Het kan: keihard tegen de crisis ingroeien Zakkenroller actief in heel Zeeland 21 zeeland 'Aantal webshops is zeer succesvol' vrijdag Gepofte meelworm MEDEDELING De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 30 november 2012 door Ondine van der Vleuten De broers Jochanan (rechts) en Nathaniel Bax begonnen Bax-shop in 2003. Inmiddels telt het bedrijf 130 medewerkers en draait het een omzet van 30 miljoen euro. Eet meer insectenvlees en red de wereld. Dat was weer eens de boodschap, in de krant van deze week. Insecten vlees? Het zal wel aan mij liggen, maar ik zie geen vlees, als ik naar een handje geroosterde sprinkhanen kijk. Ik zie alleen maar wriemelen de poten, harde koppen en enge ogen. Of erger nog: helemaal geen ledematen, maar een glibbe rige, weke, kronkelende massa waaraan kop noch staart te beken nen valt. Huuinmu. Intens griezelig. En bo venal: onsmakelijk. Toch heb ik, als persoonlijke bij drage aan het voedselvraagstuk, een boek over de bereiding van in secten gekocht. Het staat alweer een maand of wat in mijn boeken kast Elke dag weer neem ik me voor nu eens een mier, worm of krekel klaar te maken, maar ik heb mezelf er nog niet toe kun nen zetten. Nee, ik haal mijn verwende neus je op voor een maaltje wespen poppen, al weet ik dat ze in Japan PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties Familieberichten: Kleintjes: een dure delicatesse zijn. Ik eet wel popcorn, maar spuug op ge pofte meelwormen, al smaken ze bijna eender. En ik vertik het sprinkhanen te bereiden, al zijn de vleugels en pootjes in bevro ren toestand in een wip verwij derd, zegt mijn kookboek. Beetje hypocriet van mij. Laten we eerlijk zijn: mosselen hap ik gedachteloos weg. Ooit goed naar een mossel gekeken? Ik wel. (Meer zeg ik niet.) Garnalen pel ik zonder met m'n ogen te knipperen. Ik negeer de priemende kraaloogjes, ruk het lijfje uit zijn krakende pantser en stop het verzaligd in mijn mond. Zó anders zal het ontjassen van een krekel toch niet in zijn werk gaan? Wormstekige appels, dat was vroe ger gewoon volksvoedsel. Worm pjes geven de appel juist een ver fijnd, nootachtig bijsmaakje. Bo vendien verhogen de wurmpjes de voedingswaarde. Zo spreek ik mezelf moed in. Al maanden. Misschien durf ik mor gen gepofte meelwormen te eten. Met mijn ogen dicht Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het is niet overal kommer en kwel in de Zeeuwse economie. Een aantal bedrijven groeit te gen de crisis in. Sommige zelfs met raketsnelheid. Zo wist bij voorbeeld de online muziekwin kel van Bax-shop in Goes de omzet bijna te verdrievoudigen. door Frank Balkenende Bax-shop kan sinds deze week vier op een rij spelen. Het Goese be drijf van de broers Jo chanan en Nathaniel Bax sleepte deze week andermaal een Gouden Gazelle Award bin nen, een prijs van Het Financieele Dagblad voor de snelstgroeiende, middelgrote onderneming in Zuid-West-Nederland. Bax had zelfs vijf gazelles kunnen scoren. „Maar omdat we we onze bedrijfs vorm, een VOF, hebben omgezet in een BV, word je omzet weer op nul gezet en daardoor zijn we er de laatste jaren eentje misgelopen. Zo'n award geeft toch een kick. We zijn trots", verklaart salesmana ger Matthijs Klaasse. De broertjes Bax zijn vandaag de hele dag in gesprek met leveran ciers. Daarom doet Klaasse het woord. De online-winkel loopt als een trein. Rond de 32.000 artikelen in licht, geluid, dj-apparatuur en au- diovideo. verkoopt Bax-shop. Ze De Zeeuwse economie gaat een moeilijk jaar tege moet. Meer kan de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land er niet van maken. „We zien AXEL - De Zeeuwse politie denkt met de aanhouding van een 44-ja- rige man meerdere zaken van zak kenrollen te hebben opgelost. De man werd 27 oktober aange houden in Terneuzen. Hij zou die middag in Axel een portemonnee van een oudere vrouw hebben ge stolen. De 44-jarige man werd herkend van diverse camerabeelden waar op hij in supermarkten in actie was. Hij wordt verdacht van het zakken rollen van nog vier andere slachtof fers. Dit zou hebben plaatsgevon den in supermarkten in heel Zee land. De slachtoffers betroffen liggen bijna allemaal op voorraad. Sinds kort kun je ook terecht in een winkel aan de Olympiaweg in Goes. Vooral voor muzikanten is dat een walhalla. „We hebben de laatste tijd ons assortiment sterk uitgebreid, vooral met instrumen ten", zegt Klaasse. Waarom verovert Bax-shop de markt? „Ten eerste service. Je be stelt en binnen 24 uur heb je het artikel in huis. Ten tweede marke ting. We geven een magazine uit en investeren in spotjes op landelij ke radiostations. Juist in de crisis moet je blijven marketen. En na tuurlijk een enorm assortiment. We hopen verder te groeien." Een soortgelijk verhaal bij YourSur- prise.nl in Zierikzee. Net als Bax-shop was die webwinkel in ge schenken die je zelf persoonlijk kunt maken, genomineerd voor de High Growth Awards van het onaf hankelijk ondernemersplatform Port4Growth. Beide bedrijven vie len dit keer buiten de prijzen. Ook bij YourSurprise.nl begonnen twee jonge honden: Gerbrand Ver ton en Wouter de Vries. Met een computer, een printer en een rolle tje plakband lanceerden de afge zwaaide studenten hun eerste pro duct Dat is nog maar zeven jaar ge leden. Verton: „Ons eerste product was een cd, die de klant kon personali- seren, bijvoorbeeld door er zinne tjes in te plakken voor een jarige vriendin. Zo maak je goedkoop een leuk persoonlijk cadeau." wel een lichtpuntje in een iets groeiende export, maar dat is on voldoende om de krimp van de binnenlandse markt te compense ren", zegt woordvoerder Mare Vol- hoofdzakelijk oudere dames. In een aantal gevallen werd ook geld opgenomen met de ontvreemde bankpassen. De politie vermoedt dat in andere winkels eerst de pin code werd afgekeken. Een 72-jarige vrouw uit Goes trof het wel heel slecht. Ze werd zelfs twee keer slachtoffer van zakken rollen door vermoedelijk de 44-ja- rige man. Ze werd op 5 juli het slachtoffer van de man en op 26 oktober nog eens van haar tas en portemonnee bestolen. De Roemeense man zit nog in een cel en hij zal zich begin januari voor de rechter moeten verant woorden. Dat principe hanteert het Zierik- zeese bedrijf nog steeds. Na jaren van ploeteren - 'het fenomeen webwinkel stond in 2005 nog in de kinderschoenen' - hebben ze een assortiment van duizend arti kelen. Van T-shirts, keukenschor ten tot sieraden en telefooncases. „Inmiddels hebben we in zes lan den een webwinkel: Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk, En geland en Frankrijk. We merken dat klanten graag bij een bedrijf uit eigen land bestellen. Die bestel lingen komen allemaal binnen in Zierikzee, waar ze ook worden ver werkt. Ons systeem is zo ingericht, dat de bestelling binnen enkele uren al de deur uitkan." Verton verklaart het succes: in crisistijden gaan men sen - en in dit geval vooral vrouwen - op zoek naar goedkope re, maar wel leuke, persoonlijke ca deaus. Daarbij wordt elke verdien- de cent weer in het bedrijf geïnves teerd. Bij YourSurprise.nl rijden ze niet in peperdure Benzen en BMW's. „Wij blijven investeren. We groeien nog steeds hard. We hebben inmiddels 35 vaste krach ten. Dat zijn bijna allemaal Zeeuw se jongeren die een it-opleiding hebben gedaan en graag terug naar de provincie willen of er wil len blijven. Met de feestdagen voor de deur zoals nu, huren we tijdelijke krachten in. Kijk maar in de fabriek. Daar zijn ze vandaag tot middernacht bezig." leman. Hij ziet wel een aantal sec toren die het goed doen, zoals de voedings- en genotsmiddelenin dustrie en online retail. „Een aan tal webshops is zeer succesvol." Delta Gasservice Conform onze algemene voorwaarden Delta Gasservice deelt mede dat met ingang van 1 januari 2013 de tarieven als gevolg van de algemene kostenontwikkeling zijn aangepast. De tarieven voor alle huur- en service contracten zijn verhoogd met 3,5% De gewijzigde tarieven liggen bij Delta Gasservice ter inzage en zijn aldaar koste loos verkrijgbaar. Mocht u nog vragen hebben over deze mededeling, dan kunt u telefonisch contact opnemen met Delta Gasservice, bereikbaar op 0118-635256 of schrijven naar: Delta Gasservice, Arnesteinweg 48B, 4338 PD Middelburg. Delta Gasservice COLOFON Ja, ik neem de PZC én ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (n«8) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na2S) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal totgvuldig om net persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. 055- 5388 000 088-0139 999 0900- 6743 836

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2