PvdA'ers fel tegen heffing corporaties 41 binnenland 'Verhuurdersheffing Palestijnen hebben begrip voor Wordt de verhuurdershefFing de volgende bom onder de coalitie? Een deel van de PvdA-achterban is faliekant tegen het plan en wil zich er tegen verzetten. 'We hebben grote zorgen'. vrijdag 30 november 2012 Onder de leden van coalitie partner PvdA heerst rumoer over het kabinetsplan om mil jardenheffingen op te leggen aan woningcorporaties. PvdA'ers vrezen dat betaalbaar wonen in het geding komt en dat de bouw volledig stilvalt. door Jelte Posthumus DEN HAAG - Binnen de PvdA ont staat steeds meer weerstand tegen de kabinetsplannen om woning corporaties heffingen op te leggen die in 2017 kunnen oplopen tot in totaal 2 miljard euro. De PvdA-le den vrezen dat het de financiële doodsteek voor de sector is. „Als je zoveel geld afroomt van de corporaties worden herstructure ring en onderhoud geschrapt", zegt Arie de Jong, voorzitter van de PvdA Zuid-Holland. Hij noemt de plannen 'onbegrijpelijk'. „Dit gaat keihard toeslaan in wijken in Rotterdam en Den Haag." Om de heffing te bekostigen, moe ten corporaties de huren gaan ver hogen. Daardoor zou goede, betaal bare woonruimte voor kwetsbare groepen, een speerpunt van de PvdA, in gevaar komen. Ook de werkgelegenheid in de bouw zou volgens veel PvdA'ers een dreun krijgen. Eerder verklaar den Bouwend Nederland, de Woonbond en de corporaties zelf zich daarom tegenstander van de verhuurdershefFing. Maar nu rom melt het dus ook in de achterban van coalitiepartner PvdA. Het Amsterdamse raadslid Hans Weevers wil dat de plannen terug gedraaid worden, net zoals dat bij de zorgpremies gebeurde. Michiel Geuzinge, PvdA-voorzitter in Am sterdam: „Over deze plannen heb ben we grote zorgen die zo langza merhand overgaan in verzet." In Gelderland bestaan volgens voorzitter en oud-Eerste Kamerlid Jean Eigeman nog geen plannen voor gebundelde actie. Maar vol gens hem had minister Blok (WD) wel in gesprek moeten gaan met de corporaties voordat hij zijn 'financieel decreet' afkon digde. „In Gelderland zijn veel cor poraties die goed en efficiënt func tioneren. Daar valt echt geen geld te halen. En gezien de problemen op de woningmarkt en in de bouw lijkt dit plan mij ook econo misch gezien niet slim." In Noord-Holland verwacht men dat de discussie tijdens een regio dag later deze maand 'helemaal naar boven komt.' Enkele rapporten veegden al de vloer aan met de CPB-berekenin- gen die aan het plan ten grondslag liggen. Zo berekende het Econo misch Instituut voor de Bouw dat de corporaties 'slechts' 6óo mil joen aan extra huurinkomsten kunnen binnenhalen, en niet 2,2 miljard. Maar minister Blok wil niet tornen aan het bedrag van 2 miljard omdat er dan een gat in de rijksbegroting ontstaat. Corporaties moeten een heffing betalen (bovenste kaartje). Ze mo gen daartoe de huren verhogen. Maar dat kan niet overal. In som mige regio's daalt de huur door het kabinetsplan zelfs (tweede kaartje). Dat heeft verstrekkende gevolgen (onderste kaartje). Verhuurdersheffing In euro's, per woning, per jaar Huurverhoging/verlaging Extra huur in euro's, per woning, per jaar door Sander van Mersbergen Woedend zijn ze, de huurders die naar de Woonbond bel len om hun beklag te doen over het regeerakkoord. „En ze worden alleen maar pissi- ger, naarmate de consequenties be ter tot hen doordringen", zegt Ro nald Paping, directeur van de vere niging die de belangen van miljoe nen huurders vertegenwoordigt. Ook Paping was aangedaan, toen de strekking van de kabinetsplan nen tot hem doordrong. De socia le huursector krijgt een verhuur dershefFing van 2 miljard euro op het bordje. Om die te bekostigen, worden de huren verhoogd. 'Gi gantisch', noemt Paping het effect, vooral op mensen met een mid deninkomen, de zogenaamde scheefwoners. Die kunnen in de toekomst, in extreme gevallen, re kenen op een huur die honderden euro's hoger ligt dan nu. Paping heeft zich verbaasd over de beeldvorming rond deze groep. „Het gaat hier om mensen met een inkomen van 43.000 euro. Zij worden gezien als rijke stinkerds, mensen die best een paar honderd euro kunnen missen." „Vergelijk' dat eens met de discus sie rond de zorgpremie. Daarin werden mensen opgevoerd die 70.000 verdienen. Die werden neergezet als hardwerkende Neder landers, de ruggengraat van onze samenleving. Die arme lui moes ten meer premie gaan betalen. Het is puur beeldvorming." Als dat zo is, slagen de hogere inlco- #440 tot 545 545 tot 650 650 tot 755 755 tot 860 #-750 tot-3 75 0 tot 425 425 tot 850 V/ Gevolg voor corporaties Extra kosten in euro's, per woning, per jaar EIB 1.000 tot 1.250 500 tot 1.000 250 tot 500 10 tot 250 beeld DPd I bron sss<asssastssis®sES55SHsem PAUL KUSTERS toosenhenk.nl BC3 DEN HAAG - Nederland heeft al lang een nauwe relatie met de VS en met Israël en dat maakt het moei lijk om bij de VN Palestina als staat en waarnemer te erkennen. Dat zei de Palestijnse ambassadeur in Den Haag Nabil Abuznaid, gisteren. Het is volgens hem echter jammer dat de regering in Den Haag de stad die de internationale hoofd stad van het recht heet te zijn, geen recht doet aan de Palestijnen die het verdienen als gelijken te. wor den behandeld. Maar volgens Abuz naid had de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Frans Tim mermans liever voor gestemd dan zich van stemming te onthouden. Abuznaid volgt de Nederlandse po litiek nauwlettend en ziet dat in de ze coalitie een 'stem voor' proble matisch zou zijn geweest. In het parlement was ongeveer de helft voor en de helft tegen, schatte de ambassadeur. De Palestijnse gezant ziet toch ook een positieve kant. Timmermans heeft straks misschien met het be leid jegens Israël meer speelruimte en invloed na een onthouding van stemmen dan met een stem voor de nieuwe status van Palestina bij de VN. Israël is faliekant tegen die status omdat het de bezette gebie den die de Palestijnse staat moeten gaan vormen, niet wil teruggeven. Abuznaid is blij met de steun van meer dan twee derde van de 193 lid staten van de VN. De stem voor de status van staat en waarnemer is volgens hem ook een stem voor de staat Israël. De VN en Palestina zijn namelijk al heel lang voor de twee- statenoplossing. De Israëliërs en de Palestijnen leven dan in vrede naast elkaar. Dat opent voor Israël bovendien deuren naar de rest van de Arabische wereld, aldus Abuz naid. Minister Timmermans zei gisteren dat hij niet tegen de nieuwe status voor de Palestijnen is. Maar hij vindt het niet het juiste moment. Het is volgens hem 'in de kern een wanhoopsdaad' omdat de Pales tijnen 'niet meer weten hoe ze zich moeten positioneren in het vredes proces'. Door als waarnemer bij de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties te worden toegelaten, kun nen de Palestijnen toetreden tot in ternationale verdragen, zoals het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4