'Wereld te winnen' ii 'Geen puppycursus' 'De overheid geeft aan wat de burger moet doen. Zodra het fout nnnt grijpt ze in' Het is geen goede zaak dat de overheid zich steeds meer be moeit met de opvoeding van kinderen. Opvoeden is niet hetzelfde als een puppycur sus. De overheid geeft; ons wel dat idee, door steeds maar te hameren op preventie. 'Voorkomen is beter dan genezen' en 'hoe eerder, hoe beter' zijn de mantra's die ik vaak hoor. Maar opvoeden is iets anders dan het voor komen van een ziekte. Het gaat niet alleen over het voorkomen van ongewenste za ken. Het gaat ook over fouten maken, le ren van elkaar en het overbruggen van moeilijke fases tijdens de ontwikkeling van het kind. Daar moet je als overheid niet tussen willen staan. Het kan gevaarlijk zijn om de band tussen ouder en kind te verstoren. Die band is en blijft heilig. Be grijp me niet verkeerd, ik vind opvoedcur- sussen geen onzin. Maar als je die cursus sen gaat verplichten, zitten daar straks ouders die niet gemotiveerd zijn. Dat heeft geen enkele zin. In sommige gezinnen heb je grote problemen. Dat is altijd al zo ge weest en dat zal ook zo blijven. De over heid kan niet alles oplossen. Onderzoek heeft nog nooit aangetoond dat meer op- voedregels van de overheid daadwerkelijk effect hebben. Laten we elkaar dus wat minder gek maken met z'n allen." Stijn Sieckelinck, sociaal pedagoog vrijdag 30 november 2012 Cok Vrooman, onderzoeker Sociaal Cultureel Planbureau De bemoeienis van de over heid bij de opvoeding van kinderen kan mij niet ver ge noeg gaan. Sterker nog, de overheid moet al vóór de ge boorte van een kind in actie komen. Dan kunnen we veel problemen voorkomen. Door aanstaande ouders te leren dat ze hun kind niet mogen slaan, dat roken en drinken tijdens de zwangerschap slecht is, voorkomen we een hoop ellende. Weige ren ouders mee te werken? Dan moet de rechter kunnen besluiten tot verplichte therapie, of zelfs het ontnemen van het ouderlijk gezag. Nu grijpen instanties als jeugdzorg en kin derbescherming pas in als een gezinssitua tie helemaal is ontspoord. Als een vrouw zwanger is, zou ze zich moe ten melden voor prenataal onderzoek. Dan kan ze gescreend worden op verslavingen en psychiatrische aandoeningen. Door dat ook bij de vader te doen, krijg je zicht op belangrijke risicofactoren voor toekomstige problemen. Kindermishandeling is nu nog in honderd duizenden Nederlandse gezinnen aan de orde van de dag. Die probleemgezinnen kosten de overheid jaarlijks miljarden eu ro's. Ook financieel valt er dus voordeel te behalen. Bemoeienis bij de opvoeding heeft niets te maken met betutteling, voor het welzijn van het kind valt simpelweg nog een wereld te winnen." Jan Willems, hoogleraar kindrechten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11