De Vees wetten' verzamelen stof binnenland 17 149, 'Top Amarantis voor rechter' 1 49,50 cheap.nl dagactie cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 Nederlanders zien niets in downloadverbod Zwartrijder dwingt trein tot noodstop Wintersport TIROL hl KRA5.NL Historisch Delft voor een spotprijs! maandag 3 december 2012 Initiatiefwet deeltijdwerk al vijftien jaar op de rol 555SSSC3SZ38 'sssssssesaazaxKssa door Frits Bloemendaal Paul Rosenmöller moet heel diep nadenken. Nee, zegt hij dan. „Ik wist niet dat ons initiatiefwetsvoor stel nog op behandeling wacht." Gek is dat op zich niet, want het is alweer bijna vijftien jaar geleden dat Rosenmöller het indiende, sa men met Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) en Bert Bakker (D66). Wat deze drie politici gemeen hebben, is dat ze al jaren geleden de Twee de Kamer hebben verlaten. Maar hun wetsvoorstel om werken in deeltijd te bevorderen, ligt er nog. Rosenmöller weet niet wat ermee is gebeurd. Ironisch: „Ik kwam lei tje onlangs nog tegen. We gaan dus het vijftienjarige jubileum van ons voorstel vieren." Ernstiger: „Ze moeten het er maar afhalen als het niemand meer bezighoudt. En als ze het wel relevant vinden, moe ten ze het oppakken." Zijn zaak is het niet meer, vindt Rosenmöller, en zo denken veel oud-Kamerleden er over. Op de lijst van de Tweede Kamer staan maar liefst 67 initiatiefwetsvoorstel len die al meer dan een halfjaar op afhandeling wachten. Bijna evenveel voorstellen van de rege ring liggen al langer dan een half jaar te verstoffen. Je zou dat een verspilling van belas tinggeld kunnen noemen, omdat die voorstellen veel uren werk heb ben gekost. Van ambtenaren op mi nisteries en van het Bureau Wetge ving in de Tweede Kamer, dat Ka merleden ondersteunt die een ini tiatiefwetsvoorstel willen indie nen. Maar uit die hoek komt geen onvertogen woord. Het bureau be schouwt het gewoon als werk en wil verder niet ingaan op vragen over de kosten, laat een woordvoer der weten. „Natuurlijk kost het veel geld. Dat is ook niet erg", zegt 'Links' vergeten Opvallend veel initiatiefwetsvoor stellen die langer dan een halfjaar op behandeling wachten, zijn inge diend door Kamerleden van de PvdA en CroenLinks. Indieners*: GroenLinks: 24 PvdA: 24 D66: 16 PW: 10 WD: 7 SP: 6 CDA: 4 CU: 2 SGP: 1 Eén initiatiefwetsvoorstel kan meerdere indieners hebben. Hansko Broeksteeg, universitair hoofddocent staatsrecht aan de Radboud Universiteit Nijmegen. „Dat Kamerleden een initiatief wetsvoorstel kunnen indienen, is de kern van ons democratische sys teem." Volgens Broeksteeg worden de wetsvoorstellen niet alleen inge diend om iets te regelen. „Ze wor den veel gebruikt om de achterban te laten zien dat je alternatieven hebt." Dat zo veel voorstellen in een zwart gat vallen nadat ze zijn inge diend, verbaast Broeksteeg wel. Toen hij zich er een jaar geleden in verdiepte, viel hem op dat er geen duidelijke regels zijn over wat moet gebeuren als de indiener van een wetsvoorstel de Kamer heeft verlaten. Volgens de Tweede Kamer kan een lid van de nieuwe fractie het dan overnemen. Dat moet schriftelijk aan de Kamervoorzitter worden ge meld. Maar wat als een fractie van het voorstel af wil? „De koninklijke wég is om het over te nemen en dan te laten wegstemmen", zegt per /toplocatie één superactie! Broeksteeg. De praktijk is echter dat de fractievoorzitter of-secreta ris het voorstel intrekt. Broeksteeg vraagt zich af of dat staatsrechte lijk juist is, omdat volgens de wet alleen degene die het voorstel aan hangig heeft gemaakt, dat kan doen. Toch is het de afgelopen tien jaar zeker twaalf keer zo gegaan. Twaalf andere wetsvoorstellen zijn door de indieners zelf ingetrokken. Veel vaker is er niets gedaan. Broeksteeg: „In andere landen ver vallen wetsvoorstellen automa tisch aan hét einde van een wetge vingsperiode, als de Kamer wordt ontbonden. Nederland en Luxem burg zijn de enige landen in de EU die geen valbijl hebben. Hierdoor blijven veel voorstellen op de plank liggen." Zo'n valbijlconstruc tie is tamelijk radicaal omdat ook dan veel werk voor niets is ge weest. In een periode dat kabinet ten het maar kort volhouden, wordt dat probleem alleen maar groter. Een al te drastische schoonmaak heeft ook nadelen. Er zijn wets voorstellen die bewust nog niet verder in behandeling worden ge bracht, omdat de indiener inziet dat er geen meerderheid voor is en hoopt dat die later alsnog ontstaat. Zo heeft voormalig GroenLinks-lei- der Femke Halsema door goede ti ming haar voorstel voor toetsing van wetten aan de grondwet door het parlement gekregen. Omdat het een grondwetswijziging is, moet het voorstel echter ook nog een tweede keer, en dan met twee derde meerderheid, worden aange nomen. En dat lijkt vooralsnog te hoog gegrepen. Het voorstel staat alweer twee jaar op de wachtlijst. Halsema verliet in 2010 de Tweede Kamer. Het voorstel is begin 2012 overgenomen door Jolande Sap, maar ook zij heeft inmiddels de Kamer verlaten. 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren en Wi-Fi Gratis gebruik panoramasauna Even buiten het centrum gelegen WestCord Hotel Delft 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website. HOOFDDORP - Het merendeel van de Nederlanders is tegen een downloadverbod. Liever betalen ze wat meer bij de aankoop van ap paraten zoals laptops en tabiets om zo de schade van downloaden voor auteursrechthebbenden te compenseren. Uit onderzoek van Maurice de Hond, in opdracht van nu.nl, blijkt dat 48 procent van de 1200 ondervraagden, kiest voor een zogenoemde thuiskopiehef- fing. Het downloadverbod heeft de voorkeur van 18 procent van de mensen. 34 procent van de Neder landers weet niet wat te kiezen. Het onderwerp is weer actueel, omdat de PvdA heeft aangegeven het idee van de WD voor een ver bod niet langer te blokkeren. Ook Nederlanders die gestemd hebben op de PvdA en WD kie zen voor zo'n heffing, die onge veer 5 euro kost. BAAMBRUGGE - Met hulp van een politiehelikopter is zaterdagmid dag een zwartrijder overmeesterd nadat hij dreigde uit een snel rij dende trein te springen. De 47-jarige man uit Den Haag reisde van B reukelen naar Amster dam toen hij ter hoogte van Baam- brugge werd gecontroleerd. Hij bleek niet te beschikken over een geldig vervoersbewijs, reageerde agressief en liep naar het balkon. Daar sloeg hij het ruitje van een noodknop in en opende de deu ren. De man leek de trein uit te willen springen, die nog 140 kilo meter per uur reed. De conductri ce drukte daarop snel op de nood- knop, waardoor de trein tot stil stand kwam. De man sprong de trein uit en rende de weilanden in. Een politiehelikopter die de man zag, gaf zijn positie door aan de 'agenten op de grond', zodat de man kon worden aangehouden. 6-daagse autovakantie Oostenrijk INCLUSIEF 3/ verblijf in een Gasthof welkomstdrankje f/ ontbijtbuffet 3-gangendiner 4-daagse skipas skigebied Glungezer I l'ase" Vanaf Inclusief 4-daagse skipas voor Skigebied Glungezer Zoek de sneeuw op en geniet van een wintersportvakantie in Tirol In het Skigebied Olympia SkiWorld Innsbruck kunt u heerlijk skiën en biedt voor ieder wat wils. Ook langlaufers kunnen hun hart ophalen met meerdere prachtige langlaufloipen in de omgeving. Bovendien kunt u in ieder gebied eindeloze wandeltochten maken. Een dagje naar de stad? Bezoek dan Innsbruck, de hoofdstad van Tirol. Boek nü! GASTHOF BRUNNERHOF U verblijft in het Gasthof Brunnerhof, gelegen in het centrum van Rinn, omringd door idyllische bergen. De skibushalte ligt op ca. 500 m afstand. U kunt gratis gebruik maken van de skibus. I Aankomstdata: 16/12 t/m 31/3 I Zie www.kras.nl/52404 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm 3g> Ieniii anders vermeld. Pniien rïw exclusief reserveringskasten en Calamiteiienlonds DEN HAAG - Minister Jet Bussema- ker van Onderwijs overweegt de top van onderwijskolos Amarantis strafrechtelijk te vervolgen. Uit een nog vertrouwelijk rapport, dat vandaag wordt gepresenteerd, blijkt dat er aanwijzingen zijn dat bestuurders en adviseurs van de in middels opgesplitste onderwijs groep zich schuldig hebben ge maakt aan zelfverrijking, belangen verstrengeling en financiële onre gelmatigheden. „Als ook maar de helft waar is, hebben we een groot probleem en hebben de betrokke nen een groot probleem met mij", zei Bussemaker. Fractieleider Emile Roemer van de SP steunt de minister. Hij vindt wel dat ook moet worden bekeken welke rol het ministerie van Onder wijs en de inspectie hebben ge speeld bij de misstanden van Ama rantis, die vorig jaar werd opge splitst na financiële problemen. „Waarom hebben ze niet ingegre pen?", vraagt Roemer zich af Bij de onderzoekers zijn 'signalen' binnengekomen dat directieleden en adviseurs per persoon twee lea se-auto's van de zaak hadden naast hun vaste ov-kaart en taxivergoe dingen. Verder zou het hoofd huis vesting zijn woning in Oost-Neder land hebben laten opknappen door aannemers die ook voor Ama rantis werkten. Ook heeft de on derzoekscommissie twijfels bij een vastgoedtransactie van de voorma lige bestuursvoorzitter Bert Molen kamp. Roemer noemt het gesignaleerde gedrag van de voormalige bestuur ders 'te schandalig voor woorden' en vindt dat ze 'absoluut' aanspra kelijk moeten worden gesteld. Ver der vindt hij dat er een schot moet komen tussen het geld dat aan on derwijs wordt uitgegeven en geld voor huisvesting en andere zaken. Amarantis was een instelling van zestig scholen voor voortgezet- en middelbaar beroepsonderwijs in Amsterdam, Amersfoort, Utrecht en Almere. Er zaten dertigduizend leerlingen op de scholen en er werkten drieduizend mensen. De instelling kwam in 2009 onder ver scherpt toezicht van het ministerie vanwege financiële problemen. Dat kon niet voorkomen dat Ama rantis begin dit jaar in acute geld nood raakte en dreigde om te val len. Geld dat was bedoeld voor on derwijs, werd besteed aan een duur kantoor aan de Zuidas van Amsterdam en aan kostbare nieuw- bouwplannen die uiteindelijk niet werden gerealiseerd. Ook werd er niet tijdig bezuinigd op het perso neel toen het aantal leerlingen af nam. Dat leidde er toe dat bestuurs voorzitter Bert Molenkamp in juni vorig jaar aftrad. Tijdelijk bestuurs voorzitter Marcel Wintels consta teerde daarna 'een puinhoop' bij Amarantis, dat vijftig miljoen euro schuld had aan de bank, die de stekker er uit wilde trekken. De in stelling werd afgelopen zomer op geknipt in vijf kleinere koepels. van447" I per persoon, per arrangement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7