Warme harten in de kille novembermaand Oosterland krijgt een faunatoren Aidsdag 141 zeeland Heffing bedreigt bouwplannen van corporatie Stadlander op Tholen Toerit Gasthuisboomgaard breder Uitnodiging Inloopbijeenkomst nieuwe natuur Hogezoom en Lagezoom en Klimaatbos Delta maandag 3 december 2012 door Ton van den Nouweland OOSTERLAND - Het verwaarloosde PZEM-gebouwtje aan de Lage Mai- reweg in Oosterland wordt een 'faunatoren'. Bouwbedrijf Capelle, de stichting Landschapsbeheer Zeeland en de gemeente leggen hiervoor 25.000 euro op tafel. De toren wordt opgeknapt en moet daarna dienen als huisves ting voor spitsmuizen, egels, insec ten, mussen, gierzwaluwen, vleer muizen en mogelijk een kerkuil. De dorpsraad van Oosterland vindt het een prima plan. „Hope lijk wordt het verwezenlijkt" zegt voorzitter Anne-Marie le Compte. „We waren er al een poosje mee bezig. Nu blijkt er ineens wat mee te kunnen gebeuren. De toren wordt in elk geval opgeknapt. Het kan een educatief uitstapje voor scholen worden. De dorpsraad wil er nog een bankje bij plaatsen. We zijn hier heel blij mee." Volgens de gemeente, die 10.000 euro bijdraagt, passen toren en bankjè in het geplande wandelnet werk over Schouwen-Duiveland. De toren kan volgens B en W 'een sieraad in de omgeving worden, wat ie nu in ieder geval niet is'. Het initiatief komt van bouwbe drijf Capelle, die hiervoor stich ting Landschapsbeheer inschakel de. De toren wordt ingericht op ad vies van Traas Nature Care Zee land. Landschapsbeheer vraagt er een Europese subsidie voor aan. Het voormalige hoge transforma torstation van de PZEM is verval len en er is asbest in verwerkt. De dorpsraad dringt al jaren aan op re novatie of sloop. De toren staat op particulier terrein. ZIERIKZEE - De toerit naar parkeer terrein Gasthuisboomgaard in Zie- rikzee wordt breder gemaakt. De gemeente koopt daarvoor een lapje grond van woningbouwver eniging Zeeuwland. Bij de renova tie van appartementencomplex 't Vrije heeft Zeeuwland daar al reke- Op maandag io december 2012 bent u, namens de provincie Zeeland, van harte welkom tijdens een inloopbijeenkomst. Het gebied (circa 130 ha) tussen Haamstede en Renesse (gesitueerd tussen de Hogezoom/Lagezoom en de Recreatieverdeelweg), wordt nieuwe natuur en krijgt een klimaatpark. Dienst Landelijk Gebied verzorgt de voorbereiding en uitvoering van dit project op Schouwen. Op ïo december 2012 krijgt u informatie over de voorgenomen inrichting, compenserende maatregelen en de opzet van het klimaatpark. Vertegenwoordigers van DELTA, provincie Zeeland, gemeente Schouwen-Duiveland, Staatsbosbeheer, Waterschap Scheldestromen en Dienst Landelijk Gebied zijn aanwezig om uw vragen te beantwoorden. Waar en wanneer? Locatie: Dorpshuis DeSchutse in Burgh-Haamstede, Julianastraat 22,4328 AS Burgh-Haamstede. Tijd: U bent op maandag ïo december 2012 welkom tussen 19.00 uur en 20.30 uur. U kunt op ieder moment binnenlopen! Mede namens de samenwerkingspartners, Erik-Jan van der Meer, Secretaris gebiedscommissie Schouwen-West Provincie Zeeland Dienst Landelijk Gebied Ministerie van Economische Zaken Het was zaterdag Wereldaidsdag. Op Schouwen-Duiveland werd ingezameld voor het Pola van der Donckfonds. Vrijdag liep de actie Movember af. Een snorren-scheerfeest in Zierikzee leverde 4000 euro op. Twee jonge meiden knippen hun haar voor zieke kinderen. ning mee gehouden. Het meeste verkeer benadert de Gasthuis- boomgaard, waaraan ook Albert Heijn ligt, via het Jannewekken. Dat verkeer perst zich door de smalle inrit. Met het strookje grond (getaxeerd op 18.500 euro) kan de inrit worden verbreed. Met Kerstmis in aantocht gaan de harten van de mensen open. Movember, Haarwensen en een aidsfonds waren de goede doelen afgelopen weekeinde op Schouwen-Duiveland. door Ton van den Nouweland Nu hebben Iris Heij- koop en haar vrien din Elke nog lange blonde lokken. Dins dagmiddag hebben de twee elfjarigen uit Zierikzee een bobline. Ze laten hun haar knippen om er pruiken van te la ten maken voor kinderen met kan ker. Iris: „Ik was op een teambijeen komst van de Roparun, waaraan mijn ouders meedoen. Daar heb ben we het over kinderkanker ge had. Om hiervoor mijn haren te la ten knippen, vond ik wel leuk." El ke: „Iris vroeg me mee te doen en ik wil wel meehelpen." Kapsalon CuliHair in Zierikzee neemt de da metjes morgen onder handen. Plaatsgenoot 'kappertje' Rik kwam vrijdagavond al in actie in café De Biet. Daar wilden een tiental man nen de begroeiing van hun boven lip kwijt. Zij deden mee aan Mo vember, een wereldwijde actie om geld in te zamelen voor onderzoek naar prostraatkanker. De heren hebben afgelopen maand een snor gekweekt en vroegen in hun omge ving geld om die te laten scheren. Verschillende van deze initiatie ven mondden op de laatste dag van november uit in deze after(shave)party. Het scheerfeest- je - met een optreden van barman Robbie als Freddy Mercury - bracht naar schatting vierduizend euro op. Eerder vrijdag werden al snorren geschoren bij Barbershop Van Dam. Negen collega's van de christelijke scholengemeenschap Prins Maurits in Middelhamis droegen samen 1800 euro af aan kapper Mark Koornneef. „Ik vind dit een grappig item in de kille „Ze wordt 90 jaar. Ik had 9000 euro aan willen bie den. Maar 6500 euro van Schouwen is ook mooi." maand november. Het was superla- chen. Volgend jaar gaan we dit in Zierikzee serieus aanpakken", ver telt Biet-eigenaar Robbert Rogge band. Barbershop van Dam sluit volgens Roggeband dan in elk ge val aan en er volgen meer acties. Een naam is er al: 'MoZZee'. Anne Martens uit Burgh-Haamstede trotseer de zaterdag kou en regen op haar tocht langs de deuren. Ze verkocht oliebollen en t-shirts voor de Pola van der Donckstich- ting. „Het was zaterdag Wereldaids dag. De stichting heeft een kinder dorp in Zambia waar tachtig aids- weeskinderen wonen. De school moet worden uitgebreid. Daarvoor heb ik 930 euro ingezameld." Martens werd twaalf jaar geleden gegrepen door een ty-uitzending over Pola van der Donck: „Ze is de eerste en oudste aids-activiste van Nederland. Woensdag wordt ze ne gentig. Ik ben al langer aan het spa ren en had haar negenduizend eu ro aan willen bieden. Dat is het niet geworden, helaas. Maar 6500 euro van Schouwen-Duiveland is toch ook mooi?" Elke (links) en Iris laten pruiken maken van hun haar. Anne Martens (rechts) verkoopt oliebollen op Aidsdag. door Arthur't Hart THOLEN - Woningcorporatie Stad lander, actiefin de gemeente Tho len, moet stoppen met de bouw van nieuwe huizen als de plannen van het nieuwe kabinet doorgaan om een verhuurdersheffing in te voeren. De gevolgen daarvan zullen ramp zalig zijn, zegt woordvoerder Bert Jansen van Stadlander. Niet alleen voor de corporatie zelf, maar ook voor de huurders, voor de regiona le woningmarkt en voor de bouw sector in de regio. Ook andere cor poraties in de regio luiden de noodklok. In het regeerakkoord staat dat er een huurbelasting komt die alle woningcorporaties samen 2 miljard euro per jaar gaat kosten. Het kabinet rekent erop dat de corporaties dit goed kun nen maken door de huren te ver hogen. Maar het Economisch Insti tuut voor de Bouw becijferde vori ge week dat dit maar zeer ten dele mogelijk is; de verhuurders zullen er per saldo een miljard per jaar bij inschieten. Voor Stadlander is de uitkomst nog veel dramati scher, zegt Jansen. Want het werk gebied van de corporatie (westelijk West-Brabant en Tholen) is gro tendeels een krimpregio. Daardoor daalt de waarde van woningen hier nog sneller dan elders. En het kabinet koppelt de maximale huur nu juist aan die waarde. „Dat betekent dat wij onze huren niet kunnen verhogen", zegt Jan sen. „We zullen ze vanaf 2015 juist moeten verlagen. En de verhuur dersheffing - voor ons acht mil joen euro per jaar - moeten we vol ledig betalen." Dit holt onze finan ciële positie zo uit dat er geen geld is voor nieuwbouw. Het plan om de komende jaren 2200 oude hui zen te vervangen door nieuwe gaat dan niet door. Een groeiende groep ouderen die aangewezen is op aangepaste woningen zal niet langer thuis kunnen wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46