Geurstof, pilletjes of training tegen paniek met oudjaar M zeeland 121 Vuurwerk Pil voor Gebbe en Dribbel Vogelwaarde verwacht 1600 vogels EG-licht voor kaai Kinderboerderij weer slachtoffer vandalisme Politie houdt jongens aan voor mishandeling Grote bingo op ROC Scalda voor Serious Request dinsdag 4 december 2012 S^5X!S^Kï52a^-:W5SS52!SSfi^:v3S5HÏS2»SSiï-: EEWK25SSS!W&5SS2^WS5«ïW>5S5^:E<^S5aSSEE&K55SKE"ïKK55!®SSi?';vK.;5EK Veel huisdieren zijn bang voor vuurwerk. Met eenvoudige middelen en ge drag van de baas is dierenleed voor een deel te verzachten. Het is wel be langrijk nu al met een therapie te beginnen. a??S!^K:cja®'A«5»2ï«- Nog een kleine maand, en dan barst het vuurwerkgeknal weer los. Wie nog wat wil doen om deze periode voor het huisdier wat aangenamer te laten verlo pen, moet nu beginnen. door Melita Lanting aar eigenlijk is voorkomen beter dan genezen, zeg gen Frouke Kneep kens en Dianne van den Heuvel om maar gelijk met de deur in huis te vallen. „Je moet eigenlijk voorkomen dat een hond of kat bang wordt." Ze reali seren zich dat deze boodschap voor veel honden- en kattenbezit ters te laat komt. Veel huisdieren zijn in het verleden bang gewor- - den van het geknal. Dan helpen op de korte termijn alleen nog middeltjes met daarbij het aanpas sen van je eigen gedrag. „Maar ook dat scheelt zeker al een heleboel", zegt Van den Heuvel. Beide vrouwen hebben veel erva ring met het gedrag van honden en katten. Dianne van der Heuvel is assistent bij dierenartsenpraktijk Zierikzee en houdt zich onder meer bezig met gedragsadviezen. Frauke Kneepkens uit Serooskerke is gedragstherapeut en trainer van hulphonden bij de stichting Click. Ze willen graag een verschil ma ken tussen honden en katten die nog niet bang zijn, dieren die 'ge woon' bang zijn en de groep totale paniekvogels. „Die laatste groep moet je gewoon medicijnen ge ven. Tegenwoordig zijn daar goede middelen voor. Vroeger gaf je iets waarvan ze verslapten, maar de pa niek bleef. Dan lag de hond in de mand en kon niets meer." Voor al die andere dieren zijn er Het is belangrijk dat de baas begrip krijgt voor de onnatuurlijke situatie voor hond en kat. Gebbe en Dribbel zijn geen fans van vuurwerk en on weer. Hond Gebbe is bang en kruipt het liefst weg. Poes Drib bel houdt er ook niet van, al was het alleen maar omdat ze dan niet naar buiten mag. Maar ook vanwe ge de knallen. Als om twaalf uur het vuurwerk de lucht in gaat, rent ze ook door het huis op zoek naar een veilig plekje. „Het eerste jaar was Gebbe helemaal niet bang. Het tweede jaar was ze wel angstig. Ze is ook bang voor on weer", zegt Marjan Donia uit Zie rikzee. „Als het donker is en er staat iets vreemds is het gelijk 'oe- betere methoden beschikbaar, zeg gen Kneepkens en Van den Heu vel. De basis voor een stressloze oudejaarsavond ligt in handen van de baas. „In eerste instantie is het belangrijk dat de baas begrip krijgt voor de vreselijk onnatuurlijke si tuatie waarin de hond of kat komt. Er zijn knallen, er zijn licht flitsen. De hond voelt zich onveilig en wil vluchten of gaat verstarren. Dat is voor de hond een natuurlij ke reactie", zegt Kneepkens. Op dat moment is volgens haar de reactie van de baas belangrijk. „De baas moet het initiatief nemen. Hij (of zij) moet weten wat hij wil en de hond heeft daarin een eigen taak. Een hond moet niets voor niets krijgen. Hij moet er wat voor doen." In de praktijk is de relatie van de mens en het huisdier vaak anders. We kopen voer en geven het in een bak, we knuffelen en spelen. Honden krijgen geen op drachten. „En op het moment dat de hond dan veiligheid zoekt, zal hij zijn eigen oplossingen gaan be denken, terwijl de hond eigenlijk steun moet zoeken bij de baas." Een grote ommezwaai maken in dit gedrag is voor de komende jaar wisseling onbegonnen werk, er kennen Van den Heuvel en Kneep kens. Voor volgende jaren is het wel mogelijk om het gedrag van de hond te beïnvloeden. Dat kan bijvoorbeeld met een cd met vuur werkgeluiden. In hele kleine stap jes dieren laten wennen aan knal len. Dat helpt ook bij katten. Want ook zij kunnen helemaal in paniek raken. Van den Heuvel: „Het is te herkennen aan grote ogen en vreemd gedrag zoals wegkruipen." Gedragsverandering is bij katten lastiger. „Ons advies is ramen en kattenluikje dicht en gebruik bij voorbeeld een vernevelaar met feromonen om de poezen rustiger te krijgen. Vanavond wordt bij de dierenartsen praktijk Schouwen-Duiveland in Zierik zee een lezing gegeven over dit onder werp. Aanmelden via mail óf telefoon 0111-450444. woooo', er staat iets vreemds." Donia heeft tot nu toe altijd wat gegeven en gebruikt een spray. „In het begin merkte ik niet veel, maar ik denk dat het wel dempt." Ze is vorig jaar wel een paar dagen voor de jaarwisseling gestopt met de pillen, omdat ze bang was dat de poes niet alert genoeg zou rea geren als'er wat aan de hand was. „En op de dag zelf zet ik alle deu ren in huis open zodat ze weg kun nen en de televisie gaat hard. Ik blijf zelf rustig en ik blijf tijdens de jaarwisseling binnen zitten. Pas als het weer rustiger wordt ga ik even kijken." Dribbel en Gebbe met baas Marjan Donia. VOGELWAARDE - Vogelliefhebbers uit heel Zeeland presenteren van 13 tot en met 15 december in het dorpscentrum van Vogelwaarde hun mooiste vogels. Die dagen wordt het Zeeuws kampioenschap gehouden. Meer dan 1600 vogels dingen mee. Een keurmeester beoordeelt voor afgaand aan de vogelshow hoe goed de vogels scoren op het ge bied van kleur, tekening, grootte en vorm. De kampioensvogels in hun catego rie, worden bekend gemaakt bij de opening van de show donderdag 13 december om 19.00 uur door burgemeester Jan-Frans Mulder en de voorzitter van district Zeeland, Dirk Verburg. De organisatie van deze tentoon stelling is in handen van vogelvere nigingen De Vlaamse Gaai uit Clin- ge en Zang en Kleur uit Klooster- zande. Meer informatie over de district stentoonstelling en de openingstij den: www.vogelverenigingenzeeuws- vlaanderen.nl. BRESKENS - De Kaai in Breskens krijgt, als het een beetje meezit, bij zondere sfeerverlichting. Voor waarde is wel dat 'Europa' via het project Transcoast een duit in het zakje doet De gemeente Sluis wil de Kaai al langer voorzien van speciale belich ting. Maar de kosten daarvan wa ren te hoog: zo'n 180.000 euro. Het gemeentebestuur denkt nu de helft van het benodigde geld te kunnen halen uit de Europese pot voor kust- en maritieme projec ten. Sluis mocht daar al eerder een greep in doen, onder meer voor de balustrade rond de jachthaven en de aankleding van de dijk in Breskens. De gemeente kan dit nu mogelijk opnieuw doen omdat er voor dat Europees geld minder aanvragen binnen kwamen dan verwacht. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De kinderboerderij in Terneuzen is de afgelopen weken andermaal ten prooi gevallen aan vandalen. Van de gemeenschappe lijke ruimte zijn twee ruiten inge gooid. Eerder dit jaar werd de kinderboer derij ook al getroffen door een reeks vernielingen. Dat leidde er toe dat gratis drie bewakingscame ra's werden geplaatst door het be drijf Telecom Security. Maar die camera's hebben de vandalen niet in het vizier gekregen. „De totale schade bedraagt zo'n ne genhonderd euro. We hopen dat de boosdoeners nou eens beseffen dat het instandhouden van de kin derboerderij een zaak is van vrij willigers, die de financiële schade maar weer moeten zien op te los sen. Bovendien brengt het onrust bij de verzorgers, verstandelijk ge handicapte medewerkers en de die ren", aldus voorzitter Wies Neve van de Stichting Kinderboerderij Temeuzen-Clinge. In het voorjaar werden er ook al ruiten ingegooid, bliksemafleiders gestolen en konijnen vrijgelaten. Toen schonken bewoners van zorg centrum Bachten Dieke collecte geld van een kerkdienst om het leed te verzachten. GOES - De leerlingen Cindy, Ayan, Dilyla, Kim en Moritza van de op leiding Maatschappelijke Zorg aan ROC Scalda in Goes, houden maandag 10 december een grote bingo voor Serious Request. In de aula van Scalda in Goes kan iedereen van 18.30 tot 21.00 uur meespelen. Een boekje voor acht ronden kosten 3 euro, twee boek jes kosten 5 euro. Hapjes en drank jes kosten 50 cent. De totale opbrengt gaat naar de ac tie in het glazen huis van radiozen der 3FM die ten goede komt aan medische begeleiding voor moe ders en kinderen rondom de zwan gerschap. VLISSINGEN - De Vlissingse politie hield maandag twee jongens (16 en 17) aan die verdacht worden van het mishandelen van een man op het Vlissingse Weyevlietpad. Een 46-jarige man fietste op de avond van 2S november vanuit de wijk Bossenburg over het Bossen- burgpad richting Scheldemond College. Bij het tunneltje richting Westerzicht stonden vier jongens, aldus de politie. De man fietste ver der en ging rechtsaf het Weyevliet pad op waar hij werd ingehaald door twee van de jongens. De an dere twee bevonden zich achter hem. De jongens riepen de man aan waarop deze stopte. Daarna is de man door de jongens mishandeld. Hij kreeg vuistslagen in het gezicht van één van de jon- gens en op hetzelfde moment is hij van achteren aangevallen door de andere jongens waarna zij ver trokken. Voorbijgangers hebben de man geholpen; zij hebben de politie gebeld en hielpen de man bij het zoeken naar zijn bril. De 46-jarige man is bij de Huisartsen post behandeld aan zijn verwon dingen. De beide Vlissingse jongens van 16 en 17 worden momenteel gehoord. De politie laat weten dat zo goed als zeker er nog meer aanhoudin gen volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21