Vos laat zelfs Wiggins achter zich sport 129 Broer Erwin finisht als 2 6e Magistrale race Jorrit Bergsma maandag 3 december 2012 Erwin Mesu reed in de KPN Marathon van Assen naar de 26e plaats. De oudere broer van Niels rijdt voor de ploeg Van Radson-Jinstal. Antwan Tolhoek behaalde in de eerste divisie de 31e plaats. De schaatser uit Yerseke maakt deel uit van de equipe van Wadro, die onder leiding staat van oud-Elfstedentocht-winnaar Henk Angenent Niels Mesu schrijft geschiedenis op het kunstijs van Assen. foto Timsimaging.nl door Ad Pertijs DEN HAAG/MANCHESTER - Wielren- ster van het Jaar, Cyclist of the Year (voor Bradley Wiggins!) en winst in het in Engeland razend populaire baanevenement Revolu tion, het was me het weekje wel voor Marianne Vos. „Zelf was ik nog wat twijfelachtig, maar de rest had het kennelijk wel verwacht", zei de Brabantse over haar zege in Manchester, waar haar om- nium-'battle' met Lizzy Armit- stead het hoogtepunt was van de avond. De nummers een en twee van de Spelen in Londen kregen in het National Cycling Center iedereen op de banken. „Dit is waar de Brit ten goed in zijn en daarom had ik me toch maar een beetje voorbe reid op deze wedstrijd", zei ze zon dagmorgen (alweer onderweg naar een trainingskamp in Zuid-Afrika) tijdens een tussenlan- Marianne Vos ding in Amsterdam over haar eer ste baanoptreden sinds een jaar. De olympisch- en wereldkampioe ne kwam er afgelopen week niet al leen op de baan in Manchester ach ter dat ze niet alleen in eigen land een fenomeen aan het worden is. De Engelstalige wielersite Velo- news verkoos Vos tot haar eigen verrassing tot 'Cyclist of the Year'. „Hou ik toch maar mooi even Bradley Wiggins van die titel af', reageerde ze geamuseerd. De Brit se Tourwinnaar moet het doen met eretitel van beste mannelijke wielrenner van het jaar. Velonews presenteert Vos als de nieuwe baas van het peloton. „Natuurlijk zal het er mee te ma ken hebben dat men zich nu ook een beetje afzet tegen het mannen- wielrennen, maar ik proef bovenal de waardering voor mijn presta ties", zegt Vos, die door Velonews wordt geprezen voor het feit dat ze zowat al haar doelen waar maakt. 'Ook in het veldrijden. Nie mand anders dan zij behoort deze titel toe', schrijft de site. Marianne Vos is blij dat ook het vrouwenwielrennen (dankzij haar) meer en meer erkenning krijgt, maar in het blad Wielerre- vu, dat ze afgelopen week als gast- hoofdredactrice samenstelde, laat ze weten zich zeker geen feministe met een missie te voelen. „Vrouwen en mannen zijn ver schillend, maar op topniveau is de beleving hetzelfde. Alleen met pas sie en toewijding kun je tot presta ties komen", schrijft ze daarover. Met soortgelijke woorden ontpop te ze zich maandagavond na de verkiezing tot Wielrenster van het Jaar ook al tot de spreekbuis en het geweten van de sport. Me de prijs in haar hand hield ze de vori ge generaties in de zaal op ingeto gen, maar keiharde wijze een spie gel voor. „De onderste steen moet boven komen nu." In het belang van haar eigen generatie. „Ik dacht iemand moet namens deze genera tie wielrenners iets zeggen na alles wat er die avond al gezegd was." Het waren op zich niet eens zulke opzienbarende woorden. Maar de duidelijkheid van Vos hoor je maar zelden uit de mond van een van haar mannelijke collega's. Ook dat moet Velonews bedoeld heb ben met haar covertekst: 'Meet the new Boss'. PARIJS Houtzager wint ton in Grand Prix Marc Houtzager heeft op de slot dag van de Gucci Paris Masters de Grand Prix op zijn naam geschre ven met zijn olympische paard Ster- rehof s Tamino. De springruiter uit Rouveen bleef met de twaalfjarige ruin ook in de barrage foutloos. Houtzager werd beloond met liefst 99.000 euro. Gerco Schroder haalde in de Franse hoofdstad 13.500 euro op met Eurocommerce London. De combinatie werd zesde door een springfout. TOKIO Judoka Bolder verrast met goud in Tokio Linda Bolder heeft bij de Grand Slam in Tokio de titel veroverd in de klasse -70 kilogram. De Neder landse judoka won in de finale met een golden score van de Japanse Haruka Tachimoto. Bolder maakte in de verlenging een yuko. In de halve eindstrijd versloeg Bolder met Yuko Imai eveneens een Japan se. ROUBAIX Veldrijder Nys wint WB-wedstrijd Roubaix De Belgische veldrijder Sven Nys heeft zondag de vierde cross om de wereldbeker gewonnen. Nys klop te in de Noord-Franse stad Rou baix zijn landgenoten Kevin Pauw els en Niels Albert. Alleen de Zwit ser Lars van der Haar won op enige achterstand de sprint van een groepje en eindigde op de vijfde plaats als beste Nederlander. Twan van den Brand werd achtste. Albert behoudt de leiding in het klasse ment. ASTANA - Op de 1500 meter, een van de koningsnummers van het langebaanschaatsen, besteeg zater dag in Astana bij de mannen al weer een derde sporter de troon. Een onbekende was het niet; Sha- ni Davis toonde aan dat hij gene zen is van zijn liesblessure. In de derde race van de World Cup volgde de Amerikaan Koen Verweij op, die vorige week in Ko lomna de snelste was. In Heeren veen, de week daarvoor weer, ver raste de jonge Maurice Vriend. Drie wedstrijden, drie winnaars: het stuivertje wisselen vertoont ge lijke tred met vorig seizoen. Bij de vrouwen concludeerde Mar rit Leenstra dat die afstand voor haar net niet lang genoeg was. „Honderd meter erbij en ik had ge wonnen", vertelde ze de NOS. Leenstra werd geklopt door de Ca nadese Christine Nesbitt en daar mee waren de rollen met vorige week omgedraaid. Verrassend was het brons voor Linda de Vries. Op de lange afstanden heeft Jorrit Bergsma zich al meermalen laten kronen. Nadat hij zich dit seizoen twee keer op de 5000 meter had la ten verslaan door Sven Kramer zorgde hij voor het tweede Neder landse goud van het weekeinde. In een magistrale race opende hij een moedige aanval op het wereldre cord van Sven Kramer. Het hoge tempo kon de Fries niet volhou den, toch was zijn eindtijd een bij zonder scherpe: 12.50,40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73