Loonstrook somber voor laag inkomen 'Boetedoening slim en moedig' 61 binnenland Relatief lang wachten op medisch specialist Subsidies voor boeren gaan naar skiclubs ON SV ON ZVW FFINGSLQON ONHEFFING BEIDSKORTING donderdag 29 november 2012 DEN HAAG - In Nederland komt het relatief vaak voor dat iemand lang moet wachten op een af spraak met een medisch specialist. In andere Europese landen ge beurt het veel minder vaak dat ie mand vier weken of langer geduld moet hebben, blijkt uit cijfers van Sirm, dat onderzoek deed voor de Nederlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ). In Nederland moest in 2010 zo'n 30 procent van de patiënten met behoefte aan medisch specialisti sche zorg - geneeskundige, heel kundige of verloskundige zorg door een medisch specialist, bij voorbeeld in een ziekenhuis - vier weken wachten op die zorg. In Groot-Brittannië (28 procent), Zwitserland (18 procent) en Duits land (17 procent) is dat een heel stuk minder. Alleen Frankrijk steekt overtuigend boven Neder land uit, met een percentage van 47 procent. BRUSSEL - Het subsidiesysteem voor boeren in nieuwe lidstaten van de Europese Unie moet op de schop, concludeert de Europese Rekenkamer. Nu gaat te veel geld naar bedrijven en instellingen die wel grond bezit ten, maar niet aan landbouw doen. Zo ging ruim 2,5 miljoen euro naar jagers verenigingen in Polen en 4,3 miljoen naar militaire terrei nen in Hongarije. Ook gingen er miljoenen naar vast goedbedrijven, visverenigingen en skiclubs. In de subsidiepot die is bedoeld om boeren te ondersteunen in tien landen die tussen 2004 en 2007 toetraden tot de EU, zat vorig jaar vijf miljard euro. Van de totale EU-begroting van ongeveer 1.000 miljard euro gaat ruim 40 procent naar de agrari sche sector en plattelandsontwik keling. Salarisverwerker Raet berekent voor 2013 door Chris van Alem AMERSFOORT - Werknemers met een bruto maandinkomen van 2000 euro tot 5000 euro gaan er volgend jaar gemiddeld netto 30 euro per maand op vooruit. Dat komt doordat de inkomstenbe lasting voor de eerste schijf wordt verhoogd van 33,1 procent naar 37 procent. Wie minder dan 1750 euro bruto per maand verdient krijgt maxi maal 15 euro netto minder salaris en wie meer dan 5500 per maand bruto verdient krijgt 6 euro netto meer. Dat blijkt uit berekeningen van Raet in Amersfoort, met twee miljoen salarisstroken per maand de grootste salarisverwerker van Nederland. Raet heeft bij haar be rekeningen de pensioenpremies niet meegeteld. De pensioenfond sen moeten die nog vaststellen. De loonstroken die werknemers vanaf januari krijgen, zien er eenvoudi ger uit dan de tot dusver gebruike lijke loonstroken. Jan Wouda van Raet: „Wij hebben loonstroken gemaakt en geen inko mensplaatjes. De koopkracht zal volgend jaar niet toenemen omdat het eigen risico voor de zorgverze kering naar 350 euro gaat en van wege de recente verhoging van de btw van 19 procent naar 21 pro cent." Daarboven krijgen mensen te ma ken met de teruglopende arbeids- korting, waarmee een deel van het belastingvoordeel weer teniet wordt gedaan. Zo gaat iemand met een bruto-inkomen van twee keer modaal er netto maar zo'n 20 euro op vooruit Raet heeft via de app-store een app beschikbaar gesteld waarmee iedereen het eigen netto-salaris kan berekenen. 5% UREN 0% UREN JDVAKDGN SVVI dragen: NSIOENPREMIE SVAKANTIETOE VENSLOOP Frauderende sociaal-psycholoog Diederik Stapel betuigt spijt tijdens verklaring op televisie Diep door het stof ging Die derik Stapel in zijn verkla ring over de fraude die hij pleegde in zijn onderzoek. Slim, vindt reputatiedeskun- dige Paul Stamsnijder. door Jacqueline Steenwijk De soberheid druipt van de gevallen wetenschap per Diederik Stapel af. Gekleed in een simpel grijs vest, gezeten aan een grenen keukentafel, deed de voormalig hoogleraar gisteren boete aan de wereld in een persoonlijke verkla ring over zijn leugenachtige gedrag als sociaal-psycholoog. Jarenlang verzon hij zelf uitkomsten van zo genaamd wetenschappelijk onder zoek, dat hij vooral aan de Univer siteit van Tilburg pleegde. „Ik heb collega's die in het volste vertrouwen met mij samenwerk ten een rad voor ogen gedraaid. Ik voel diepe, diepe spijt. De waar heid was beter af geweest zonder mij", sprak hij op tv nadat de in houd van het eindrapport van de commissie die de fraude onder zocht, bekend was gemaakt. Reputatiedeskundige Paul Stam snijder van Reputatiegroep BV zou die laatste zin hebben afgera den. „Die zin klinkt wel heel pa thetisch. Eigenlijk zegt hij: was ik er maar helemaal niet geweest." Maar de manier waarop Stapel boete deed, is volgens hem slim. Voormalig hoogleraar in de sociale psychologie Diederik Stapel tijdens de tv-uitzending. „Ik heb collega's die in het volste vertrouwen met mij samenwerkten een rad voor ogen gedraaid. Ik voel diepe, diepe spijt." foto NOS „Daar is goed over nagedacht. Met die sobere omgeving toont Stapel zich zo bescheiden mogelijk. Als een gekwetste, bijna nederige man, ontdaan van alle egards. Dit is een man die de diepst mogelijke knieval maakt. Als je zo moreel verwerpelijk hebt gehandeld, dan past bescheidenheid." Stamsnijder is de samensteller van de jaarlijkse Sorrylijst, waarbij beoordeeld wordt welk maatschappelijk ex cuus het slechtst wordt ontvangen door de samenleving. Vorig jaar stond Stapel in die lijst op num mer 1. Met de huidige verklaring scoort de wetenschapper volgens Stamsnijder een stuk beter. „Deze verklaring is moedig. Hij geeft mensen de ruimte zich te distan tiëren van hem. Hij had excuses kunnen aanvoeren, maar dat heeft hij niet gedaan. Hij trekt heel dui delijk zelf het boetekleed aan." Al blijft het volgens Stamsnijder ook geregisseerd. Zo wilde Stapel alleen zijn eigen verklaring voorle zen. „Hij loopt dus toch weg voor kritische vragen, zullen mensen zeggen. Aan de andere kant, zo be houdt hij dus de regie over de beeldvorming. Als er over je ge praat wordt, kun je er maar beter voor zorgen dat je zelf ook mee praat. En met deze verklaring doet hij dat. Hij geeft zijn eigen tegenge- M luid." Hetzelfde geldt voor het boek dat eind deze week uitkomt, waarin Stapel zijn dagboekaantekeningen van het afgelopen jaar heeft ver werkt. „Je kunt het publiceren van dat boek principieel verwerpen, maar het ook zien als de daadwer kelijke uitkomst van een therapeu tisch proces. Het is zijn kant van het verhaal." En een ding is volgens de deskun dige zeker. „Dat boek zal goed ver kopen. Zeker vanuit de weten schap zal er veel interesse voor zijn. Daar kunnen mensen van le ren. Hopelijk voor hem levert het ook een beetje begrip op. Die man moet ook verder." De verklaring die Diederik Stapel gisteren voorlas bij de NOS werd eerder geweigerd door de commis- sie-Levelt, die de fraude onder zocht „Een rechter voegt bij zijn vonnis ook niet de pleitnota van de verdachte toe", luidde de reac- tie van Levelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6