Maatpak voor het stopcontact 61 wonen Eikenblad Pill voor het slapengaan vrijdag 30 november 2012 Het wordt er zo zoetjesaan weer tijd voor. Nu de nachten kouder worden en de lijven dientenge volge een beetje strammer, gaat er - volgens velen - niets boven een heerlijk warme kruik in bed. Markus Jehs en Jürgen Laub ver blijden de koukleumen onder ons met een nieuw ontwerp: Pill. Bijzonder aan deze kruik is allereerst het materiaal. Pill is ge maakt van neopreen, een synthe tisch rubber, dat niet kokendheet wordt en warmte bovendien lan ger vasthoudt dan standaardkrui ken. Tweede voordeel van Pill is de vulmethode. Geen blaren op de vingers door morsen, maar een handige opening in de vorm van een trechter. Bij het dicht draaien verdwijnt de dop in. de kruik. Pill heeft een doorsnede van 24,5 centimeter en een in houd van 1,9 liter. Hij is te koop in zes kleuren. Prijs: 29,90 euro. www.authentics.de Stopcontact met wafelmotief, een ontwerp van Inga Sempé. Helaas (nog) een prototype. Reageren? wonen@wegener.nl Een eikenbos is - wat flora betreft - veel boeiender dan een beukenbos. Onder eiken groeit van alles, van salo monszegel tot bosane- moon. Onder beuken groeien paddenstoelen en mos, maar veel bloeiende planten vind je er niet Dat heeft drie redenen. Om te beginnen heeft de Eikenblad. foto RvdK beuk een dichter blader dak dan een eik, waardoor er onder beuken een permanen te schemer heerst. Voor veel planten is het er te donker. Ten tweede is een beuk een handige jongen: hij heeft zijn blad zó geplaatst, dat al het regenwater via zijn eigen stam wordt afgevoerd, waardoor aan de voet van een beuk vaak een plas water staat. Die plas drinkt de beuk zelf op. En ten slotte wortelen beuken tamelijk oppervlakkig, waardoor ze de neiging hebben alle andere planten weg te concurreren. De eik is minder egoïstisch en wortelt dieper dan een beuk, waardoor er onder eiken meer ruimte voor andere planten overblijft. Maar het blad van de eik heeft een slech te naam: je moet het vooral in het najaar opharken, om te voorkomen dat de grond verzuurt. Ook kun je eikenblad niet op de composthoop gooien, zo gaat het verhaal. Beukenblad daarentegen, maakt prachtige bladaarde als het verteert. Maar als eikenblad zo slecht is voor de grond, zou onder een eikenboom toch niets moeten groeien? Dan moet de conclusie zijn dat eikenblad minder slecht is dan wordt beweerd. Dat klopt Net als beu kenblad, en trouwens lindenblad, esdoornblad, el zenblad, en welk ander blad ook, kun je eikenblad met een gerust hart op de composthoop gooien. En dat verhaal van die verzuring dan? Ook dat klopt. Eikenblad bevat, in vergelijking met ander boomblad, een hoog percentage looizuur. Eiken schors werd vroeger om die reden in- de leerlooierij X v gebruikt. Maar rabarber bevat oxaalzuur, en nie mand die beweert dat er geen rabarberblad op een composthoop mag. Zuur kun je neutraliseren. Met kalk. Iedere composthoop, met of zonder eikenblad, heeft de nei ging te verzuren. Omdat de bacteriën die blad in compost omzetten niet gedijen in een verzuurd milieu, kan dat com- posteringsproces langzaam verlopen, of zelfs stoppen. Daar om strooi je kalk op een composthoop; een laagje afval, een laagje kalk, een laagje afval, enzovoort De kalk houdt het composteringsproces aan de gang. Gooi je een extra dosis zuur op de composthoop, in de vorm van eikenblad, dan hoefje alleen maar extra kalk toe te voegen. Simpel. Het stomste wat je kunt doen, is bij elkaar geharkt blad in de groene container gooien. Met blad heb je goud in han den, want niets is beter voor de tuin dan bladaarde. Zelfs als je geen ruimte hebt voor een composthoop, kun je het blad tussen de planten kwijt waar de regenwormen het snel naar beneden trekken en verwerken. Gratis wormen- mest! Alleen op het gazon kun je het beter wegharken. Algemeen gesteld is een stopcontact een eenvoudig, wit, plastic kastje. Niks mis mee, maar niet bijzonder. Ontwerpers bedenken stijlvolle alternatieven om het stopcontact in de spotlights te zetten, door Suzanne Dijkstra M m Mj aarom zien stopcontacten er zo m lelil'k ud?", vroeg Erik Boogerd S B zich een paar jaar geleden af bij mêr het inrichten van zijn huis. De W W jonge ontwerper ging op zoek naar mooie alternatieven, die goed bij het interieur van zijn. woning passen. Al snel kwam hij tot de ont dekking dat die er niet zijn. „Vrienden van mij heb ben hun witte stopcontacten overgeschilderd in de kleur van hun muur, maar dat is ook niet echt han dig. Uiteindelijk heb ik besloten zelf iets te ontwer pen en dat in de markt te zetten", vertelt Boogerd. De ontwikkeling duurde bij elkaar ongeveer 2,5 jaar. Niet alleen omdat de (afgestu deerd grafisch) ontwerper veel aandacht besteedde aan de vorm, ook omdat het product moest worden getest op vei ligheid. Vol trots presenteerde Boogerd zijn oplos sing tijdens de Eindhovense Dutch Design Week. Suit'd suits, heeft hij zijn concept genoemd. „Ik heb er echt jaren over gedaan dit product van A tot Z te ontwikkelen. Het is niet alleen een oplos sing voor een ergernis, maar het komt ook voort uit mijn drang als ontwerper om vernieuwend bezig te zijn." Eigenlijk is Suit'd suits een heel eenvoudige oplos sing. Meer dan een kapje voor je stroomaansluiting is het niet. Maar kom er maar eens op. Boogerd be gon met 'maatpakjes' van hout: duurzaam meranti en berkenmultiplex. Er zijn ook al experimenten met andere materialen gedaan, zoals een prototype van keramiek in verschillende kleuren. „Het materi aal geeft een extra beschrijving mee aan de merk naam. Ik denk nu al aan 'Suit'd clay' of iets dergelijks", vertelt de ontwerper enthousiast. Het liefst gebruikt hij duurzame, natuurlijke materia len, waarmee stopcontact en dimmer 'mooie items' worden die 'combineren of contrasteren in het inte rieur'. De covers hebben standaardmaten, zodat ze op de meest gangbare stopcontacten, lichtpunten en dimmers passen. Controleer dit wel even voor be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42