'Laat Delta met rust' Regio in de bres voor gevangenis 221 zeeland j Korting zolang je I abonnement loopt! f Jon Herselman, wethouder I Werkt in je voordeel donderdag 29 november 2012 De Kapelse WD-wethouder betreurt dat over de aan- delenstrategie van de provinciale werkgroep nauwe lijks ruggespraak heeft plaatsgevonden met de ge meenten. „Nu ontstaat het beeld dat de aandeelhou ders niet met één mond spreken. Dat is slecht" door Frank Balkenende MIDDELBURG - „Laat Delta even met rust. Het is al turbulent ge noeg in de Zeeuwse economie." Dat vindt de Kapelse wethouder Jon Herselman. Hij vertegenwoor digt Kapelle in de aandeelhouders vergaderingen van Delta. De ge meenten bezitten bijna de helft: van de aandelen van het energiebe drijf, dat ook in de sectoren water, afval en multimedia opereert. Met hem zijn meer Zeeuwse wet houders niet echt blij dat deze week uit de boezem van de groot ste aandeelhouder, de provincie, een aandelenstrategie plopte die dwingender is dan gewoonlijk. De werkgroep van Statenleden die de aandelenstrategie heeft gemaakt, vindt dat Delta een fusie of allian tie met een soortgelijk Nederlands bedrijf (snel) moet onderzoeken. Dan ligt Eneco voor de hand, want dat is nog honderd procent Nederlands. Het idee daarachter: het rendement van Delta kan om hoog, de risico's omlaag en de werkgelegenheid kan er wellicht iets onder lijden, maar niet al te veel. Het na mislukte avonturen in de biodiesel en de zonnecellen fi nancieel verzwakte Delta wil ech ter voorlopig zelfstandig blijven. Het bedrijf denkt geleidelijk aan zijn positie te kunnen verbeteren. Onder de aandeelhouders van Del ta heerst verdeeldheid over de koers en de verantwoordelijkhe den van de aandeelhouders en directie/raad van commissarissen. Net als Herselman vindt de Ter- neuzense wethouder Jaap Bos dat Delta een adempauze verdient. Bos ziet weinig heil in een onder zoek naar fusie of alliantie met een veel grotere partij als Eneco. „Je weet gewoon dat als Delta wordt overgenomen, het snel ge beurd is met de werkgelegenheid die het bedrijf verschaft in Zee land. Delta heeft nu vooral behoef te aan rust." Op die lijn zit ook de Reimerswaal- se wethouder Hans de Kunder: „Geef de directie en de raad van commissarissen het vertrouwen het bedrijf gezonder en stabieler te maken. Delta heeft wat dat betreft een duidelijke bedrijfsstrategie voor 2013." Bos vindt dat de provinciale werk groep met dit stuk op de stoel van de directie en raad van commissa rissen gaat zitten. Zijn Middelburg se collega Johan Aalberts waar schuwt daar ook voor: „De aan deelhouders moeten niet de plaat jes willen inkleuren." De Kapelse wethouder betreurt dat over de aandelenstrategie van de provinciale werkgroep nauwe lijks ruggespraak heeft plaatsgevon den met de gemeenten. „Nu ont staat het beeld dat de aandeelhou ders niet met één mond spreken. Dat is slecht." Andere wethouders zoals Loes Meeuwisse (Goes) en Ad Verseput (Schouwen-Duiveland) vinden dat een fusie of alliantie best kan worden verkend. Meeuwisse: „Dan weet je of je afspraken over werkgelegenheid kunt maken." Gedeputeerde Kees van Beveren, portefeuillehouder Delta, voorziet geen al te tumulteuze aandeelhou dersvergadering op 20 december. „Het stuk van de provinciale werk groep is niet onverdedigbaar. De scheidslijn tussen bedrijfs- en aan delenstrategie is altijd wat lastig." 'Je weet gewoon dat als Delta wordt overgenomen, het snel gebeurd is met de werkgelegenheid in Zeeland.' Jaap Bos (CDA), wethouder Terneuzen Het Delta-kantoor in Middelburg. foto Lex de Meester K'ik voor ^et 'aatste nieuws ook op: www.pzc.nl 16 n_ Telfort ToestelLease telfort.nl I 08001707 Telfort winkels door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Wat werkt beter om sluiting van gevangenissen te voor komen? Een brief op hoge poten aan de minister óf een alternatief sturen naar de Tweede Kamer, on dersteund met drie bussen vol pro testerende cipiers? De tijd zal het leren. Het is een feit dat Zeeland en Groningen, Drenthe en Fries land de dreigende sluiting heel an ders aanpakken. Eigenlijk ging het er gisteren in de Tweede Kamer helemaal niet over. Want de Kamer praat alleen over formele plannen, niet over gelekte stukken. Toch fietste de dreigende sluiting van elf gevangenissen door de behandeling van de begro ting Veiligheid en Justitie. Mede door protest uit de regio. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs stuurde vlak voor het de bat een brief naar staatssecretaris Fred Teeven en minister Ivo Op stelten. Daarin spreekt ze haar ver wondering uit over de plannen, maar ook 'begrip voor het feit dat bezuinigd en opgeschaald moet worden'. De plannen zorgen voor verlies van banen en hebben nega tieve gevolgen voor 'de kwaliteit in de justitiële keten'. Ze nodigt bei de bewindslieden uit voor eën ge sprek 'met de regionale stakehol ders in de justitiële keten om tot een gecoördineerde aanpak voor Zeeland te komen die tegemoet komt aan de belangen van de re gio èn bedrijfseconomisch interes- De drie noordelijke provincies pak ken het heel anders aan. Allereerst trekken ze samen op. Ze voorzien Kamerleden van een kant en klaar dossier met informatie over he den, verleden en toekomst over de gevangenissen. Ook is een schets gemaakt van de gevolgen van het vertrek van Rijksdiensten. Om een klaagzang te voorkomen, presenteert commissaris van de ko ningin Jacques Tichelaar van Dren the een alternatief plan: stop vrou wen, langgestraften, arrestanten, vreemdelingen en buitenlanders in het Noorden in de cel. Dat kan de sluiting voorkomen, denkt hij. Een paar honderd gevangenbe waarders ondersteunden het pro test. Ze spraken met staatssecreta ris Teeven en zaten op de publieke tribune. Of het politiek succesvol is of niet, het Noorden heeft extra (media)aandacht. Regeringspartijen WD en PvdA wilden gisteren niet reageren op de gelekte plannen. Al vroeg de PvdA aandacht voor de situatie in krimpgebieden zoals Zeeland. Maar of de partij het mogelijke ka binetsvoornemen blokkeert, is nog de vraag. De oppositie maakt zich grote zorgen over de sluiting van gevangenissen in Zeeland, Gro ningen en Drenthe. De gehele op positie vraagt aandacht voor de krimpgebieden. Minister Opstel ten zegt dat nog niets is besloten. D66'er Gerard Schouw: „De minis ter zegt dat wel, maar er is natuur lijk wel wat aan de hand." Vandaag gaat het debat verder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68