Beerschot zeventien zet Koster na duels op straat Opvolger van Van Vliet moet gaan schakelen 261 sport Grote meneer Sneijder op een zijspoor Financiers geven NAC Breda rust vrijdag 30 november 2012 Lars Boom was in september de beste Nederlander op het WK in Valkenburg. Hij finishte als vijfde. ANTWERPEN - Beerschot heeft donderdag met onmiddellijke in gang afscheid genomen van Adrie Koster. De uit Zierikzee afkomsti ge trainer was pas bezig aan zijn eerste seizoen bij de nummer twaalf uit de Belgische Eerste Klas se. Patrick Vanoppen, voorzitter van Beerschot, wil het vertrek van Kos ter pas vrijdag tijdens een perscon ferentie uitgebreid toelichten. „Er zijn deze week dingen gebeurd op de training", vertelde hij al wel aan Belgische media. „Daardoor hebben we samen besloten dat er geen mogelijkheid meer was om nog een positief verhaal te schrij ven met deze samenwerking. Het is met veel spijt dat we besloten hebben uiteen te gaan." Beerschot staat na zeventien speel dagen teleurstellend laag op de ranglijst Het verschil met de num mer voorlaatst, Waasland-Beve- ren, bedraagt slechts drie punten. Beerschot haalde uit de laatste ne gen competitiewedstrijden slechts vier punten. Zaterdag werd er nog met 4-1 verloren bij koploper An- derlecht. De 58-jarige Koster werd vorig jaar oktober ontslagen bij Club Brug ge. Hij is na Ron Jans (Standard Luik) de tweede Nederlandse coach in korte tijd die moet ver trekken bij een club uit de hoogste voetbalklasse van België. BREDA - NAC Breda heeft weer uit zicht op financieel betere tijden. De club maakte donderdag bekend dat verschillende financiers heb ben toegezegd om tenminste 6,5 miljoen euro aan lopende lenin gen om te zetten in achtergestelde leningen. NAC Breda maakt op die manier weer aanspraak op een plaatsje in de veilige categorie 2 van het Fi nancial Rating Systeem van de KNVB. De nationale voetbalbond beschouwt een achtergestelde le ning namelijk niet als vreemd ver mogen. NAC Breda staat op dit moment met een schuld van ruim 12 miljoen euro nog onder curate le. Breda heeft na de toezegging van de financiers direct besloten een beoogd aandelenplan te schrap pen. Stefaan Eskes, algemeen directeur van NAC Breda, is de financiers dankbaar. „Met deze fantastische beslissing geven de financiers de organisatie rust en de mogelijk heid om verder te bouwen. Ik wil niet te veel meer achterom kijken, maar vooral de route blijven vol gen die we hebben uitgezet: strin gent sturen op kosten en baten in een op 'output' gestuurde organisa tie, die met een positieve blik voor uit kijkt." door Ad Pertijs DEN HAAG - Leo van Vliet haakt af als bondscoach van de wielerprofs. Zijn aflopende contact met de wie lerbond KNWU wordt niet ver lengd. Gezien de kritiek die hij na afloop van het WK in Valkenburg uitte op een deel van de selectie is dat ook volgens de Westlander zelf amper een verrassing te noemen. „Ik geloof dat ik als coach gemoti veerder was dan de renners, voor wie het gewoon een van de vele wedstrijden was", zegt Van Vliet. Technisch-directeur Thorwald Ve- neberg zegt dat de bond gezien de doelstelling van de afgelopen con tractperiode van vier jaar 'zeker te vreden is' met het functioneren van Van Vliet. „De vraag was ech ter of je met hetzelfde beleid door moet gaan." Volgens Veneberg kwa men beide partijen onafhankelijk tot de conclusie dat het voor ieder een beter is om er daarom een punt achter te zetten. De KNWU gaat nu op zoek naar een opvolger die meer een verbindende coach dan een keuzeheer voor één dag is. De realiteit van vandaag is volgens Van Vliet dat hij ondanks zijn 'in zet van 200 procent' onmogelijk kon doen wat hij zich als bonds coach had voorgenomen. Volgens hemt gaan alleen toppers als Mark Cavendish en Philippe Gilbert voor de volle honderd procent voor het WK. De gemiddelde Nederlander heeft veel meer moeite om zich te motiveren voor een wedstrijd waar in de hoofdprijs niet binnen het be reik lijkt te liggen. Daarnaast loopt een gemiddelde bondscoach aan te gen het feit dat hij amper invloed heeft op de voorbereiding van de renners. De ploegen bepalen waar en wanneer een coureur in actie komt Veneberg onderkent die realiteit: „We zoeken daarom nu veel meer een wielercoach, die contact houdt met de ploegen over het te volgen programma." Vergeleken met vier jaar geleden ziet de technisch-direc teur dat die ploegen steeds meer be reid zijn om te schakelen en samen te werken met de KNWU. „Het is voor mij niet onmogelijk dat in de toekomst de bondscoach zijn selec tie ook tijdens het seizoen een aan tal keren bij elkaar kan roepen voor een trainingskamp. Leo heeft daar dit jaar al de aanzet toe gegeven." De KNWU wacht bij het aanwij zen van een opvolger eerst af hoe hoog volgende week de financiële bijdrage van NOCNSF uitvalt Op basis van het bestedingsbudget vult men het totaal coachingsplaatje in. Voor Leo van Vliet eindigt na vier jaar een avontuur waarover hij zegt dat het 'leuk was om een keer te proberen'. In Valkenburg was het plezier na vier jaar duwen en trek ken echter ver te zoeken. „Ik voelde me daar door de instelling van de renners hopeloos. En aangezien het me niet te doen is om een baan tje te hebben en te houden, is het ook voor mij beter om er nu een punt achter te zetten." door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Wie Inter de laatste weken ziet strompelen, kan het zich haast niet voorstellen dat er om sportieve redenen geen plek meer is voor Wesley Sneijder. De Italiaanse voetbalclub heeft heel even geprobeerd om de bood schap in fluweel te verpakken, maar inmiddels is het wel duide lijk dat er een andere oorzaak is voor het negeren van de spelma ker. Sneijder voelt er niets voor om zijn huidige contract (jaarsala ris ongeveer zes miljoen euro) in te ruilen voor een nieuwe verbin tenis waarbij hij fors moet inleve ren. Die weigering komt hem nu figuurlijk duur te staan, want Sne ijder - tot voor kort een grote me neer in Milaan - wordt al weken niet meer opgesteld. De ster als pa ria. In Nederland kennen we 'de zaak' Kevin Leerdam. De middenvelder was lange tijd een onbetwiste ba sisspeler bij Feyenoord, maar sinds hij bekendmaakte z'n con tract niet te willen verlengen, maakt trainer trainer Ronald Koe man geen gebruik meer van hem. En dan is er ook nog Miralem Su- lejmani, die bij Ajax op een zij spoor is gezet omdat hij een nieuw contract naast zich neerleg de. Trainer Frank de Boer meldde meteen dat zijn energie liever in een talent voor de toekomst stopt „Als dit een trend wordt, is dat een kwalijke zaak", zegt Louis Everard, directeur van de Vereni ging Voor Contract Spelers (WCS). Zijn voorzitter, Danny Hesp, gelooft niet dat het al zover is. „Vroeger speelden dit soort za ken ook wel, maar dan werd er vaak een arbitragezaak aangespan nen en die wonnen wij altijd van de clubs", zegt hij. Zo eenvoudig ligt het nu niet meer, verklaart Hesp. „In die con tracten van toen stond meestal dat clubs verplicht waren om de spelers mee te laten trainen met de eerste selectie. Die contracten bestaan bijna niet meer. Clubs zet ten nu in de contracten dat spe lers ook beschikbaar moeten zijn voor de beloften. Dat is een han digheidje, waardoor ze de vrijheid hebben om spelers terug te zetten als hij niet presteert of bijvoor beeld ruzie maakt met medespe lers of de trainer." Zijn collega van de internationale spelersvakbond FifPro, Theo van Seggelen, wil dat de Fifa en Uefa de clubs onder druk gaan zetten, omdat er sprake is van 'chantage'. WCS-directeur Everard beticht de clubs van 'machtsmisbruik'. Hesp is bang dat al die gesprekken niets gaan opleveren. De clubs hebben de spelers klemgezet. „Ar bitragezaken aanspannen heeft in de meeste gevallen geen zin meer", aldus Hesp. „Er valt ge woon niets tegen te doen." Bij de vakbond is slechts één zaak, in Zwisterland, bekend, waarbij een speler met succes zijn verban ning aanvocht. In Nederland is de strijd tussen Feyenoord en Jon Dahl Tomasson de meest geruchtmakende. In 2002 zaten de twee partijen lijn recht tegenover elkaar aan de on derhandelingstafel. Feyenoord dreigde met een speelverbod als de Deen niet zou bijtekenen, maar Tomasson gaf geen krimp en de club gaf uiteindelijk toe, om dat het de speler veel te hard no dig had op het veld. Dat jaar won Feyenoord met Tomasson in de ploeg de Uefa Cup. Tomasson scoorde in de finale tegen Dort mund en vertrok in de zomer transfervrij naar AC Milan. In de ogen van Hesp moet het sportieve aspect ook altijd de doorslag geven bij de beslissingen van trainers. „Ik begrijp in het ge val Leerdam ook weinig van de handelwijze van Feyenoord", zegt hij. „Wat schiet de club hier nou mee op? Dit is een slechte zaak. Die jongen was basisspeler, maar door een financieel geschil is hij uit beeld verdwenen. Dat is niet de juiste instelling van een prof club, lijkt me. Als trainer moet je altijd je beste spelers, je beste team, willen opstellen en dat ge beurt nu niet. Deze zaak levert al leen maar verliezers op." Wesley Sneijder heeft vanuit Milaan nog geen signaal van onte vredenheid afgegeven. Sneijder krijgt van de club de ene na de an dere boete opgelegd, maar hij houdt zich vooralsnog gedeisd, omdat hij ook wel doorheeft dat Inter wacht op een misstap van hem. Net als bij Leerdam en Sulejmani lijkt er maar één oplossing voor handen om uit de impasse te gera ken: een transfer in januari. Voor trainer Adrie Koster is de wedstrijd tegen Anderlecht de laatste ge weest met Beerschot. foto Michel Krakowski/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26