het hier niet veiliger' Zó voordelig? buitenland 19 gewicht verliezen .Dje raketten maken Hoogtepunten van Sri Lanka Kernreactoren België draaien begin 2013 weer donderdag 29 november 2012 Navo-afweer geeft niet alle Turken bij grens vertrouwen -rf navu atvvuu ijlh-l cuit jl utivtit uij gitiu vttuuuvvcu Turkse bewoners van de grensstreek met Syrië zijn in afwachting van de Patriot raketten die de VS, Duits land en Nederland zullen sturen. door onze correspondent Jessica Maas De oorlog kwam hem te dichtbij. Nog geen vijf tig meter van zijn huis werd geschoten, daar om besloot Masun Ciftai om Ceylanpinar te verlaten. En hij niet de enige. Veel bewo ners van het Turkse grensplaatsje gingen hem voor. Een paar dagen geleden raakte een leerkracht ge wond door een 'verdwaalde' Syri sche kogel. Maar de rust is weder gekeerd, de scholen zijn weer open en Ciftai pakt in Sanliurfa de bus terug naar huis. Dat de Navo mogelijk Amerikaan se, Duitse en Nederlandse Patriot- ten-raketten gaat plaatsen om dit grensgebied te beschermen, geeft Ciftai niet veel vertrouwen. Integendeel. „Die raketten maken het er hier niet veiliger op. Ik ben bang voor nog meer oorlog en pro vocaties van de andere kant." Toch zijn juist de vele incidenten waarbij het Syrische geweld Turk se slachtoffers maakt de reden dat Ankara de hulp van de andere NAVO-leden heeft gevraagd. Vorige week werd het verzoek voor het luchtafweergeschut offici eel ingediend. De verwachting is dat de Navo volgende week een be sluit neemt, waarna de Duitse en Nederlandse parlementen er nog mee in moeten stemmen. Turkije wil vijftien Patriot-eenheden elk van 32 raketten met zes lanceer- inrichtingen. Voor Turkije is het niet meer de vraag of de raketten komen, maar waar. De grenspro vincie Sanliurfa is favoriet. Kemal Kapakli, eigenaar van de krant Guneydogu, verwacht dat een aantal eenheden hier worden gestationeerd. „Dit is de provincie met de langste grens met Syrië. Er zijn genoeg militaire terreinen om ze neer te zetten." Of het afweersysteem de regio ook daadwerkelijk veiliger maakt, be twijfelt ook hij. „Als Rusland en Iran Damascus blijven steunen, worden de gevolgen voor Turkije alleen nog maar groter." In een theehuis in het dorp Onbir- nisan, tien kilometer van de grens, wordt de komst van de Patriots po sitief ontvangen. „Ze beschermen ons tegen welke vijand dan ook. Het is de Navo niet alleen om Sy rië te doen, maar ook om Iran", zegt Muslem Kilic. Zijn buurman Patriotraketten naar Turkije vult aan: „We laten Assad in ieder geval zien dat we niet alleen staan." Twaalfhonderd kilometer verder op in Istanbul, stelt professor Mus tafa Kibaroglu, defensiespecialist, hetzelfde. „Het is de eerste keer dat de Westerse bondgenoten sa men optrekken tegen een dreiging uit het Midden-Oosten. De Navo stelde zich in het verleden altijd erg terughoudend op. Maar nu zit ten de bondgenoten en Turkije op één lijn. Dat is een belangrijke boodschap richting Assad." De afgelopen maanden heeft het Turkse leger al meer materieel en mankracht naar de grens gestuurd. Op de legerbasis bij het gehucht Mursitpinar blinken tientallen le- gertanks in de zon. Aan de andere kant van het prikkeldraad: Syrië. Mogelijk is dit één van de locaties waar Patriots komen te staan. Een oude dorpsbewoner is niet be zorgd. „Het is hier rustig. We ho ren wel eens schoten, maar dat is het." Van raketten weet hij niets. „Ze zullen ons wel beschermen. Bang zijn voor de dood haalt niet zo veel uit. Toch?" Turkije wil vijftien i Patriot-eenheden stationeren, bij voorkeur in de provincie Sanliurfa. Antalya b Ankara TURKIJE Grens Turkije-Syrië j 900 km. J Provincie Sanliurfa I Aleppo Mosul YRIÈ *IRAK infographic De Persdienst complete 16-daagse rondreis Vertrek jan. t/m aug. Inclusief: vliegreis per A380 van Emirate taxen, rondreis per touringcar, verblijf in goede toeristenklasse hotels met ontbijt, 6 x diner en Nederlandssprekende reisleiding. Ontdek dit veelzijdige eiland met o.a Sigiriya, Polonnaruwa, Kandy en Pinnawela. BRUSSEL - De stilgelegde kernreac toren in België zullen op zijn vroegst pas in februari weer volle dig draaien. Dat zei de minister van Binnen landse Zaken Joëlle Milquet woens dag. Zij bevestigt daarmee eerdere scenario's. De reactor van Doel, net over de grens bij Antwerpen, en Tihange in het zuidwesten van België zul len niet opnieuw aan het net gaan voordat alle tests afgerond zijn. De eindevaluatie van de Belgische toe zichthouder Fanc over de veilig heid van de installaties zal half ja nuari klaar zijn. Zijn alle tests positief, dan duurt het bovendien nog enkele weken voordat een kernreactor weer vol ledig heropgestart is, aldus Mil quet. Bij een reguliere controle van de reactor in Doel werden scheurtjes gevonden. Daarop werd besloten de reactor niet te herstarten maar verder te onderzoeken. Ook de reactor van Tihange ligt stil voor onderzoek naar onregel matigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9