Onrust over kippenfarm Eigen energiecoöperatie niet zinvol voor [Kluist Viskotter BR 43 uit ireskens naar Kaapstad almanak Verj aardentehuis Grondkosten vergeten bij school Othene Wensbeeld maandag 3 december 2012 Stal met 19.000 kippen op grens bij Heikant door Eugène Verstraeten HEIKANT - Inwoners van Heikant die vlak bij de grens wonen zijn ongerust over de plannen voor de bouw van een kippenhouderij met 19.000 dieren in de Lekestraat. Ze vrezen voor overlast. Initiatiefnemer Peter Dhollander heeft aan de noordkant van Hei kant aan de Oud Ferdinandusdijk al enkele grote kippenstallen staan, maar heeft daar geen uitbrei dingsmógelijkheden meer. Dhol lander: „Dus zit er niets anders op dan uit te wijken naar België." In de nieuwe stal aan de Leke straat worden moederdieren on dergebracht voor het kweken van slachtkippen. De bewoners van de Lekestraat krijgen het bedrijf op enkele tientallen meters van hun woning. „In de zomer op je terras van de tuin genieten kunnen we straks wel vergeten", zegt een be woner. Omwonenden uit de Lek estraat gaan dan ook bezwaar in dienen bij de gemeente Stekene en hopen dat ook hun Nederland se buren uit de Heikantse Magda- lenastraat meedoen. Want ook die krijgen de kippenfarm zowat in hun achtertuin. De bezorgde be woners vrezen voor stankoverlast en verkeershinder van vrachtver keer dat bij de kippenstal moet zijn. Ze wijzen erop dat de Lekest raat en ook de smalle Magdalenast- raat niet geschikt zijn voor zwaar verkeer. Bovendien komt de kip penstal op enkele tientallen me ters van een natuurgebied. Een woordvoerder van de gemeen te Stekene wijst erop dat, als een vergunning wordt afgegeven, de kippenstal zal moeten voldoen aan de Vlaamse milieuwetgeving. „Het moet een ammoniak emis sie-arme stal zijn. Dat betekent dat er zo weinig mogelijk geur van de kippenmest naar buiten mag ko men. De mest wordt ingedroogd onder de stal en afgevoerd naar mestverwerkingsinstallaties. Of uit gereden op het land." Volgens Dhollander gaan omwo nenden weinig merken van de kip penstal. „Aan de Oud Ferdinandus dijk hebben we 50.000 kippen en we hebben nog nooit klachten ge had." De aanvraag voor de kippen stal ligt nog tot 20 december ter in zage bij de gemeente Stekene. Tot die datum kunnen ook bezwaren worden ingediend. De gemeente Hulst is op de hoogte van de plan nen en verwacht dat het schepen college van Stekene nog om advies zal vragen, omdat de kippenstal net over de grens komt. door Eugène Verstraeten HULST - Het is niet zinvol om een energiecoöperatie voor de gemeen te Hulst op te richten om de kos ten van het energieverbruik van de inwoners en bedrijven terug te brengen. In de gemeente zijn daar voor te weinig huishoudens. Tot die conclusie komen Burge meester en Wethouders na contac ten met verschillende andere ge meenten en de Vereniging Eigen Huis. Het college kreeg in juni op dracht van de gemeenteraad infor matie in te winnen. Een energie coöperatie, zo was het idee, zou niet alleen de energiekosten kun nen terugbrengen, maar ook de mogelijkheid bieden om het ge bruik van groene stroom te stimu leren. Bovendien zou zon coöpera tie iets extra's kunnen betekenen voor de minima. De kracht van een coöperatie is dat zoveel mogelijk verbruikers sa menwerken en zo kortingen kun nen bedingen. De gemeente Hulst is met zo'n 12.600 huishoudens te klein om een interessante partij te vormen voor de energieleveran ciers. Zelfs als alle gezinnen mee zouden doen. B en W zien dan ook meer in het attenderen van de inwoners op de mogelijkheid om op hun energiere kening te besparen door mee doen met één van de vele landelijke ini tiatieven om collectief energie in te kopen. Inwoners zullen zich sneller bij zo'n initiatief aansluiten als de gemeente hen op die moge lijkheid wijst, denken B en W. Bo vendien kan iedere inwoner van de gemeente Hulst zo het voor hem of haar meest voordelige of milieuvriendelijke alternatief kie- Tip? redactie@pzc.nl Kleuters die met een zelf geknutseld lampionnetje bejaarden gaan verblij den met een liedje en een lichtje is al jarenlang een traditie. Zo ook dit jaar, dus op naar het 'verjaardente- huis' zoals dochter Nova zegt. 's Avonds vraagt haar vader: „En, wat heb je vandaag op school gedaan?" Niet opkijkend maar stevig doorkleu- rend, antwoordt ze: „O, lichtjes bren gen bij mensen die al bijna dood zijn." Papa verschiet van kleur. „O, ok en was het leuk?" „Ja hoor, ze vonden het leuk en ze vroegen of we volgende maand weer terugkomen." Papa: „En, wil je dat?" „Ja hoor, weer een snoepje eten-en een liedje zingen. Maar niet voor deze opa's en oma's hoor." „Hoezo niet?" „Ja, die zijn dan natuurlijk a.l dood.!" TERNEUZEN - Bij de bouw van de nieuwe brede school in de Terneu- zense nieuwbouwwijk Othene is vergeten de grondkosten mee te nemen. Het gaat om een bedrag van in totaal 550.000 euro. „I-Iet is over het hoofd gezien", laat wet houder Co van Schaik weten. Hoe wel. het om een niet onaanzienlijk bedrag gaat, blijft de schade voor de gemeente Terneuzen volgens Van Schaik beperkt. „Wij boeken op grond niet af, zoals wel op in vesteringen in gebouwen. De waar de van grond daalt niet. Wordt de school in Othene ooit afgebroken, dan kun je er immers weer iets an ders op bouwen." Terneuzen hoeft al met al alleen de rente op de 'ver geten' grondkosten van 550.000 eu ro te verrekenen. Dat gaat om een bedrag op jaarbasis van plusminus 27.000 euro, maar dan wel jaar na jaar. door Wilma Valk BRESKENS - De viskotter BR 43 van rederij Albregtse gaat een nieuw le ven tegemoet. Ruim een week gele den werd een overeenkomst met een firma uit Zuid-Afrika gete kend. De Maria, gebouwd in 1983 wordt binnenkort ingezet bij offs hore activiteiten vanuit Kaapstad. „Het gaat met de visserij al tien jaar bergafwaarts", aldus schipper/ eigenaar Jaap Albregtse. „Al sinds 1970 neemt de omvang van de vis sersvloot in Europa af. De situatie is nu zo dat er geen geld is voor het nodige onderhoud. Ik stop met pijn in mijn hart. Vooral om dat de bemanning nu zonder werk zit en ik ook. Op dit moment kost in de haven blijven geld, maar naar zee gaan kost ook geld. Dit is niet vol te houden. Alles en ieder een staat onder druk door de slech te besomming." De enige oplos sing is volgens Albregtse overscha kelen op puls vissen. „Maar dat is een te grote investering voor een schip van dertig jaar en niemand weet of het duurzaam is. Er is nog niet voldoende ervaring. Wordt er niet meer op de oude manier, sle pen met kettingen, gevist, krijgen we te maken met gebrek aan bo demberoering en volgens ervaren vissers houdt deze beroering juist de platvisstand op peil. Verder is onderhoud van netten bij pulsvis- sen kostbaar. Voordeel is alleen een lager brandstofverbruik." Tot eind december vertrekt de BR 43 nog iedere week om te vissen op de de Noordzee. Begin januari wordt het schip aangepast voor zijn nieuwe taken en zal Jaap Al bregtse zijn schip met een deel van de nieuwe bemanning naar Kaapstad brengen. „Het wensbeeld is alle wegen in onze gemeente zo in te richten dat er overal in alle wijken en kernen rustig gereden wordt. Maar wel op een zodanige manier dat het verkeer wel gemakkelijk en snel door het gebied kan stromen." - wethouder Clen de Kraker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70