De beloning voor jarenlange toewijding 281 sport Hockeyers vinden ritme terug bij begin Champions Trophy Handbalsters sluipen weer richting wereldtop Jiujitsuka Wyatt weer in de medailles op WK Kandidaten sportverkiezing bekend maandag 3 december 2012 door Herman Nijman APELDOORN - De Nederlandse handbalsters blijven kandidaat voor een startbewijs bij het wereld kampioenschap, eind 2013 in Ser vië. De verjongde selectie van bondscoach Henk Groener over leefde in Apeldoorn het kwalifica tietoernooi met Oostenrijk, Slove nië en Israël. „De potentie is enorm." De laatste wedstrijd tegen Oosten rijk werd zondag een formaliteit vanwege de geringe tegenstand van de ploeg, die op voorhand als zwaarste opponent was be schouwd. Het klassenverschil was enorm (30-17). Oranje was in het tweede duel, tegen Slovenië, wel langs de rand van de afgrond ge wandeld. Het doelpunt van Nycke Groot in vrijwel de laatste seconde (24-23) hield Oranje op de been. Bij Groot (24 jaar, speelster van Midtjylland) overheerste na de der de zege dan ook de opluchting. „Als we het hier niet hadden ge red, was er een wereldje ingestort. Maar we zijn er weer." Groot is voor Oranje-begrippen een oudje - de gemiddelde leeftijd ligt bij 21,5 jaar - en schuwde haar verantwoordelijkheid niet. „Bij Midtjylland is mijn rol ook een beetje veranderd, ik speel meer in de verdediging dan vorig seizoen. En we staan voorlopig verrassend bovenaan." Aanvoerster Danick Snelder (22) PAPENDAL - De sportman en sport vrouw van vorig jaar maken ook dit jaar weer kans op de prestigieu ze titel. Sportkoepel NOCNSF maakte zondag bekend dat Epke Zonderland en Ranomi Kromo- widjojo bij de genomineerden voor 2012 zitten. De verkiezing is op 18 december tijdens het jaarlijk se Sportgala. De andere genomineerden voor 'Sportvrouw van het jaar' zijn zeil- WENEN - Jiujitsuka Lindsay Wyatt heeft zondagmiddag op het wereld kampioenschap in Wenen brons veroverd. De 36-jarige Goese deed dat in de klasse -70 kilo van de dis cipline 'fighting'. In de strijd om de derde plaats won de routinier van Sportschool Geelhoed van de Franqaise Myriam Rahali. Wyatt begon het toernooi met overtuigende zeges op de Israëli sche Keshet Ofer en de Roemeen se Madelina Rus. Tweemaal ze gevierde ze met 'full ippon'. Dat betekent dat in alle drie wed strijdfases - karate, staand judo, grondgevecht - een vol punt is ge scoord. De Poolse Emilia Mackowiak zorg de ervoor dat de Goese in de halve finale op punten verloor. Vervol gens won de wereldkampioene van 2004 en 2006 nog wel de strijd om het brons. Niels Mesu reed zaterdag voor de derde keer in de top tien bij de A-rijders. In de afgelopen weken was hij ook al eens vijfde (Haarlem) en zevende (Den Haag). bezet met Thüringer HC ook de eerste plaats in de sterke Bundesli- ga. De cirkelspeelster heeft al twee Duitse titels veroverd. „We probe ren ons allemaal op onze eigen ma nier te ontwikkelen en dat moet dan samenkomen in het Neder lands team. De meeste meiden zijn heel jong, er zit geen extreme hiërarchie in deze groep. Maar we kunnen nog wel enorm groeien. De potentie is er. En we willen al lemaal erg graag, de drive is groot" De nieuwe speelsters in Oranje ko men uit de beste lichting die het handbalverbond ooit op de vloer bracht. Talenten als Estavana Pol man (Sonderjyske) en Laura van der Heijden (Oldenburg) wonnen met Oranje brons bij het WK en zilver bij het EK. De spelaandelen van de generatie zijn toegenomen omdat Groener een aantal routi niers zag afhaken na de gemiste kwalificatie voor de Olympische Spelen en de mislukte organisatie van het EK, dat door handbalver bond NHV vanwege een finan cieel tekort werd teruggegeven. Groener besefte dan ook dat de winst van Apeldoorn een klein zet je was in de goede richting. „We zijn back in business." Oranje kan zich in het voorjaar voor het WK plaatsen tijdens de play-offs tegen een deelnemer van het EK, dat morgen in Servië begint. „Dit is het begin van een traject dat vier jaar loopt, waarbij we constant wat stappen moeten zetten." ster Marit Bouwmeester, dressuur- amazone Adelinde Cornelissen en wielrenster Marianne Vos. Windsurfer Dorian van Rijssel- berghe en schaatser Stefan Groot huis maken eveneens kans op de titel 'Sportman van het jaar'. De ge nomineerden voor sportploeg van het jaar zijn het vrouwenhockey team, de estafettezwemsters en de estafettemannen 4x100 meter sprint. Niels Mesu heeft slechts zeven wedstrijden nodig voor een ze ge op het hoogste niveau van het landelijke marathonschaat ser De twintigjarige Zeeuw schrijft historie met zijn overwin ning in de KPN Marathoncup op het kunstijs van Assen. door René van Stee MIDDELBURG - Daags na zijn fraaie overwinning in de achtste wed strijd om de KPN Marathoncup had Niels Mesu er al weer een uur tje fietstraining op zitten. Vandaag volgt een hersteltraining op het kunstijs van Thialf in Heereven- veen. Vanaf dinsdag is het weer volle bak. „Nagenieten is heel fijn. Maar het mag niet te lang duren. Er komen nog een hoop belangrijke wedstrij den aan en dan moet ik er weer staan", vertelde de broodnuchtere Mesu vanuit Tjalleberd, een dorpje onder de rook van Heerenveen. Daar woont de uit Middelburg af komstige marathonschaatser sa men met zijn oudere broer Erwin en langebaanschaatsster Floor van den Brandt tegenwoordig. In Tjalleberd bleef het rustig. Een lachende Mesu: „Ze weten hier dat we iets met schaatsen doen, maar echt bekend is het niet. Maar daar is nu ongetwijfeld verandering in gekomen." Het besef dat hij geschiedenis had geschreven door als eerste Zeeuw ooit een marathonwedstrijd op het hoogste niveau te winnen, kwam bij hem pas later na de wed strijd. „Een heel leuk detail natuur lijk, maar die overwinning op zich vind ik het allerbelangrijkste. Het is een mooie beloning voor heel hard werken in de laatste jaren." Wat daarbij een rol van betekenis heeft gespeeld, was Mesu's ver huizing naar Friesland. Als se- mi-prof van zijn ploeg De Haan Westerhoff, waar hij traint onder de hoede van oud-bondscoach van de langebaanschaatsers Henk Gemser, heeft hij grote stappen kunnen zetten. In eerste instantie wilde het team zijn jongste pupil voorzichtig brengen. In de eerste wedstrijd om de KPN Marathon cup in Utrecht was de Zeeuw niet eens opgesteld. „Dat kon ik ook wel volgen. Want je zit in een nieu we omgeving en een nieuwe ploeg. Het was wennen. Aan de andere kant had ik het gevoel dat ik er wel klaar voor was en dat het nu ook weer niet te voorzichtig hoefde te gaan. Dat is dus wel gebleken",klinkt het zelfverze kerd. Mesu mikte als debutant in de top- divisie op een podiumplaats. Dat er na zeven wedstrijden al een overwinning uitrolt, vindt hij zelf ook hoogst verrassend. Dit afge zien van het constante hoge ni veau waarop hij reeds presteerde. „Een vijfde plaats in Haarlem, waar ik trouwens al op het po dium had moeten belanden, en een zevende plaats in Den Haag ga ven aan dat ik goed bezig was. Maar winnen is echt iets anders. Dan moet alles kloppen." Aldus geschiedde in Assen. Niels Mesu maakte deel uit van een kop groep van zes man die na een enorme strijd een ronde voor sprong pakte op het peloton. Jo- han Knol, de leider in het jonge- renklassement waarin Niels Mesu tweede staat, sprong in de finale weg. Nerveus werd de latere win naar daar niet van, want hij ver trouwde erop dat Ingmar Berga en Frank Vreugdenhil het gat zouden dichtrijden. „Die twee wilden heel graag winnen. Ze reden dat gat dus dicht. Op dat moment had ik het vertrouwen dat ik in de sprint kon meedoen om de zege." In de laatste bocht had Mesu het gevoel dat het niet meer fout kon gaan. Ook niet met rassprinter Ingmar Berga op zijn hielen. „Ik had die bocht heel goed opgebouwd. Er ge beurde precies wat ik wilde." Het wekt geen verbazing dat Niels Mesu het Jan Maarten Heide- man-klassement voor beste debu tant op het hoogste niveau aan voert. Dat hij voorloopt op sche- ma, beschouwt hij als luxe. Boven- 1 a dien leidt het geen twijfel dat de rest van het peloton de jonge [jjj Zeeuw na zijn zege in Assen na drukkelijk in de gaten zal houden. Daar maalt hij niet om. „Het zal in- derdaad lastiger worden. Maar er |j zullen altijd kansen komen om nogmaals iets moois te laten zien." Het liefst zou Mesu schitteren op natuurijs. Koning Winter heeft zijn eerste speldenprikken inmid- i dels uitgedeeld. En dan wordt er toch al -weer voorzichtig over de Elfstedentocht gesproken. „Dat zit toch wel in je achterhoofd. Maar er zijn natuurlijk ook tal van ande re mooie wedstrijden." Om te be ginnen de KPN Marathon over twee weken in Breda, de oude thuisbasis van de gebroeders Er- win en Niels Mesu. „Daar wil ik dolgraag knallen." Lindsay Wyatt MELBOURNE - De Nederlandse hockeyploeg is het openingsweek einde van de Champions Trophy in Melbourne goed doorgekomen. Met een degelijke zege op Pakistan (3-1) en een zwaarbevochten 0-0 tegen titelhouder Australië begint Oranje dinsdag ongeslagen aan het derde en laatste groepsduel tegen België, dat onder de nieuwe bonds coach Mare Lammers nog punt loos is in Australië. „We zitten goed in het toernooi", concludeer de bondscoach Paul van Ass vol daan. „Ons veldspel is verzorgd en we leveren veel energie." De baas van Oranje wilde zich zon dag na de doelpuntloze wedstrijd, een zeldzaamheid in tophockey, nog niet rijk rekenen. „We moeten nog wel wat progressie boeken om de finale te kunnen halen. Hope lijk dan weer tegen Australië, ja. Dat zou voor alles en iedereen de mooiste eindstrijd zijn." De vernieuwde Champions Trop hy, met acht ploegen in twee groe pen, begint donderdag met de kwartfinales opnieuw. Alle deelne mende landen waren vooraf al ze ker van plaatsing, alleen voor een gunstige koppeling (1 tegen 4, 2 te gen 3) dient in de groepsfase te worden gestreden. „Als je niet uit kijkt kan je donderdag zomaar de verkeerde afslag nemen in het toer nooi", besefte Van Ass maar al te goed. Van Ass constateerde na de ope ningswedstrijd tegen Pakistan te vreden dat zijn verjongde ploeg, zonder de routiniers Teun de Nooijer, Floris Evers, Roderick Weusthof en Robert van der Horst, de lessen van Londen 2012 (zilver) nog niet was vergeten. „We wisten snel ons vertrouwde ritme te vinden. We speelden weer herkenbaar en dominant hockey." Ook over de strafcorner was Van Ass goed te spreken. Oranje scoor de dankzij Sander de Wijn (twee) en Jeroen Hertzberger drie keer vanaf de kop van de cirkel. „Door het ontbreken van Mink van der Weerden en het afscheid van Weusthof worden we gedwongen om creatiever te zijn en meer varia tie in onze strafcorner te brengen. Daardoor kan de ploeg er ook wat vrijer mee omgaan, in plaats van J steeds weer voor het directe schot te gaan." In het evenwichtige duel met Au stralië dwong Oranje slechts één strafcorner af, tegen acht voor de thuisploeg. Mede door het sterke optreden van doelman Jaap Stock- mann bleven treffers uit. „Jaap was erg goed. Maar hij staat er niet -p voor niks natuurlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28