Hans Stols nog dagelijks aan het biljart 2 6 I Nog één keer een ode aan de Boomdijk te gast 'Hij kan een goede sfeer creëren' donderdag 29 november 2012 door Thomas Groeneveld Zaterdag vindt de allerlaatste wed strijd op het sportcomplex van Bru- se Boys plaats. Ruim een halve eeuw zijn voetballers, toeschou wers en bestuurders te gast ge-- weest op dit complex. Van knikkende knieën aan de boorden van de Grevelingen tot de kel der van de Nederlandse velden en alles daar tussenin. Het sportveld aan de Boomdijk in Brui- nisse vertelt u looi verhalen. Al is één verhaal wel heel bijzonder. Dit is het verhaal dat het best ver teld kan worden door de inwoners van 'Bru' zelf, want of het nu gaat om de eerste stappen als voetbal ler op een voetbalveld of het erva ren van het 'wij gevoel' van de re publiek, het terrein aan de Boom dijk bood veel meer dan alleen voetbal. Ruim een halve eeuw so ciale ontmoetingsplaats en theater voor de uitlaatklep voetbal. Diep gelegen aan een smalle dijk en half verscholen achter een lan ge rij bomen lag daar - op haast mythische wijze - het strijdtoneel waarvan alleen al de afmetingen angst inboezemden bij de tegen standers. Een corner viel tot erger nis van de trainers en spelers van de tegenpartij aan de kant van de kantine niet strak te trappen, een botsing kon leiden tot een enkele reis over de boarding en in het na jaar deden de weersomstandighe den er nog een schepje bovenop door de kleigrond te veranderen in een zware, dampende en glibbe rige ondergrond. Het veld werd ook begrensd door een hartstochtelijk meelevend pu bliek dat en bloc en luidkeels op onrecht en andere taferelen rea geerde. Wat restte was een thuis ploeg die het spel voortreffelijk kon afstemmen op deze oer-om- standigheden. Een vechtersmachi ne gecompleteerd met enkele sty listen en avonturiers. Alsof dat nog niet genoeg was en de tegen stander de weg eenmaal bijster was, snoof hij na afloop de zilte lucht op en wist hij na een ijskou de douche weer: ik ben in 'Bru.' Deze hoogtijdagen werden aan de Boomdijk afgewisseld met minde re prestaties van het eerste elftal. Een bijzonder seizoen in deze con text was het seizoen 2004/2005. Op een kurkdroog veld werd in het slot van de competitie directe en enige concurrent om de titel FSV uit Fijnaart gevloerd. Alsof het terrein in zijn voortdurende evolutie slechts wilde duidelijk ma ken tot hier en niet verder, wer den de paarshemden als een raket richting de tweede klasse gestuwd. Of men nu uitkwam op het één na hoogste, amateurniveau of in de marge, sommige factoren zijn con stant onveranderd gebleven aan de Boomdijk. De onverzettelijkheid en het opstropen van de mouwen op een kort en smal veld, het war me bad na afloop in de kantine, de charme van een te klein trai ningsveld en het ontbreken van parkeerplaatsen, het kleine be- stuurskamertje waar men dicht op eengepakt de mooiste verhalen kreeg te verstaan (maar nimmer een woord over de scheidsrech ter!) en de houten bankjes in de kleedkamers die alle kleuren behal ve de clubkleuren hebben geteld. Het is een optelsom van factoren die maakt dat het terrein aan de Boomdijk in alles voetbal uit ademt. Snuif aanstaande zaterdag daarom na afloop van de laatste voetbalshow nog een laatste adem teug van dit voetbalsprookje wan neer u zich na afloop naar de smal le uitgang wurmt of werp nog een laatste blik op het veld wanneer u uw auto van de dijk manoeu vreert. De dijk overigens waarop in '83 na de debuutwedstrijd van Johan Cruijffin het rood wit van Feyenoord de mensen over een zee van voertuigen liepen. En ook al hebt u in hetzelfde jaar niet meegemaakt dat Bruse Boys-icoon Tonnie van den Berge de Feyenoord-spelers dol draaide, onthoud u vooral de emotionele waarde van dit terrein. Het unieke terrein dat eigenlijk nooit een vol waardige naam heeft gekend, maar in al haar facetten naam heeft ge maakt. Ode... aan de Boomdijk! door Joop van den Oudenhoven ZIERIKZEE-- Het is weinigen gege ven, maar de Schouwse biljarter Hans Stols uit Zierikzee wordt maandag negentig jaar en viert dat in beperkte kring. „Voor mij hoeft al die ophef niet", is het eerste wat hij zegt. „Als het aan mij had gele gen had ik er niks aan gedaan maar mijn kinderen wilden het. Echt bijzonder is het ook weer niet. Je moet blijven ademen, dan kom je er vanzelf." Die uitspraak is tekenend voor Stols. Gevoel voor humor en nuch terheid strijden bij hem om voor rang. Stols werd 3 december 1922 geboren in het buitengebied van Nieuwerkerk als boerenzoon. Dat hij op de boerderij zou gaan wer ken werd al vroeg duidelijk. Hij volgde de lagere land bouwschool en ging daarna naar Goes naar de Rijks Middelbare Landbouw School. „Ik ben op ka mers gegaan in Goes want ik wil de niet op en neer reizen. Ik ben in Goes met biljarten in aanraking gekomen. Na school gingen we el ke dag met vrienden naar Café De Landbouw op de Markt in Goes om een stootje te doen van vier tot zes uur. We speelden met vier ballen. Had eigenlijk niks met het echte biljarten te maken, maar we deden het graag. Ik speelde geen competitie toentertijd. Dat is pas veel later gekomen." Na zijn studententijd is Stols op de boerderij van zijn vader gaan werken en heeft die later overgeno men. „Vanaf dat ik getrouwd ben heb ik nooit meer gespeeld, ja wel eens na een vergadering maar niet in wedstrijdverband. Pas nadat mijn vrouw is overleden ben ik weer gaan biljarten. Ze was nog maar 55 jaar toen ze na een hart aanval overleed. Ik was 59 jaar. Ik heb toen lang met mijn ziel onder de arm gelopen tot ik in 1982 ging biljarten. Het vulde de leegte. Ik ben begonnen bij een club van boeren. 'Alle Negen', van oor sprong een kegelclub, vandaar die naam. Daarnaast ben ik in 1983 bij DOS Nieuwerkerk begonnen met competitie te spelen. Dat was nog bij Miep van Woerden in De Mee- baal,een typisch café. Koffie kon je er niet krijgen, alleen maar drank. Daarna zijn we verhuisd naar Café Bommenede in Zonnemaire en la ter naar Noordgouwe bij Hotel van der Weijde. Daar hebben we nu nog elke woensdag clubavond." Stols speelde inmiddels competitie bij Windenburg. Hij won in 1986 zijn eerste bronzen plak tijdens het PK bandstoten vierde klasse en promoveerde. „Ik ben toen een arbitercursus gaan doen, omdat ik de regels niet precies kende en dat stoorde me. Het duurde toen maar even voor ze aan mijn deur klop ten om te arbitreren. Dat heb ik nog elf jaar gedaan." Als biljarter en daar buiten is Stols een man met stijl. Altijd correct gekleed, sportief, strijdlustig en zijn glaasje brandewijn tegen de spanning voor aanvang van een partij zijn karakteristiek voor hem. Al in 1987 schreef de toenmalige verslaggever in de Zierikzeese Nieuwsbode dat Stols zijn zege in de driekamp had te danken aan zijn vechtlust. „Toch heb ik weinig titels gehaald" zegt Stols. „Ik was iemand van de voor wedstrijden. Ik haalde bijna elke finale, maar dan ging het mis. Ik ben één keer kampioen geweest en heb het ge- Is Kenny Verhoene de juiste trai ner voor Hoek? De tijd zal het uit wijzen, maar bij Zaamslag snappen ze wel dat de hoofdklasser na het vertrek van Eric Hellemons weer bij hun voormalige trainer is uitge komen. „Ze hadden hem voor dit seizoen al aan moeten stellen", zegt Joris Rademakers. „Dat dat niet gebeur de verbaasde me toen al." De aanvoerder speelde drie seizoe nen onder Verhoene. „Hij kan zijn idee en zijn speelwijze goed over brengen op een groep", legt Rade makers uit. „Maar Kenny is boven al een trainer die een goede sfeer kan creëren in een groep. Hij weet ook dat er meer is dan alleen het eerste elftal. Hij heeft ook oog voor andere elftallen binnen de vereni ging. Ik denk dat dat iets is wat heel belangrijk is op dit moment bij Hoek. Want de afgelopen we ken heb ook ik geluiden opgevan gen dat het niet zo lekker liep tus sen het eerste en tweede elftal." Kenny Verhoene: „Hoek zat de laatste tijd in een negatieve spiraal. Dat kun je niet zomaar veranderen." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60