Borsele vreest verplichte herindeling Supermarkt nestelt zich in oude toneelzaal i8l zeeland Geschilderde duif Goes genomineerd voor prijs Levendig debat over softdrugs in Goes Sociaal vervoer Rode Kruisbus jaar verlengd vrijdag 30 november 2012 Rijk bezuinigt fors op apparaatskosten door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Een nieuwe ge meentelijke herindeling in Zee land zal alleen al uit financieel oog punt onvermijdbaar kunnen zijn. Het is bekend dat het nieuwe kabi net gemeenten wil van minimaal honderdduizend inwoners, maar wethouder Ad Schenk van de ge meente Borsele vindt het bizar dat een herindeling feitelijk door het Rijk wordt opgelegd. Er wordt fors gekort op de lagere apparaatskos ten. In het regeerakkoord staat een be zuiniging van honderdtachtig mil joen in 2017 naar bijna een miljard euro in 2025. „Voor ons betekent dit een bezuiniging van een mil joen op onze apparaatskosten. Dan moeten we zeventien man buiten zetten. Goes zal twee mil joen moeten inleveren, Reimers- waal ook een miljoen en Kapelle en Noord-Beveland ieder een half miljoen. Een herindeling ligt dan op de loer want deze taakstelling is natuurlijk niet te realiseren." Borsele hoopt dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hier een stokje voor steekt. „Herindeling is voor ons geen op tie. Wij geloven nog steeds in sa menwerking. Dat is beter te organi seren door bijvoorbeeld één vorm van samenwerking binnen de hele O osterschelderegio. Borsele heeft de financiële effec ten van het regeerakkoord voor de ze gemeente doorberekend. De ge meente wordt daar niet vrolijk GOES - De gigantische graffiti-duif die sinds enkele weken een sloop- pand aan de Ringbaan-West in Goes siert, is in de race voor de ti tel 'mooiste illegale kunstwerk van Nederland'. De maker van schildering is de Goese kunstenaar Stefan Thelen alias Super A. Een jury, bestaand uit Jarno Gnirrep (kunstenaar en oprichter van Stichting Amster dam Street Art), Nicole Blommers (street art expert), Olivier Varos- sieau (oprichter en eigenaar van Look For Art Gallery) en Marnix van. In het regeerakkoord staat een pakket aan bezuinigingen van zestien miljard euro. De bezuinigingsopdracht van zes tien miljard euro betekent voor Borsele een bezuiniging van één tot anderhalf miljoen euro in 2017. „Omdat we volgend jaar de meerja renraming maken tot en met 2017 moeten we dus volgend jaar al aan geven hoe we deze bezuinigingen gaan halen." Dat wordt een hele klus. Borsele heeft net een forse bezuinigings ronde van drie miljoen achter de rug. Het vet is vrijwel helemaal van de botten gehaald. „Dat wordt dus een rijtje van impopulaire maatregelen. Ik doe niet negatief over het regeerakoord. Begrijp heel goed dat bezuinigd moet worden en loop daar daarom niet voor weg. We moeten proberen het gat te dichten." Welke maatregelen getroffen moe ten worden, kon Schenk donder dagmorgen niet zeggen. De raad bespreekt in januari de marsroute. „Samen met de fracties bekijken we aan welke knoppen we moe ten draaien." Bovenop deze directe bezuinigin gen komen ook nog de kortingen op bijvoorbeeld de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en de Jeugdzorg. Zo krijgen ge meenten nog maar 25 procent van het huidige budget voor huishou delijke hulp. „En daar moeten wij het mee doen. Wij kunnen dit budget niet zelf verhogen, want geld is er niet." door Claudia Sondervan Het is een hele toer om de levensmiddelen net jes in het gelid te hou den op de winkelstellin gen, aangezien de houten vloer be hoorlijk schuin afloopt. De vriezer met ijs, vlees en frites kan niet door de toegangsdeur van de win kel en blijft dus in de gang. Op het toneelpodium staat het speelgoed hoog opgetast tot er stellingruimte is getimmerd. Het trapje naar het podium is een gezellig zitje voor de kleuters die met hun mama's boodschappen doen in de dorpssupermarkt van Waarde. Vrolijk strooit een blond meisje plastic dierfiguren uit een doos, geholpen door Maud (4), dochter van de uitbaters. Samen met broer Sven (8) vindt ze de aan loop in de winkel gezellig. Vanwe ge de studiedag van school komen er veel kinderen mee met de klan ten. Het blonde meisje is de doch ter van Marina Bouwman. „Er kan hier zoveel," zegt zij, terwijl ze brood en melk afrekent met Jea- net. „De kinderen spelen lekker terwijl ik de dingen bij elkaar zoek." Bouwman is blij met de dorpssupermarkt „Het is dichtbij, je kunt de kinderen nog eens om een boodschap sturen. Ik heb ook een jongen van tien jaar." Elke week groeide het assortiment in de winkel die zich heeft genes teld in het oude Hervormd cen trum in waarde. 'Supermarkt Ver burg' staat er trots op de gevel aan de Koninginneweg. Het aanbod is behoorlijk compleet en wordt nog aangevuld. „Het is nog steeds een beetje een ontdekkingstocht voor de mensen, er komt steeds wat bij", lacht Jeanet Verburg. Ze be gon met wat spullen op tafels, nu krijgt de oude toneelzaal de echte winkelsfeer. Tot nu toe besteed den André en Jeanet de middagen aan het leeghalen van hun voorma lige campingswinkel bij Schelde- oord op Baarland. Vanaf volgende week is de dorpswinkel hele dagen Ouweneel (samensteller van Avro's Opium TV), selecteerde uit meer dan tweehonderd inzendin gen in totaal elf werken op basis van illegaliteit en originaliteit. Met de westrijd sluit de Avro haar StreetArt-maand af. Tot en met dinsdag 4 december kan op de geselecteerde kunstwer ken worden gestemd via de websi te: http://cultuurgids.avro.nl/front/in dexkunst.html. Een dag later wordt de winnaar be kendgemaakt. door Luc Oggel GOES - Meer controle op de thc-waarde in wiet; medicinale wiet moet verkocht kunnen wor den door coffeeshops; dankzij cof feeshops is er minder overlast op straat; voorlichting over softdrugs zou al op de basisschool moeten beginnen. Aan de hand van die en andere stellingen werd er donderdaga vond een softdrugsdebat gehou den in coffeeshop High Life in Goes. Dat was een initiatief van de coffeeshop zelf, in een poging het negatieve imago en de vooroorde len weg te nemen. In het panel zaten onder meer ver tegenwoordigers van gemeente, Stichting We Smoke, politie en Trimbos instituut. De zaal was ver der vooral gevuld met Goese raads leden. Duidelijk werd wel dat er eigenlijk geen oplossingen voorhanden zijn. High Life-eigenaar Warrens gaf in elk geval duidelijk aan dat hij voorlichting en preventie hoog in het vaandel heeft staan. Zo is hij bijvoorbeeld voorstander van voorlichting op basisscholen, maar opvallend genoeg blijkt daar bij de scholen zelf geen belangstelling voor, beaamde ook Christel Ver steeg van Indigo Preventie. in bedrijf, met opening op vrijdag tot 19.00 uur. Nu al kan er gepind worden en is er gratis wifi. Jeanet en André blijven een jaar draaien in hun noodwinkel. Eind 2013 moet er schot komen in hun nieuwe zaak, die in het nieuw te bouwen dorpscentrum komt. Het verschil met de klandizie uit de campingwinkel is groot, vertelt André. „Daar stapten ze in hun au to om naar Goes te gaan als ze twee minuten op een vers broodje moesten wachten. Hier staan de mensen op zaterdagmorgen ge woon drie kwartier in de rij!" „De mensen maken hier nog graag alles zelf', vertelt Jeanet. „Ze wil len verse waar. Ze vragen om din gen als gezouten roomboter en savoiekool, niet om kant-en-klaar- maaltijden. Mensen willen hier vaak graag hun brood heel kopen om het ter plekke te laten snijden. Of ze snijden het zelf thuis. Men sen bakken hier graag, ik heb al heel wat bakspullen verkocht!" De eigen broodoven blijft noodge dwongen nog werkloos - het ge bouw beschikt niet over een 380 voltaansluting. André Verburg heeft nog volop plannen om de dienstverlening van de winkel uit te breiden. De ondernemer komt uit een winke liersfamilie: zijn vader dreef een winkel in Goes-West en zijn broer heeft een seizoenszaak bij een bun galowpark op Ouddorp. Hij weet dat de supermarkt in Waarde meer dan enkel de dagelijkse bood schap nodig heeft om te overle ven. „Ik wil gaan praten met de Biblio bus; wellicht kunnen we iets doen als OV-kaartoplaadpunt en met pakketpost. Als mensen tips voor ons hebben, graag. En ik zie het van de winter graag spekglad wor den", grapt hij. „Wat de mensen nodig hebben, brengen we aan huis. Dat doen we ook al voor di verse bedrijven in de omgeving." GOES - Het Rode Kruis blijft ook volgend jaar ouderen vanuit de Erasmusflat vervoeren naar bij voorbeeld de weekmarkt. Het Goe se college van burgemeester heeft besloten nog een jaar geld (2600 euro) beschikbaar te stellen voor het sociaal vervoer, omdat er vol gens burgemeester René Verhulst behoefte aan is. De Rode Kruisbus was tijdens de verbouwing van de Lidl in De Spinne bij wijze van proef ingezet om ouderen naar de tijdelijke supermarkt op Klein Frankrijk te vervoeren. Dat bleek een succes. Nu de Lidl weer terug is, rijdt de bus straks naar de Markt of maakt hij een rondrit. André Verburg achter de kassa van de nog geïmproviseerde nieuwe dorps winkel van Waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60