Egyptische rechters in staking 81 buitenland 'Sinds Neurenberg niet zo'n Cadeautip: KPN Prepaid kpn winkel kpn.com maandag 3 december 2012 Magistraten voelen zich bedreigd Hoogste rechters kunnen hun werk niet doen vanwege 'at mosfeer van haat'. Boze menigte belet rechters de toegang tot gerechtsge bouw. Morgen gaat oppositie op nieuw de straat op. CAÏRO - Het Opperste Grondwette lijke Hof van. Egypte heeft gisteren tot nader order zijn werkzaamhe den neergelegd. Met de staking wil het hof protesteren tegen wat het 'psychische druk' noemt In een 'atmosfeer vol haat' kunnen de rechters hun werk niet doen, stelt een verklaring die zij lieten uit gaan. Eerder op de dag had de hoogste rechtbank van Egypte al uitstel aangekondigd van zijn uitspraak over de wettigheid van de commis sie die de nieuwe grondwet van het land heeft ontworpen. Het hof zou gisteren een oordeel vellen, maar de opperrechters konden het gerechtsgebouw niet in omdat ze vreesden voor hun eigen veilig heid. In afwachting van de uitspraak van het hof hadden zaterdagavond al duizenden aanhangers van presi dent Mohammed Mursi zich rond het gerechtsgebouw, aan de Nijl- oever in de hoofdstad Cairo, verza meld. De boze menigte belette gisterochtend enkele rechters de toegang tot het pand. Het oordeel van het hof, vergelijk baar met de Nederlandse Hoge Raad, lijkt op een rechtstreekse confrontatie met de islamistische president uit te draaien. Mursi's Moslimbroederschap en zijn bond genoten klagen dat de rechtban ken wemelen van trawanten van de ten val gebrachte president Hosni Mubarak. De nieuwe presi dent stelde zich daarom nog geen twee weken geleden per decreet boven de rechterlijke macht Nu het Opperste Grondwettelijke Hof in staking is, lijkt ook een von nis over de wettigheid van het ho- gerhuis van het parlement voorlo pig van de baan. In die zogeheten Shuraraad delen aanhangers van Mursi de lakens uit De president heeft met zijn machtsgreep de oppositie tegen zich in het harnas gejaagd. Hij heeft bovendien, met zijn bondge noten in de grondwetscommissie, het grondwetsontwerp versneld er door gejaagd. Mursi schreef voor 15 december een referendum uit over het grond wetsconcept, waarin hij een reu zenstap naar democratisch be stuur zegt te zien. De woedende oppositie vreest on der meer dat het grondwetsont werp minderheden in Egypte in het nauw brengt Christelijke en se culiere leden van de grondwetge vende vergadering trokken zich eerder terug omdat de islamisten die zouden hebben gekaapt. Demonstranten van de oppositie kondigden gisteren aan dat ze zich morgen voor het presidentiële pa leis zullen verzamelen om te pro testeren tegen het referendum. De demonstratie geldt als 'de laatste waarschuwing' aldus een gezamen lijke verklaring van jeugdgroepen die de protesten organiseren. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Sinds Neurenberg is er nooit een mensenrechten proces van deze omvang geweest Het is heel belang rijk, niet alleen voor Argentinië, maar voor de hele wereld", jubel de de Spaanse onderzoeksrechter Balthasar Garzón vorige week. Hij woonde de eerste zitting bij van het megaproces in Buenos Aires te gen 68 verdachten van misdaden tegen de mensheid tijdens de mili taire junta van Jorge Videla (1976-1983) onder wie Transaviapi- loot Julio Poch. De woorden van Garzón zijn niet overdreven, het is het grootste mensenrechtenproces uit de Ar gentijnse geschiedenis en van gro te symbolische waarde. De rechtszaak moet een grote klap per voor de Argentijnse justitie worden. Onder president Cristina Kirchner rekent het land in rap -tempo af met het dictatoriale verle den, nadat haar echtgenoot en voorganger Néstor Kirchner in 2003 amnestiewetten schrapte. Honderden rechtszaken lopen sindsdien tegen handlangers van de junta, waarbij tussen de tien en dertigduizend tegenstanders van de regering verdwenen, wer den gemarteld en vermoord. Vide- la zelf werd eerder al tot levens lang veroordeeld. De 68 aangeklaagden worden ver dacht van het ontvoeren, martelen en vermoorden van honderden po litieke tegenstanders in de ESMA, een opleidingsinstituut van de ma rine. Voor het eerst staan ook acht pilo ten terecht die ervan worden ver dacht te hebben deelgenomen aan zogeheten 'dodenvluchten', waar bij gedrogeerde tegenstanders van het regime uit vliegtuigen in zee werden gedumpt. De Argentijns- Nederlandse ex-Transaviapiloot Julio Poch is een van hen. Hij woonde en werkte sinds 1988 in Nederland, maar werd in 2009 op gepakt, onder meer op verdenking van deelname aan een doden- vlucht waarbij twee Franse non nen zijn omgekomen. „Onzin", stelt zijn Argentijnse ad- OudrTransaviapiloot Julio Poch (links) in de rechtbank. Hij hoort deze week officieel de aanklacht. Het proces gaat twee jaar duren. foto Leandro Teysseire vocaat Gerardo Ibanez: „Er is geen bewijs tegen hem, terwijl er juist veel bewijs is dat hij nooit heeft deelgenomen aan wat hem ten las te wordt gelegd." Poch zal als één van de laatste ver dachten de aanklacht tegen zich te horen krijgen. Het oplezen van alle beschuldigin gen zal de hele week doorgaan. Poch zal ook zelf met een verkla ring komen. Die zal mogelijk uren gaan duren. Ibanez: „Hij heeft erg weinig tijd gehad om zich goed voor te bereiden." Het is een duizelingwekkend grote rechtszaak, met 796 slachtoffers en zo'n 820 getuigen. Onderzoeks rechter Torres verwacht dat het he le proces twee jaar gaat duren, al kunnen er complicaties ontstaan waardoor dat meer wordt. Advocaten als Ibanez stellen al dat de politieke druk om zoveel moge lijk verdachten achter de tralies te krijgen zo groot is, dat dit ten kos te gaat van een eerlijke proces gang. Ze wijzen erop dat president Kirchner zelf in het verleden sym pathiseerde met de linkse guerrilla- MOSKOU Megafile in de Russische sneeuw Duizenden Russische automobilis ten en vrachtwagenchauffeurs staan al een paar dagen vast in een tientallen kilometers lange file ten noordwesten van Moskou. Ze zijn verrast door onverwacht hevige sneeuwval en harde wind. De pro blemen begonnen donderdag. Vrij dag was de snelweg M10 compleet verstopt door vastgelopen voertui gen. CAÏRO Vliegtuigbemanning verongelukt in Egypte Vijf Duitsers en drie Egyptenaren zijn gisteren omgekomen bij een verkeersongeluk in de buurt van de Egyptische badplaats Hurghada. De vijf Duitse slachtoffers maakten deel uit van de bemanning van een lijnvliegtuig. Een zesde beman ningslid is gewond geraakt. De be manning was onderweg naar het vliegveld van Hurghada. doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8