i6| 'We brengen De Vleeshal naar Venetië' Onder de bomen zeeland in de vorige eeuw Anna Karenina brieven maandag 3 december 2012 Bij beschikking van de Recht bank te Middelburg gedateerd 13 november 2012 is mevrouw Mr N.E. Soeters-Schot, notaris te Schouwen-Duiveland, be noemd tot vereffenaar over de nalatenschappen van: de heer J. Asma, geboren op 2 juni 1961 en mevrouw W.l. Asma-Nurfasha, geboren op 4 januari 1980 bei den laatstelijk woonachtig te 4471 AG Goes, Hoofdstraat 7 en beiden overleden te Andornakta- lya (Hongarije) op 9 juli 2012. Mr. N.E. Soeters-Schot, vereffenaar, Postbus 187 4300 AD Zierikzee 0111-698181 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Een aantal mensen dacht dat de foto van vorige week genomen was in Goes. Toch waren het de Markt en de Noordstraat in Ame- muiden die te zien waren. De foto is gemaakt omstreeks 1915. Rechts - niet zichtbaar op de foto - staat de hervormde kerk van Arne- muiden met de beroemde klok ken. „Vroeger in mijn jonge jaren kwa men de jongens van Nieuwland in groepjes onder de bomen bij el kaar om de meisjes te bekijken. Zo zijn er verschillende meiden met Nieuwlanders getrouwd, onder wie ik zelf', zegt J. Hage, wonend aan de Singel in Amemuiden. ]an van Belzen (beter bekend als Jan van Theu) herinnert zich dat het grote huis links op de foto, van een visser was met de bijnaam 'Bros'. „Bros was een van de eerste inwo ners van Arnemuiden die een ra dio hadden. De huizen aan de Noordstraat en de Markt zien er te genwoordig nog net zo uit als in de tijd van de foto. Alleen het huis van 'Bros' heeft nu een groot raam in plaats van de gebruikelijke twee raampjes." Lies Janse verwijst naar de Kro niek van Arnemuiden en kan daar door melden dat het tweede huis van links, van burgemeester S. van Eenennaam was. Daarnaast staat de woning van Adriaan Joosse. „Wat dieper in de straat had je de timmermanswinkel van Crucq", zegt Jannie Pouwer-de Ridder uit Veere. „Van waar de foto genomen is, had je een straatje 'het Slobje'. Op de hoeken van de straten ston den dikwijls oudere mannen het laatste nieuws te bespreken; hoe duur de vis betaald werd. Waar schijnlijk hebben die twee men sen op de foto het over de crisis van toen. Want de armoe is het vissersdorp is erg schrijnend ge weest vroeger." De winnaars van deze week zijn: Jan van Belzen uit Amemuiden, C Goedhart uit Middelburg en Jannie Pouwer-de Ridder uit Veere. Lorenzo Benedetti over de Biënnale 2013 Lorenzo Benedetti, directeur van De Vleeshal in Middelburg, werkt aan een uiterst eervolle opdracht: de Nederlandse inzen ding van de Biënnale van Vene tië 2013. Eervol voor hem, maar ook voor Zeeland. „We brengen De Vleeshal naar Venetië." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - In zijn ziel huizen twee nationaliteiten: een Neder landse en een Italiaanse. Lorenzo Benedetti werd in 1972 geboren als zoon van een Italiaanse vader en een Nederlandse moeder. Beide werelden komen samen in zijn aanstelling als curator van de Ne derlandse inzending voor de 55e editie van de Biënnale van Vene tië, van 1 juni tot 24 november 2013. In het Rietveld Paviljoen zal hij een tentoonstelling met kunste- Werk van Mark Manders: Composi tion with Short Verticals. TERNEUZEN - Anna Karenina, de ver filming van het boek Tolstoi, is als voorpremière te zien bij Film by the Sea. De voorstellingen zijn van daag om 20.00 uur in CineCity Ter- neuzen en dinsdag om 14.00 en 19.30 uur in CineCity Vlissingen. naar Mark Manders (1968) presen teren „Het is een perfect moment voor Mark, qua leeftijd en ervaring.", zegt Benedetti. „Zijn werk is welis waar niet spectaculair, maar zal ze ker veel aandacht trekken. De Biën nale is een unieke plek in de we reld en het Nederlandse paviljoen, dat dit jaar honderd jaar bestaat, heeft er een mooie positie." Sinds 1995 is het Mondriaan Fonds verantwoordelijk voor de Neder landse inzending. Tot nu toe wees het zelf een curator en een kunste naar aan. Ditmaal heeft het fonds met een open call gewerkt: curato ren konden een plan indienen. Uit de 79 inzendingen werd uiteinde lijk dat van Benedetti, Room with Broken Sentence getiteld, gekozen. Volgens de jury heeft hij bewezen 'een mooie hand van presenteren te hebben'. „Ik werk al heel lang met Man ders", zegt Benedetti. „We hebben een aantal tentoonstelling samen gemaakt. Voor Venetië is mijn idee om in te zetten op de relatie met Gerrit Rietveld, die in 1953 het nieuwe Nederlandse paviljoen voor Venetië heeft ontworpen. Ik wil de kunstenaar in 'gesprek' la ten gaan met de architect. Rietveld is heel belangrijk geweest voor de kunst en het Nederlandse pavil joen is nog steeds een van de mooiste van de Biënnale. De laat ste jaren is er veel met video ge werkt. Ik vind het tijd om nu de structuur van Rietveld te tonen. Het werk van Mark Manders zal dus nadrukkelijk aandacht beste den aan de ruimte." De toonaangevende kunstmanifes tatie in Venetië is de enige die met nationale paviljoens werkt Het be lang van nationaliteit is voor Bene- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Grieks failliet Dit kopt de krant op bladzijde twaalf van de woensdageditie. On belangrijk? Voorlopig verlies voor Nederland, één miljard euro wat wel zal oplopen tot minstens 17,5 miljard. Griekenland kent geen ef fectieve scheiding tussen kerk en staat, ook niet tussen kapitaal en staat. De tienduizend priesters wor den betaald door hun overheid, kosten 220 miljoen per jaar. De kerk bezit ongeveer 700 kloosters en ontelbare kerken, is de grootste grondbezitter maar betaalt slechts 2,5 miljoen belasting per jaar. Griekse reders, notoire uitbuiters van hun personeel, hebben vanaf 2000 140 miljard euro aan belastin gen niet hoeven te betalen. De Griekse schuld bedraagt 280 mil jard. Den Haag zegt dat we solidair moeten zijn met de arme Grieken. Dat ben ik ook. Echter niet als on ze bezuinigingen een corrupte en indirecte theocratie in stand hou den. Laten we de Grieken helpen terug te keren naar hun, kerkelijk gezegende, Drachme. J.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Hoogspanning Indien een substantieel deel van de Zeeuwse bevolking wil dat de Zeeuwse hoogspanningsmasten verdwijnen (krant 27 november) door een kabel in de bodem van de Schelde te leggen naar Tilburg, kan burgemeester Jaap Gelok zijn decreet wel op z'n buik schrijven, ook al zijn er nog zulke lucratieve contracten afgesloten met de kabel bedrijven. Alleen al de angst voor detti een belangrijk thema. „Mark Manders is internationaal gezien een sleutelfiguur, maar tegelijker tijd is hij veel bekender in het bui tenland dan in eigen land, zoals Nederland in het algemeen in het buitenland vooral bekend is dank zij kunstenaars. Door Mark te pre senteren in Venetië laat ik hem aan de wereld zien, maar tegelijker tijd aan Nederland. Vergelijk het met het Nederlands elftal dat op het WK voetbal speelt." Benedetti ziet duidelijke parallel len met De Vleeshal en Middel burg. „De Vleeshal is een unieke plek voor tentoonstellingen in een internationale situatie. We zijn vooral bekend buiten Zeeland en internationaal competitief Tegelij kertijd leggen we een sterke relatie met dé ruimte en de omgeving. Binnen de kunst kun je niet meer doen alsof je geïsoleerd bent. We presenteren kunst in de regio, maar wel in een geglobaliseerde Arnemuiden, 'v",r.rkl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16