10 3 Alternatieven voor natuurbelastend vislood 43 Vrouw sinds vrijdag vermist Nomaties 6-10 voor de Emergo commentaar Profiteren maandag 3 december 2012 Zeeuwse bedrijven zijn genomi neerd voor de Emergo, de Zeeuwse innovatieprijs. 'Het is geweldig om op deze manier een gehele sector te kunnen helpen' Jan Murre, directeur Murre Techniek De Easy Farm van Murre Techniek is een nieuw concept om mosselzaad op een duurzame manier in te vangen. De EasyFarm bestaat uit een mosselzaadinvanginstallatie en een speciale oogstmachine. foto Murre Techniek De kaasboerderij uit Middelburg ontwikkelde samen met met Zeeuwse partners een kaas in de vorm van een Zeeuwse knop. In de kaas is ui, zeekraal, lamsoor en Oosterscheldewater verwerkt. Zeeuws Innovatie Evenement Syntens Innovatiecentrum organi seert elk jaar het Zeeuws Innova tie Evenement. Dat gebeurt met financiële steun van de provincie. Vast onderdeel van het evenement is de uitreiking van de Emergo, de prijs voor een Zeeuws bedrijf dat succes heeft met een slimme vondst of toepassing. Tien bedrijven dingen mee: Vitro Plus, MemorieCare, DeltaVorm, DSP Innovation, kaasboerderij Schellach, Murre Techniek, NuFor- mer, Meatless, Calibrator en Endy. Het publiek kan vanaf 1 december stemmen op de innovatie die vol gens iedereen moet winnen via www.omroepzeeland.nl/ zeeuwse zaken De prijs bestaat uit een beeldje van kunstenaar Carmen Mil- hous-Arendt. En natuurlijk de eer. Het Zeeuws Innovatie Evenement vindt donderdag 13 december plaats bij mbo-scholengemeen- schap Scalda in Middelburg. Gastspreker is 'bedrijfsverloskundi- ge' Guido Thys. www.syntens.nl/zie door Frank Balkenende SCHEVENINGEN - Sportvissers die graag op de Noordzee vissen, kun nen een milieuvriendelijk alterna tief voor het vislood gebruiken. 'Bescherm een wrak', een initiatief van Vereniging Kust Zee, Stich ting De Noordzee, Duik de Noord zee schoon en Sportvisserij Neder land, is gisteren begonnen met de verkoop van loodalternatieven die bij verlies minder schadelijk zijn voor het milieu. De start van de campagne werd gegeven in het Vara-radio- en televisieprogram ma Vroege Vogels. Ongeveer 650.000 sportvissers gooien graag een lijntje uit op de Noordzee. Daarbij verliezen ze nogal eens een stuk vislood. Zo gaat in de Nederlandse kustwate ren per jaar naar schatting meer dan tweehonderd ton aan lood ver loren. Lood is giftig voor mens, dier en plant. Er liggen duizenden scheepswrak ken in de Noordzee, die vol leven zitten. Sportvissers vissen juist graag op de plaatsen waar deze wrakken liggen. Om de wrakken vrij van netten, vislood en verstrik kende vislijnen te houden, werken de partners van 'Bescherm een wrak' aan het schoonmaken en schoonhouden van de wrakken. Daarom stimuleren ze het gebruik van loodalternatieven en biolij- nen. Sportvissers gebruiken gewichten om ver te kunnen werpen en de lijn op diepte te houden. Voor de Murre Techniek Is genomineerd voor de Easy Farm, een nieuw concept om mos selzaad op een duurzame manier in te vangen. De EasyFarm bestaat uit een mosselzaadinvanginstalla tie en een speciale oogstmachine. Het gebruik van de oogstmachine biedt mosselvissers financieel voor deel, want er komt weinig werk aan te pas. NuFormer Heeft een nieuwe technologie ont wikkeld, die is gebaseerd op een driedimensionale projectievorm, het zogenaamde Mocap Map ping. Me t deze projectietechniek worden menselijke bewegingspa tronen geregistreerd (motion cap ture technologie) die direct wor den overgebracht op een 3D figuur dat onderdeel is van een grote pro jectie op een gebouw. De figuur kan 'communiceren' met het pu bliek voor het gebouw. Meatless Met de ontwikkeling van bijzonde re vezels van puur natuurlijke gra nen en peulvruchten. Met deze ve zels is het mogelijk om producten als snacks, vleeswaren, gehakt, hamburgers en veel andere produc ten te ontwikkelen met een veel la ger vetgehalte zonder verlies van smaak of kwaliteit. Calibrator De Bottlenecker is een systeem van glasvermaling, -inzameling en -recycling van glas in de horeca. Door het vermalen wordt tachtig procent volume bespaard, waar door er meer glas per keer kan worden ingezameld, en er minder 'lucht' over de wegen wordt ver voerd. De Bottlenecker wordt al door diverse hotels, restaurants, discotheken en bars gebruikt. Endy Het bedrijf dankt de nominatie als medeaandeelhouder in het schelp- dierbedrijf Le Petit Pêcheur, dat Oosterscheldewater geschikt maakt voor de keuken. Het ambassadeur schap van chefkok Edwin Vinke van De Kromme Watergang, het gebruik in Pain de Mer door bakke rij Spelt en innovaties bij produ centen van vleeswaren, kaas, cho colade en tafelzureoplaten zien dat smaakversterking en zoutreductie hand in hand kunnen gaan. Cal|ouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Burgh-Haamstede Goes Temeuzen 0118- 626 649 www.caljouw-rademaker.nl Kado-tip uit Veere Appelstoofje van Pools servies 24,95 Decoratief en origineel Saartje - Markt 15 - Veere Altijd open! ze gewichten zijn door Modified Materials BV milieuvriendelijke al ternatieven ontwikkeld. Er zijn twee productlijnen: eco-iron en eco-composit, geschikt voor zowel zout- als zoetwater visserij. Alle ty pen zijn door Sportvisserij Neder land getest tijdens het proces. 'Be scherm een wrak' stelt ze aan enke le schippers van hengelcharters be schikbaar ter kennismaking. De loodalternatieven zijn verkrijgbaar in hengelsportzaken. www.beschermeenwrak.nl/loodvrij Tien bedrijven zijn nog in de race voor de Zeeuwse innovatie prijs. De variatie is groot. Van agrarische innova ties als een opkweeksysteem voor planten tot technische hoogstandjes, zoals een driedi mensionale projectievorm. Die verscheidenheid maskeert het gebrek aan vernieuwing. De provincie bungelt onderaan de lijst. Dat komt onder meer door dat de ict-branche hier vrijwel ontbreekt, er nauwelijks mid delgrote bedrijven zijn en Zee land het zonder echte universi teit moet stellen. En juist dat zijn aanjagers van innovatie. In novatie blijkt een banenmotor, dus is het alle hens aan dek. Pro vincie, innovatie ondersteunen de instellingen en de bedrijven moeten een tandje bij zetten. En over de provinciegrenzen kijken. Want aan de andere kant van de (provincie)grens floreren de ict-sector, en het we tenschappelijk onderwijs. Door allianties aan te gaan kunnen ook bedrijven in Zeeland daar van profiteren. BRESKENS - In Breskens wordt sinds vrijdagochtend een vrouw vermist, het gaat om de 36-jarige Pimthong. Zij is ongeveer 153 centi meter lang en heeft een tenger pos tuur. Vermoedelijk is ze gekleed in een blauwe spijkerbroek, een lan ge zwarte winterjas, zwarte muts en bruine knielaarzen. Ze praat moeilijk Nederlands. Mensen die haar hebben gezien kunnen de politie bellen via 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3