Hoe speelgoed uit Goes verdween Ba lvka NT opruiminq 176 jaar 'Studentenbar is een gewone bar' ,h berco Zonderland bij turngala Dag Sinterklaasje... Bliksemafleider van de kerk Yerseke gestolen met neei veel Keus lanae^mmaoes donderdag 29 november 2012 Zolang bestond het familiebedrijf, dat van vader op zoon is overgegaan. Op 31 juli dit jaar ging de winkel officieel dicht en daarmee kwam een einde aan de op één na oudste zelfstandige winkel van Coes. Onder meer auto's in alle soorten en maten zijn er te zien. De expositie is te zien tot en met 6 ja nuari 2014. Het museum is open van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 en zaterdag en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. www.hmdb.nl. door Emile Calon MIDDELBURG - De bewoners van de Lange Noordstraat in Middelburg hebben een kleine overwinning ge boekt in hun strijd tegen de plan nen om in het voormalig postkan toor een besloten studentenbar te beginnen. De rechtbank heeft bepaald dat de gemeente heel zorgvuldig moet zijn bij het vaststellen van de ex ploitatievergunning en de ope ningstijden van die bar. Maar de rechter vindt nog niet dat een bar aldaar niet kan. De studenten heb ben grote plannen met het al twee jaar leegstaande postkantoor. Ze willen er een mensa, studiecen trum en een besloten bar begin nen. Dat laatste stuit op verzet van bewoners van de Lange Noord straat. Zij vrezen nachtelijke over last, omdat in de plannen van de studenten die bar tot 02.00 uur open kan blijven. Via protestbor den laten de omwonenden weten dat ze wel akkoord gaan met een mensa en studiecentrum, die tot 22.00 uur open zijn. De rechter stelt in het vonnis heel duidelijk dat horeca in het bewuste pand in strijd is met het bestemmingsplan. Een bar kan volgens hem leiden tot overlast voor de buurt. De me dedeling van de studenten dat het om een bar gaat die alleen toegan kelijk is voor leden, doet daar niets aan af Ook het plan om maatrege len te nemen om eventuele over last te beperken, zijn volgens de rechter niet voldoende. Hij wijst er in zijn vonnis op dat alle 600 studenten van de Academy toe gang krijgen tot die bar en dat die bar 'in opzet een centrale ontmoe tingsplaats voor studenten beoogt te zijn'. Op grond daarvan vindt hij dat er op voorhand rekening mee moet worden gehouden dat die bar door grote groepen studen ten zal worden bezocht ZIERIKZEE - Pakjesavond moet nog komen, maar Sinterklaas wordt al aan de kant gezet. Althans een beeltenis van de Coedheiligman die waarschijn lijk ooit een etalage sierde. Ook Sinterklaas ontkomt niet aan de modernise- ringsdrang van de Zierikzeese midenstand. Nog even en dan wordt Sint uit gezwaaid als hij vanuit de haven van Bruinisse weer koers naar Spanje zet. Op naar de kerstetalages. Speelgoedwinkel Vissertoys in Goes sloot afgelopen zomer na maar liefst 176 jaar de deuren. Alle reden voor een expositie, vond Historisch Museum De Be- velanden. Die opent vandaag. door Luc Oggel Een viewmaster, een soort dia-apparaatje dat je voor je ogen kon hou den en vervolgens steeds een nieuw plaatje tevoorschijn toveren; een Naomi Campbell-pop, het topmodel dat begin jaren negentig haar hoogtijd gen beleefde (het prijsstickertje zit er nog op, 39,95 gulden); maar ook allerlei speelgoed van blik en hout, Dinky Toys, Meccano en nog veel meer. Het is vanaf vandaag alle maal te zien in de vitrines van His torisch Museum De Bevelanden in Goes. 'Hoe speelgoed uit Goes ver dween', heeft de expositie rond fa milie bedrijf Visser meegekregen. Vissertoys, op de hoek Papegaai straat/Lange Kerkstraat, sloot afge lopen zomer na maar liefst 176 jaar de deuren, onder meer als gevolg van de toenemende internetcon- currentie. Het bedrijf is overge gaan van vader op zoon. Het mees te speelgoed in de expositie is af komstig van de zolder van Arie Visser (70), die de winkel zo'n 45 jaar runde met zijn vrouw Nel. De laatste jaren werd de winkel gedre ven door zoon Marco. Ook conservator Koen van Rooi- jen van het museum kwam wel eens in Vissertoys. „Ik vond het jammer toen ik hoorde dat de win kel dichtging, het was toch een be grip." Tijdens een gesprek met Marco Visser bleek dat zijn vader Arie nog een heleboel spul boven had staan. Het was speelgoed dat hij zelf mooi vond en dat hij ooit nog eens een tentoon wilde stel len. „Adrie had de spullen, ik het museum, dan is één en één twee", zegt Van Rooijen. Er zit veel spul bij dat nu moeilijk verkrijgbaar is, of inderdaad al in musea is beland. Er staat bijvoor beeld een fraaie poppenwagen uit de jaren dertig en ook een mooie blikken brandweerauto. „Die zou 'De branche is enorm ver vaagd, bouwmarkten en drogisterijen verkopen tegenwoordig ook Lego' je nu niet eens meer mogen verko pen, vanwege de scherpe randjes", zegt Arie Visser. Je kilnt merken dat hij decennialang in het speel goed heeft gezeten, hij is een soort wandelende encyclopedie als het gaat om merken en hun geschiede nis. Of er ook collector's items bij zitten? „Ach, je moet maar wat spa ren. Ik heb ooit eens iemand tien gulden zien betalen voor een matchboxcatalogus, terwijl die bij een ander bij het oud papier be landde." Het geeft Visser 'een beetje een verdrietig gevoel' als hij de vitrines bekijkt. „Ik heb het toch 45 jaar ge daan, we hebben ontzettende bloeiperiodes meegemaakt. De op komst van plastic poppen, elektri sche treinen, computerspelletjes, noem maar op. In de jaren '80 had ik tien merken racebanen, vijftien merken treinen. Een heleboel klan ten kwamen voor de extra's die wij boden, we waren altijd een winkel met een eigen gezicht en ei gen assortimentkeuze. Maar voor al de laatste jaren is er zo ontzet tend veel veranderd. De branche is ook enorm vervaagd, bouwmark ten en drogisterijen verkopen te genwoordig ook Lego." Overigens hadden de vitrines, die op zich rijkelijk zijn gevuld, wat Visser betreft nog veel voller gemo gen. „Hoe voller hoe beter, ik hou daarvan. Dat was in mijn etalage ook altijd zo." De talloze foto's, die ook op de expositie zijn te zien en een mooi overzicht geven van de geschiedenis van Visser, bewij zen het. Conservator Van Rooijen denkt dat de expositie voor veel mensen 'een feest der herkenning' is. ANTWERPEN - Winnaar van Olym pisch goud Epke Zonderland is za terdag 15 en zondag 16 december aan het werk te zien aan de rekstok tijdens het Olympic Gymgala in de Lotto Arena in Antwerpen. Tijdens deze show treedt de wereld top uit verschillende gymnastiekdis- ciplines op. De deelnemers komen onder meer uit Catalina Ponor en Sandra Izba- sa uit Roemenië, Dmitry Ushakov uit Rusland, Kristof Willerton uit Groot-Brittannië en het Wit-Russi- sche team Ritmische Gymnastiek. De shows worden gehouden op za terdag om 20.00 uur en op zondag om 15.00 uur. Kaarten zijn te bestel len via www.sportpaleis.beof tele fonisch via nummer: 0900-450045. YERSEKE - Van de monumentale hervormde kerk op het Kerkplein in Yerseke is een deel van de blik semafleider gestolen. Dat gebeurde volgens de politie tussen zondagmorgen tien uur en woensdagmorgen half tien. De bliksemafleider is gemaakt van ko perdraad, een geliefde buit voor dieven. Volgens de koster van de kerk is nog niet duidelijk hoe hoog het schadebedrag is. De koperdieven hebben enkele meters van de blik semafleider meegenomen: alleen het onderste deel. Ze zijn dus niet op het dak geweest om de leidin gen eraf te slopen. Bij aankoop van een Appolia ovenschaal, L' .flt.'i het kookboekje: Ovengerechten cadeau!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57