Je< rij i' Toezicht op Britse kranten buitenland 19 ^J~\ CA>' J,c_>r'cr^ vrijdag 30 november 2012 «*.<8 i Vrouwen én mannen vragen op Facebook om steun voor de rechten van vrouwen in de Arabische wereld. Commissie-Leveson over afluisterschandaal Rechter wil nieuwe toezicht houder öp de zelfregulering van de pers. Huidige gedragsregels door media met voeten getreden. Cameron voelt weinig voor nieuwe stap die neigt naar staatsregulering van de pers. LONDEN - In Groot-Brittannië moet een nieuwe onafhankelijke waakhond voor de pers komen om een eind te maken aan een subcultuur van onethisch gedrag waar een deel van de Britse pers mee besmet is. Dat zegt rechter Brian Leveson na een onderzoek van een jaar naar de cultuur en ze den van de Britse pers. De nieuwe toezichthouder moet volgens Leveson verankerd wor den in een wet, om te voorkomen dat nog meer mensen worden ge schaad door 'persgedrag dat soms alleen als schandelijk kan worden omschreven'. Premier David Came ron voelt daar echter weinig voor, omdat het een stap te ver zou zijn naar staatsregulering van de pers. Leveson zegt dat wetgeving nood zakelijk is om een 'onafhankelijk en effectief systeem voor zelfregu lering' van de pers te ondersteu nen. De pers negeert nu de eigen gedragscode op zodanige wijze, dat in het afgelopen decennium al te vaak 'de levens van onschuldige mensen in de war zijn gestuurd'. Er heerst een 'roekeloze' drang om Voorrang te geven aan sensatione le verhalen', zonder acht te slaan op de eventuele schade, zegt Le veson. Premier Cameron liet Leveson een onderzoek instellen na onthullin gen over illegale afluisterpraktij ken van het sensatieblad News of the World. Cameron kwam zelf in het nauw door zijn banden met enkele hoofdrolspelers in het schandaal, zoals zijn vroegere woordvoerder Andy Coulson en de voormalige hoofdredacteur van News of the World Rebekah Brooks, met wie hij bevriend is. Leveson stelt dat er al te innige banden bestonden tussen politici, de politie en de pers. In zijn rapport zegt hij dat politici en de overheid geen rol moeten vervullen in het reguleren van de pers. Dit zou moeten worden ge daan door een nieuw orgaan, met veel verder gaande bevoegdheden dan de bestaande Press Com plaints Commission. De nieuwe toezichthouder zou moeten be staan uit voormalige journalisten en academici, maar geen actieve journalisten of politici. De waak hond zou opdracht moeten kun nen geven om correcties promi nent in kranten te plaatsen en boe tes tot een miljoen pond (ruim 1,2 miljoen euro) moeten kunnen op- leggen. Cameron steunt Levesons voorstel voor een nieuwe toezichthouder, maar vindt het te ver gaan om 'ele menten van persregulering in de wetten van het land te schrijven'. „Ik vind dat wij ons verre moeten houden van enige wetgeving die het potentieel heeft om inbreuk te maken op de vrije meningsuiting en de persvrijheid", zei de premier in het Lagerhuis. „In dit huis dat al eeuwen een bolwerk is van demo cratie, moeten wij zeer, zeer zorg vuldig nadenken voordat wij over deze lijn gaan." De verontwaardiging over de ma nier van werken van de schandaal pers ontstond na de onthulling dat News of the World de voice- mailbox van het vermoorde school meisje Milly Dowler had gekraakt terwijl de politie nog naar het 13-jarig meisje aan het zoeken was. Leveson zei dat het nog lopende strafrechtelijke onderzoek hem be lette om andere kranten van on wettig gedrag te beschuldigen, maar betoogde dat er een subcul tuur van onethisch gedrag is 'in sommige onderdelen van sommi ge titels'. Hoewel veel journalisten beweerden niets van het afluiste ren te hebben afgeweten, ging het volgens Leveson om iets wat 'veel meer was dan een stiekeme bezig heid die bij niemand bekend was, behalve bij een of twee bedrijvers van de 'duistere kunsten". BRUSSEL 'Verkrachters België zelden veroordeeld' Verkrachters lopen in België nau welijks risico veroordeeld te wor den. Dat schreef de krant De Mor gen gisteren. Slechts 4 procent van de daders zou achter de tralies ver dwijnen. Wekelijks vinden in Bel gië gemiddeld 56 verkrachtingen en vijf groepsverkrachtingen plaats. Volgens justitie wordt één op de drie verkrachters veroor deeld, maar dat percentage slaat volgens de krant, en recent VN-on- derzoek, alleen op daders die daad werkelijk vervolgd worden. BERLIJN Rel om voorlichting extremisme Duitsland In Duitsland is een rel losgebarsten over voorlichtingsmateriaal van de overheid over politiek extremisme. Daarin worden moorden van neo nazi's op buitenlanders beschreven als gevolg van links activisme, zo als het in brand steken van luxe au to's. De BPB, de overheidsinstantie die het voorlichtingsfilmpje voor jongeren produceerde, excuseerde zich door te zeggen dat de video zich met ironie richt tot een laag opgeleide doelgroep. De BPB heeft de video van de website gehaald. BAMAKO Zes jongeren krijgen zweepslagen in Mali Moslimextremisten hebben in de noord-Malinese stad Timboektoe zes jonge mensen in het openbaar elk honderd zweepslagen gegeven. Dat hebben inwoners van de stad gezegd. De jongeren, mannen en vrouwen, waren tussen de 16 en 22 jaar en kregen de lijfstraf, omdat ze op straat met elkaar hadden ge praat. Aboubacrine Yattara was ge tuige van de openbare afstraffing en zei dat de jongeren vorige week waren opgepakt door moslimextre misten. MOSKOU Rechter verbiedt videoclips Pussy Riot Op last van een rechter in Moskou worden alle websites met video clips van de punkband Pussy Riot geblokkeerd. In de clips zijn uit spraken te horen en handelingen te zien die gelovigen kunnen kwet sen, meent de rechter. Ook bevat ten zij verborgen oproepen tof op roer en ongehoorzaamheid. Een rechtbank veroordeelde twee le den van de punkband in oktober in hoger beroep tot twee jaar werk kamp voor hun 'punkgebed' in een Russisch-orthodoxe kathedraal. BEIROET Internet in heel Syrië gaat op zwart Heel Syrië was gisteren afgesloten van het internet. Dat hebben twee Amerikaanse bedrijven die het in ternet in de gaten houden gezegd. Activisten in Syrië die gisteren nog bereikbaar waren op satelliettele foons bevestigden dat het internet onbereikbaar is. Er wordt momen teel zwaar gevochten in de hoofd stad Damascus. Het regime heeft sinds de opstand begon eerder de len van het land van internet afge sloten. Een landelijke black-out is echter nog niet voorgekomen. l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9