ledereen wil wel op het strand slapen m In azc Goes geen arbeidsmigranten OPRUIMING Vlissingen warmer dan Middelburg in zomer Duif in de race voor street art prijs 50% 20 20% t/m korting Informatie over digitale diensten van bibliotheek vrijdag 30 november 2012 Tekening van de voorgevels van de nieuwe strandhuisjes die VOF Klussenbedrijf Schroe- vers gaat plaatsen op het strand bij Domburg. door Luc Oggel GOES - In het per april vrijkomen de asielzoekerscentrum (azc) in Goes zullen geen arbeidsmigran ten worden ondergebracht. Dat meldt het college van B en W aan de gemeenteraad. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) kondigde in sep tember aan het (tijdelijke) azc per april 2013 te zullen sluiten, omdat de bezetting afneemt door de komst van minder asielzoekers, een kortere verblijfsduur in de op vang en daarmee een snellere uit stroom. Het COA had een huurovereenkomst voor minimaal drie jaar plus maximaal twee keer een jaar stilzwijgende verlenging. Verder gold een opzegtermijn van zes maanden met de gemeente voor het terrein aan de Albert Ples- manweg. De eerste termijn van drie jaar is inmiddels verstreken en dus is de overeenkomst ver lengd. Op 31 oktober was volgens het college nog geen schriftelijke opzegging van het huurcontract ontvangen. Hoewel het terrein officieel de be stemming 'Verkeer' met als nadere aanduiding 'parkeerterrein' heeft, is door de gemeente tijdelijke ont heffing verleend voor de opvang LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 van asielzoekers voor een periode van vijf jaar. Die ontheffing loopt af op 18 november 2014 en is vol gens B en W niet te verlengen. Mocht het COA na april volgend jaar de gebouwen nog laten staan tot het einde van de contractperio de, dan kunnen die de resterende anderhalf jaar niet worden ge bruikt voor bijvoorbeeld de tijdelij ke opvang van arbeidsmigranten. De ontheffing kan daar niet voor worden toegepast. Overigens is in de huurovereenkomst opgenomen dat het COA de opstallen van het terrein moet verwijderen. Overna me is geen optie, aldus het college. Bovendien is huisvesting van per sonen anders dan asielzoekers 'om planologische en milieutechnische redenen' onmogelijk. Dat er wel asielzoekers konden wonen, komt doordat een azc niet als woning wordt aangemerkt in de Wet Ge luidhinder. Asielzoekers konden daarom wel worden gehuisvest in de nabijheid van het spoor en (zware) bedrijven. Het terrein komt dus vrij voor nieuw gebruik. Goes wil samen met de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) kijken of er mogelijkheden zijn om het terrein in te richten als openluchtmuseum, zoals de SGB al langer van plan is. ZIERIKZEE - Bibliotheek Ooster- schelde informeert zijn leden tij dens deze 'Week van de Media- wijsheid' over de digitale diensten van de diverse bibliotheken in dit gebied. Dat gebeurt in meerdere vestigin gen met een zogenoemde 'Google Hangout sessie'. Het doel van de bijeenkomsten is de leden laten kennismaken met de nieuwe web site van de vier basisbibliotheken en met het gebruik van gratis digi tale communicatiemiddelen. De informatiebijeenkomst wordt vandaag in de bibliotheek Zierik- zee gehouden van 13.30 tot 14.30 uur. Slapen op het strand wordt steeds populairder. Niet in een slaapzak in het zand uit geldge brek, maar comfortabel in een huisje dat van alle gemakken is voorzien. Momenteel wordt ge werkt aan de bouw van dertig nieuwe slaapstrandhuisjes op de stranden bij Domburg en Vrou wenpolder. door Emile Calon De gemeente Veere heeft eerder dit jaar toestemming gege ven voor de bouw van veertig nieuwe slaapstrandhuisjes, bij Vrouwen polder en bij Noordduine in Dom burg. De eerste tien nieuwe - van Kooper-Passenier bij Domburg - stonden er afgelopen seizoen al. Aan de andere dertig wordt ge werkt. Deze worden komend voor jaar geplaatst, tien bij Noordduine in Domburg, twintig bij Vrouwen polder. Met de veertig nieuwe huis jes komt het totaal aantal slaap strandhuisjes op de Veerse stran den op negentig. De belangstelling voor de bouw GOES - De gigantische graffiti-duif die sinds enkele weken een sloop- pand aan de Ringbaan-West in Goes siert, is in de race voor de ti tel 'mooiste illegale kunstwerk van Nederland'. De maker is de Goese kunstenaar Stefan Thelen alias Su per A. Een jury, bestaand uit Jarno Gnirrep (kunstenaar en oprichter van Stichting Amsterdam Street Art), Nicole Blommers (street art expert), Olivier Varossieau (oprich ter en eigenaar van Look For Art Gallery) en Marnix Ouweneel (sa mensteller van Avro's Opium TV), selecteerde uit meer dan tweehon derd inzendingen elf werken. Tot en met dinsdag 4 december kan op de geselecteerde kunstwer ken worden gestemd: http://cultuurgids.avro.nl van de nieuwe slaapstrandhuisjes bleek groot. Zo'n 25 tot 30 plan nen werden door ondernemers in gediend voor de ontwikkeling van de laatste dertig, zegt directeur Lu- kas Fransen van Stichting Strand- exploitatie Walcheren. Een com missie heeft de plannen getoetst en drie exploitanten uitgekozen die elk tien slaapstrandhuisjes mo gen plaatsen: Camping Oranjezon bij Vrouwenpolder, Breezand Va kanties bij Vrouwenpolder en VOF Klussenbedrijf Schroevers bij Domburg. Volgens-wethouder René Mole naar van Veere is de vraag naar slaaphuisjes enorm. ,,Ze kennen een bezettingsgraad van bijna hon derd procent." En misschien nog belangrijker: „De reacties van de huurders zijn altijd positief" Ook huurders die in een dergelijk huis je zitten tijdens een week met veel regen, mopperen nauwelijks om dat het gewoon leuk is om op het strand te wonen. „Ze kennen een bezet tingsgraad van bijna hon derd procent en de reac ties zijn altijd positief." De komende nieuwe slaapstrand huisjes zijn niet de laatste huisjes die op het strand worden ge plaatst. Volgens Molenaar is er in de omgevingsvergunning ruimte om er bij Domburg en bij Vrou wenpolder nog eens elk twintig neer te zetten. Daar wil hij echter voorlopig nog geen toestemming voor geven. Over een jaar of vijf tot zeven verwacht hij dat de laat ste serie geplaatst mag worden. Hij geeft ook aan dat hij niet kan voor spellen dat dat dan de allerlaatste huisjes worden. De gemeenteraad kan immers altijd besluiten om toestemming te geven voor nog meer slaapstrandhuisjes. Molenaar denkt voorlopig niet aan nog meer strandhuisjes. Waar hij wel voorzichtig aan denkt, zijn strandhuisjes die het hele jaar door bewoond worden. „Zodat on ze gasten ook 's winters op het strand kunnen verblijven." Het waterschap ziet dat idee ech ter nog helemaal niet zitten. In het najaar moeten de strandhuisjes verdwijnen en pas in het voorjaar is het toegestaan ze weer op te bouwen. Maar Molenaar hoopt dat er ooit een moment komt dat het waterschap daar wel toestem ming voor geeft. WJ door Maurits Sep VLISSINGEN - Middelburgers zoe ken op warme zomerdagen graag verkoeling aan het Vlissingse strand, maar uit onderzoek blijkt dat het op warme dagen in Middel burg juist koeler is dan in Vlissin gen. In het wetenschappelijke ma gazine Change staat een publicatie over het zogenoemde hitte-eiland- effect. Bijna elke stad in Nederland heeft daarmee te maken. Onder zoekers van TNO hebben bekeken wat de effecten zijn en hoe groot de temperatuurverschillen zijn tus sen binnenstad en buitengebied. Bebouwing en verhard oppervlak vergroten het verschil in tempera tuur met het buitengebied. Hoe meer groen, zand en paden in de binnenstad, des te kleiner het tem peratuurverschil met het buitenge bied. Zo neemt het verschil bij tien procent minder steen en as falt overdag af met 2 graden, 's nachts met 1,2 graden. In Zeeland •is in Goes het hitte-eilandeffect het grootst. Daar loopt het verschil op tot maximaal zeven graden, in Vlissingen tot zes, in Terneuzen tot vijf en in Middelburg tot vier graden. In alle Zeeuwse steden blijft 's nachts het maximale warm- teverschil tussen binnenstad en buitengebied onder de vijf graden. Foto's van de maquette en de bouw van de slaapstrandhuisjes van camping Oranjezon. foto's camping Oranjezon Het opvallende kunstwerk op een slooppand in Goes. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52