt zeker al een heleboel", zegt Van den Heuvel. Beide vrouwen hebben veel erva ring met het gedrag van honden en katten. Dianne van der Heuvel is assistent bij dierenartsenpraktijk Zierikzee en houdt zich onder meer bezig met gedragsadviezen. Frauke Kneepkens uit Serooskerke is gedragstherapeut en trainer van hulphonden bij de stichting Click. Ze willen graag een verschil ma ken tussen honden en katten die nog niet bang zijn, dieren die 'ge woon' bang zijn en de groep totale paniekvogels. „Die laatste groep moet je gewoon medicijnen ge ven. Tegenwoordig zijn daar goede middelen voor. Vroeger gaf je iets waarvan ze verslapten, maar de pa^ niek bleef. Dan lag de hond in de mand en kon niets meer." Voor al die andere dieren zijn'er Het is belangrijk dat de baas begrip krijgt vo©r voor hood m kit betere methoden beschikbaar, zeg gen Kneepkens en Van den Heu vel. De basis voor een stressloze oudejaarsavond ligt in handen van de baas. „In eerste instantie is het belangrijk dat de baas begrip krijgt voor de vreselijk onnatuurlijke si tuatie waarin de hond of kat komt. Er zijn knallen, er zijn licht flitsen. De hond voelt zich onveilig en wil vluchten of gaat verstarren. Dat is voor de hond een natuurlij ke reactie", zegt Kneepkens. Op dat moment is volgens haar de reactie van de baas belangrijk. „De baas moet het initiatief nemen. Hij (of zij) moet weten wat hij wil en de hond heeft daarin een eigen taak. Een hond moet niets voor niets krijgen. Hij moet er wat voor doen." In de praktijk is de relatie van de mens en het huisdier-vaak anders. We kopen voer en geven het in een bak, we knuffelen en spelen. Honden krijgen geen op drachten. „En op het moment dat de hond dan veiligheid zoekt, zal hij zijn eigen oplossingen gaan be- Gebbe en Dribbel zijn geen fans van vuurwerk en on weer. Hond Gebbe is bang en kruipt het liefst weg. Poes Drib bel houdt er ook niet van, al was het alleen maar omdat ze dan niet naar buiten mag. Maar ook vanwe ge de knallen. Als om twaalf uur het vuurwerk de lucht in gaat, rent ze ook door het huis op zoek naar een veilig plekje. „Het eerste jaar was Gebbe helemaal niet bang. Het tweede jaar was ze wel angstig. Ze is ook bang voor on weer", zegt Marjan Donia uit Zie rikzee. „Als het donker is en er staat iets vreemds is het gelijk 'oe- woooo', er staat iets vreemds." Donia heeft tot nu toe altijd wat gegeven en gebruikt een spray. „In het begin merkte ik niet veel, maar ik denk dat het wel dempt." Ze is vorig jaar wel een paar dagen voor de jaarwisseling gestopt met de pillen, omdat ze bang was dat de poes niet alert genoeg zou rea geren als er wat aan de hand was. „En op de dag zelf zet ik alle deu ren in huis open zodat ze weg kun nen en de televisie gaat hard. Ik blijf zelf rustig en ik blijf tijdens de jaarwisseling binnen zitten. Pas als het weer rustiger wordt ga ik even kijken." ....als je 'm nodig hebt! denken, terwijl de hond eigenlijk steun moet zoeken bij de baas." Een grote ommezwaai maken in dit gedrag is voor de komende jaar wisseling onbegonnen werk, er kennen Van den Heuvel en Kneep kens. Voor volgende jaren is het wel mogelijk om het gedrag van de hond te beïnvloeden. Dat kan bijvoorbeeld met een cd met vuur werkgeluiden. In hele kleine stap jes dieren laten wennen aan knal len. Dat helpt ook bij katten. Want ook zij kunnen helemaal in paniek raken. Van den Heuvel: „Het is te herkennen aan grote ogen en vreemd gedrag zoals wegkruipen." Gedragsverandering is bij katten lastiger. „Ons advies is ramen en kattenluikje dicht en gebruik bij voorbeeld een vernevelaar met feromonen om de poezen rustiger te krijgen. Vanavond wordt bij de dierenartsen praktijk Schouwen-Duiveland in Zierik zee een lezing gegeven over dit onder werp. Aanmelden via mail of telefoon 0111-450444. Livingstoneweg 44 in Goes Haarmanweg 4 in Terneuzen ZONNEMAIRE Zeeuwse band Gruss in café Bommenede De Schouwen-Duivelandse band Gruss treedt vrijdag 7 december op in café Bommenede in Zonnemai- re. Gruss is een is een vijfkoppige rock- coverband. Er spelen zowel oude rotten als jonge honden in de for matie mee. Het repertoire loopt uit een van Jimi Hendrix tot Rolling Stones. De entree is gratis. Aanvang 21.00 uur. OOST-SOUBURG Automobilist rijdt door na aanrijding Een 15-jarige jongen is maandag aangereden door een auto op een rotonde in Oost-Souburg. De auto mobilist die de fietsende jongen schepte, reed door. Hij/zij reed in een zwarte Opel, vermoedelijk een Vectra die schade moet hebben op gelopen aan de motorkap. TERNEUZEN Kogelgat in raam Marine Service BV Bij Marine Service in Terneuzen is een kogel door het raam en de lam- mellen is gevlogen. Dat heef recher che-onderzoek afgelopen weekend uitgewezen, al is de kogel niet ge vonden. Bedrijfsleider Werner Die- leman is ervan overtuigd dat het kogelgat verder niets met met het bedrijf te maken heeft. moMmn door Ad Roos MIDDELBURG - „De angst van de mensen druipt van het dossier af', zei officier van justitie M. Paapen gisteren op de zitting van de recht bank in Middelburg. En zijn raads man: „De drank druipt uit het dos sier." Ze hadden het over een 39-jarige man uit Zierikzee, die terecht stond voor onder meer mishande ling met een stroomstootwapen, een bedreiging en nog een mishan deling. Het dossier van zijn 24-jari- ge maat en plaatsgenoot kwam er zonder de drank vanaf, maar ook hij had de nodige geweldsdelicten op zijn naam staan. Het duo werd verweten dat zij op 1 juni een plaatsgenoot een stroomstootwa pen in diens nek hadden gezet. De 24-jarige zei dat hij alleen maar twee vechtende mannen uit elkaar had willen trekken en absoluut geen 'taser' had gezien. De 38-jari- ge zei op dat moment dermate be neveld te zijn geweest, dat hij zich niets meer kon herinneren. Het slachtoffer wilde niet getuigen en een overbuurvrouw -die alles gezien zou hebben en door hem zou zijn bedreigd - durfde geen aangifte te doen. Het strafblad van de 38-jarige is indrukwekkend: 26 misdrijven na een mislukte opna me in een speciale inrichting voor veelplegers (ISD) in 2006. Omdat de man aan geen enkel onderzoek wilde meewerken bleef Paapen dan ook niets anders over dan op nieuw de ISD-maatregel van twee jaar eisen. De 24-jarige maat had iets meer op zijn kerfstok: eveneens enkele mishandelingen. Plus dat hij op 19 mei van dit jaar in Burgh-Haamste- de een vrouw had beledigd en be dreigd en zich bij zijn aanhouding had verzet. In zijn geval werd er een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist en moet hij in therapie. Uitspraak 17 december. DREISCHOR - Het Vlasdagorkest en het Bruinisser Visserskoor treden zondag 9 december op in de Adriaanskerk_in Dreischor, temid den van honderden kaarsjes. Het gaat om het jaarlijkse kerstcon cert van Musi Voca; de stichting die tot doel heeft de kerk breder en intensiever te gebruiken door bijzondere concerten op te tuigen. Het Vlasdagorkest, met muzikan ten van heel Schouwen-Duive land, luidt jaarlijks de Vlasdag uit. Orkest en koor staan beide onder leiding van Jaap Knuist. Het gratis concert begint om 20.00 uur. WmmOmmmBSaSBSmmmmamimnmSmKSBmBKBSamBimumaiBaSaBBmmSBIamaBmmm Hotel-Restaurant Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 Woensdag en donderdag 5, 6,12 en 13 december 3-ganeenkeuzemenu <Puurgemeten, op een O o unieke Cocatie met een 27,50 adembenemend uitzichtwww.streefkerksehuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43