Een dergelijk huis is eigenlijk nooit af snen i 3 vrijdag 30 november 2012 door Melita Lanting In de smalle Hoge Kerkstraat in Nieuwer- kerk springt de oude pastorie gelijk in het oog. Het pand straalt de autoriteit uit die destijds paste bij een woning voor een dominee. Statig, groot en mis schien wel een tikje streng. Het huis was voor Saskia en Jan-Bert Eg- gink liefde op het eerste gezicht. „We heb ben het in 1994 gekocht. We woonden in Zierikzee en wilden een andere woning. Toen zag Saskia bij een makelaar een foto van dit huis", vertelt Jan-Bert Eggink. „Ik dacht gelijk: dit lijkt me wel wat. Maar jammer genoeg hoorden we dat er een op tie op zat", zegt zijn vrouw Saskia. Ze moes ten omzien naar een ander huis maar kon den niets van hun gading vinden. Toen eni ge tijd later bleek dat ze het huis in Nieuwer- kerk tóch konden kopen, hapten ze toe. De kleinere woning in Zierikzee werd inge ruild voor het ruime pand in Nieuwerkerk. „We zijn alle twee verzamelaars en we wa ren echt uit het vorige huis gegroeid. Maar inmiddels groeien we hier ook bijna uit." Daarmee is geen woord te veel gezegd. De verzamelliefde straalt vanuit iedere kamer. Waar Saskia vooral houdt van aardewerken kannen en glas ('meer de kunstzinnige din gen'), is Jan-Bert verzamelaar van techni sche zaken zoals speelgoedauto's of de des tijds immens populaire Kodak en Agfa com- pactcamera's. Alles staat in kasten, alleen de aardewerken kannen met oor hebben een plek gevonden aan het plafond in de keu ken. Wie verder kijkt dan de verzamelingen ziet ook prachtige authentieke details. Originele rozetten aan de plafonds, een majestueuze trap en een originele hal met oude marme ren vloertegels en een tochtdeur met geëtst glas. In de loop der jaren is er heel veel aan het huis gebeurd, vertellen Saskia en Jan-Bert. Zo heeft Jan-Bert eigenhandig de gevelorna menten opgeknapt en de voordeur gerestau reerd. Stukje bij beetje is alles aangepakt. „Toen we hier kwamen wonen, was er voor het raam een klein keukenblokje en stond het kooktoestel in de oude schouw. Die is zo laag dat ik daar alleen kon staan", zegt Saskia. De keuken is inmiddels gemoderni seerd en in de oude schouw staat nu een passende koelkast. De domineeswoning in Nieuwerkerk is een huis met een lange historie. „Het huis in de huidige staat dateert uit 1886." Daarvoor was de oorspronkelijke domineeswoning veel kleiner en voldeed niet meer aan de ei sen van die tijd. Een naastgelegen klein huis werd er bij getrokken. De voorgevel en ach tergevel werden vernieuwd maar waarschijn lijk zijn de zijgevels wel blijven staan. Ver der is in het huidige pand niet veel meer van de oude woningen terug te vinden. „Al leen toen de oude vloer in de keuken er uit ging, kon je nog wat terugzien." Tijdens de Watersnoodramp werd Nieuwer kerk zwaar getroffen, maar de pastorie werd grotendeels gespaard. Alleen de kelder is on der water komen te staan. De rest van het huis bleef vrijwel droog en werd een toe vluchtsoord voor het dorp. „Alleen in de gang stond een klein laagje water." Het ge volg van het onderlopen van de kelder was wel dat de stalen vloerbalken in de loop der tijd helemaal doorroestten. Het was één van de klussen waar Saskia en Jan-Bert tegen aanliepen toen ze het huis betrokken, want er moest veel gebeuren. Het huis was weliswaar in de jaren zeventig helemaal gerestaureerd, maar daarna was er niet veel meer aan gedaan. Het heeft Jan-Bert vele uren gekost om alles stukje bij beetje aan te pakken. „En eigenlijk ben je nooit klaar", zegt Saskia. Hoewel de twee di rect na de pensionering van Jan-Bert het huis nog even te koop hadden staan, heb ben zij nu besloten om er te blijven wonen. Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39