Plan bebouwing Oranjeplein Veere Straatje van lichte zeden WALCHEREN almanak Vej aardentehuis wmTi MAANDAG 3 december 2012 13 FZC 'De visserij van 'We brengen De Vleeshal Arnemuiden' 14 en 15 naar Venetië' 16 en 17 Heftig verzet ondernemer Mosmans tegen weren van al het bezoekend autoverkeer uit historisch stadje door Henk Postma VEERE - De grote parkeerplaats op het Oranjeplein in het historisch stadje Veere verdwijnt De flanken van het plein worden bebouwd. Daar komen woningen, winkels en horeca. Het middengedeelte blijft plein, met - op een enigszins verhoogd platform - een overdekte markthal. Dat is één van de belangrijkste plannen die uit het zogenaamde 'placemakingproces' zijn gerold. Zowel de Stadsraad als de Stich ting Veere stemmen er 'voor een groot deel' mee in. Onderdeel van de plannen is het weren van al het bezoekend autoverkeer, niet alleen van het Oranjeplein, ook van de Kaai. In het stadje mag dan alleen nog worden geparkeerd door be woners en leveranciers. Bezoekers worden verwezen naar de (nieuwe) parkeerterreinen aan de randen: Mauritsbolwerk langs het Kanaal en de Gedempte Ha ven. Deze plannen stuiten op fél verzet van ondernemers. „Ons (toeristen-) bedrijf maakt zich zéér, zéér grote zorgen over de eco nomische gevolgen van het auto- luw maken van Veere", schrijft on dernemer Jan Mosmans in een brandbrief aan alle gemeenteraads leden. Mosmans runt het meerendeel van de (cadeau)winkels. Hij-bena drukt dat Oranjeplein en Kaai sa men 223 parkeerplaatsen tellen. Opheffing daarvan is volgens hem desastreus. Hij zou er nog wel mee kunnen leven wanneer het stadje alleen in het hoogseizoen, en dan alleen 's middags, autoluw is. Veel verkeer is al verdwenen sinds de parkeercapaciteit aan de randen sterk is vergroot en op een deel er van gratis kan worden geparkeerd. Mosmans: „Dat zou nog verbeterd kunnen worden met een electro- nisch verwijssysteem." De nieuwe plannen voor Veere zijn afkomstig van Bosch-Slabbers. Aanvankelijk kreeg dat bureau fel le kritiek uit Veere, waarop de plannen zijn aangepast. Die beteke nen voor het Mauritsbolwerk dat de Montfoortse Toren wordt her bouwd en dat er een haven komt voor de Bruine Vloot en andere historische vaartuigen. Markt, Kaai en Toorenwal worden heringe richt tot verb lij fsgebied, met (nieu we) bomen. De kastanjes op de Kaai worden het snelst vervangen, want die zijn ziek. De Oudestraat wordt heringericht voor plaatselijk tweerichtingsverkeer. door Henk Postma VLISSINGEN - De voormalige Sint Ja- cobspassage in Vlissingen leek za terdagmiddag even een straatje van lichte zeden. Schaars geklede etalagepoppen kwamen plotseling tot leven, om vanachter de ramen lonkende blikken te werpen naar het winkelend publiek. Het was een eerste poging om het alweer aardig opgepimpte winkel straatje, waar ruim een kwart van de winkels nog steeds leeg staat, meer creatief leven in te blazen. Er werd aan meegewerkt door ac teurs van de Zeeuwse Komedie en visagisten van de Make-up school Mieke Petiet. Publiek en winkeliers reageerden enthousiast. Woordvoerder van de deelnemende winkeliers, Ed van Reijmersdal, noemt het voor her haling vatbaar. Onder voorbijgan gers gingen stemmen op het dan uit te breiden tot meerdere winkel straten. Van Reijmersdal ziet dat wel zitten: „Mogelijk kunnen we het dan uitbouwen tot een uniek Zeeuws evenement." Het is dan wel de bedoeling er nog meer theatrale invulling aan te ge ven, zegt Ingeborg Soolsma van de Zeeuwse Komedie. Zaterdag ging het er vooral om 'etalagepoppen tot leven te brengen'. Een volgen de keer worden mogelijk complete Verleidelijk uitgedoste 'etalagepoppen' kwamen zaterdagmiddag in de Sint Jacobsstraat in Vlissingen plotseling tot leven om, soms wellustig, te gebaren toneelstukjes opgevoerd. naar het winkelend publiek. foto Ruben Oreel MIDDELBURG Jongeman ziekenhuis in geslagen In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 19-jarige Middelburger op de Segeersingel het ziekenhuis in ge slagen. Een nog onbekend geble ven man trof hem daar omstreeks 03.20 uur met een hard voorwerp in het gezicht. Het letsel was zo ernstig dat het slachtoffer zich in het ziekenhuis moest laten behan delen. De reden van de mishande ling is onbekend. MIDDELBURG Dodelijk ongeval op station Middelburg Een nog onbekend persoon is zon dagavond rond 21.00 uur op het sta tion in Middelburg overleden na dat hij tussen een treinstel en het perron terechtkwam. Hulpverle ners kwamen ter plaatse, maar dat mocht niet meer baten. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend en wordt verder onderzocht. Het treinverkeer was enkele uren ge stremd. VEERE David van der Vlies nieuwe beiaardier David van der Vlies (35) uit Dor drecht is de nieuwe beiaardier van het stadhuiscarillon in Veere. Hij volgt Kees van Eersel op, die on langs afscheid nam. Van der Vlies is verbonden aan de St. Mary's Church in Rotterdam. Hij wil in Veere gastbeiaardiers uitnodigen en beiaardconcerten gaan geven sa men met andere instrumentalis ten. Kleuters die met een zelf geknutseld lampionnetje bejaarden gaan verblij den met een liedje en een lichtje is al jarenlang een traditie. Zo ook dit jaar, dus op naar het 'verjaardente huis' zoals dochter Nova zegt. 's Avonds vraagt haar vader: „En, wat heb je vandaag op school gedaan?" Niet opkijkend maar stevig doorkleu- rend, antwoordt ze: „O, lichtjes bren- Tip? redactie@pzc.nl gen bij mensen die al bijna dood zijn." Papa verschiet van kleur. „O, ok en was het leuk?" Ja hoor, ze vonden het leuk en ze vroegen of we volgende maand weer terugkomen." Papa: „En, wil je dat?" Ja hoor, weer een snoepje eten en een liedje zingen. Maar niet voor deze opa's en oma's hoor. „Hoezo niet?" Ja, die zijn dan natuurlijk al dood!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13