Hersenchirurg volgt neuroloog niet zomaar blind T©©S 41 binnenland Operatie na foute indicatie JZ Tentenkamp moet weg, op donderdag 29 november 2012 13 ingrepen verdacht ALMELO - Het gisteren begonnen proces tegen ex-neuroloog Jansen Steur krijgt een extra lading, nu gisteren bekend werd dat hij bij dertien patiënten een hersenopera tie liet doen op 'twijfelachtige indi caties'. Het Medisch Spectrum Twente (MST) maakte dat zelf be kend. Deze zaken die speelden tussen 1996 en 2003 waren tot nu toe niet boven water gekomen in de onder zoeken naar het disfunctioneren van de neuroloog. Zeven van die dertien patiënten zijn inmiddels overleden. Advocaat van Gaal van Jansen Steur eiste gisteren dat het Openbaar Ministerie onmiddellijk een gerechtelijk vooronderzoek be gint. Letselschade-expert Yme Dros wil ook dat justitie de operaties gaat onderzoeken, maar zou het onac ceptabel vinden dat het strafproces om die reden verder vertraagt. Drost heeft namens drie patiënten aangifte gedaan tegen twee neuro- chirurgen, die de omstreden ingre pen zouden hebben gedaan. Het MST zegt dat de zaak slechts één neurochirurg raakt. Van Eyckelen onthulde gisteren dat ex-neuroloog van het Medisch spectrum Twente Jansen Steur wei gert mee te werken aan een per soonlijkheidsonderzoek. Frank van Gaal, zijn advocaat, wilde niet toelichten waarom. Jansen Steur heeft volgens justitie talloze foute diagnosen gesteld. De zaak tegen hem is de grootste medische straf zaak in Nederland ooit. Jansen Steur weigert het Openbaar Minis terie ook inzage in een psychia trisch onderzoek naar hem uit 2005. Dat valt onder het medisch geheim en mag alleen met toestem ming van de patiënt worden beke ken. Bij de gedupeerde patiënten die gisteren in de rechtszaal aanwe zig waren, viel de weigering van Jansen Steur zwaar. Zij worstelen na al die jaren nog met de vraag, waarom de neuroloog hen ten on rechte ongeneeslijk ziek verklaarde en ontrecht ging behandelen voor alzheimer, MS en Parkinson. De rechtszaak tegen ex-neuroloog Jansen Steur van zieken huis Medisch Spectrum Twente is gisteren begonnen. Meteen werd duidelijk dat dit een zaak van zeer lange adem wordt. 24 Doet een neurochirurg altijd wat de neuroloog zegt? Ook als die helemaal fout zit met zijn diagnose? Vragen die opdoemen in de zaak rond Jansen Steur. door Floor Ligtvoet Op verzoek van ex-neu- roloog Jansen Steur opereerde neurochi rurg Lenders veel pa tiënten. Hij baseerde zich dan me de op de diagnose van Jansen Steur. Alleen staat die inmiddels te recht voor het stellen van verkeer de diagnoses. Bij dertien hersen operaties wordt nu getwijfeld of ze wel noodzakelijk waren, maak te het Medisch Spectrum Twente gisteren bekend. Bepaalt de neuroloog altijd wat de neurochirurg uitvoert? Een misvat ting, meent Bernard Uitdehaag, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Neurologie. „De neu rochirurg hoort zijn eigen afwe ging te maken op basis van het me disch dossier en heeft ook zijn ei gen verantwoordelijkheid." De neuroloog en de neurochirurg vormen in het ideale geval een ge olied team, vertelt hij. „Met ieder een eigen expertise", aldus Uitde haag, zelf neuroloog aan het Am sterdamse VU medisch centrum. „De neuroloog (hersen- en zenuw baanspecialist, red.) stelt na ge sprekken met de patiënt en onder zoeken, bijvoorbeeld een scan, de diagnose. Hij draagt dit zo nodig schriftelijk en vaak ook mondeling over aan de neurochirurg, die is op geleid om de hersenen daadwerke lijk te opereren. Een heel nauwkeu rig karwei." Als het om de hersenen gaat, zijn er meerdere soorten operaties. Zo als de zogeheten hersenbiopsie, waarbij er een stukje hersenweef sel wordt weggesneden. Een ande re veel voorkomende operatie is de hersenstimulatie-operatie. Hier bij worden delen van de hersenen met elektroden gestimuleerd. „De eerste operatie kun je doen als de diagnose moeilijk vast te stellen is, 'De neurochirurg hoort zijn eigen afweging te maken' bijvoorbeeld omdat een scan wel aangeeft dat er iets zit maar je er niet van kunt aflezén of het echt om een tumor gaat of een ontste king. Je wil het weefsel dan onder de microscoop bekijken", vertelt Uitdehaag. In het tweede geval lij den patiënten vaak aan bewegings stoornissen, zoals Parkinson. Ze bewegen te veel en ongecontro leerd of zijn juist heel stijfjes. „Door bepaalde hersenkernen te stimuleren kun je die bewegingen dempen of juist activeren bij stijf heid." Bij drie patiënten van Jansen Steur werd gekozen voor een biopsie vanwege dementie. Dat is in het al gemeen geen indicatie voor deze heftige ingreep, zegt Uitdehaag. „Alleen bij zeer uitzonderlijke vor men van dementie doe je dat. Bij de ziekte van Creutzfeld-Jakob kan dat nodig zijn." De Nederlandse Vereniging voor Neurologie zal nu door het Ensche- dese ziekenhuis gevraagd worden om de verdachte casussen nader te bestuderen. „Dat las ik, ja", zegt Uitdehaag. „Al heeft die vraag ons niet bereikt." Jansen Steur genoot destijds een goede reputatie. Kan dat hebben meegespeeld voor een neurochi rurg om de diagnose van de neuro loog niet in twijfel te trekken en maar gewoon te opereren? „Ik ken deze zaak persoonlijk niet, dus dat wordt speculeren", zegt Uitde haag. „Neurologie en neurochirur gie zijn twee verschillende discipli nes. Ik kan me voorstellen dat in zo'n geval een andere neuroloog de diagnose misschien minder snel in twijfel zou trekken. Maar de neurochirurg heeft een andere rol." Hij maakt geregeld mee dat zijn team weerwoord krijgt van de neu- rochirurgen in het VUmc. „Wij hebben regelmatig overleg waarin we ook casussen bespreken die tot discussie leiden. Soms zeggen de neurochirurgen dat zij juist niet willen opereren en dan kiezen we in overleg voor een andere aanpak. Soms aarzelen wij als neurologen over een bepaalde operatie en over tuigen de neurochirurgen ons dat dat in dat geval wel beter is." mensen deden aangifte tegen Jansen Steur, achttien mensen getuigden tegen hem en vele tientallen claimden schadevergoeding. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl G VEEL l&EEEN OM AVTORAI TE RE&ÖEN AL WE BAMES IN BIKINI KUNNEN TOCH OOK ALLEEN LA&A'S AANPRIJZEN door Cyril Rosman AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam gaat het tentenkamp van uitgeprocedeerde asielzoekers op een schoolplein in de wijk Osdorp morgenochtend vroeg ontruimen. De rechtbank heeft; daar gisteren toestemming voorgegegeven. Burgemeester Van der Laan bepaal de gisteren bovendien dat de asiel zoekers vanaf gistermiddag geen manifestaties of evenementen meer mogen organiseren. De bur gemeester vreest dat de situatie uit de hand loopt als er manifestaties plaatsvinden. De demonstranten hadden voor vanmiddag bij het tentenkamp een protestactie aan gekondigd. Nu het tentenkamp morgen wordt ontruimd, is de vraag vooral waar en wanneer het volgende tenten kamp zal worden opgebouwd. In het kamp verblijven nu nog zo'n 137 uitgeprocedeerde asielzoe kers, vooral uit Oost-Afrikaanse landen als Ethiopië. De rechtbank vindt het kamp te groot, onhygië nisch en onveilig. Met het tenten kamp protesteren de asielzoekers tegen hun uitzichtloze situatie: ze zeggen dat ze niet terug kunnen naar hun land van herkomst, maar omdat ze zijn uitgeprocedeerd, be landen ze vaak als illegaal op straat. Volgens organisaties als Vluchtelingenwerk kan het in to taal om duizenden mensen gaan die in die situatie leven. Eens in de zoveel tijd treden zij uit de anonimiteit door een tenten kamp te bouwen, daar onder erbar melijke omstandigheden te kampe ren en zo de media te halen. In mei dit jaar was er nog zo'n kamp bij Ter Apel. „Er zal een opvang moeten komen voor deze mensen, anders hebben we straks weer een tentenkamp", zegt Marq Wijngaarden, de advo caat van de Amsterdamse uitgepro- cedeerden. Hij bevestigt dat er 'en kele gezichten' waren in het Am sterdamse kamp die hem en zijn kantoorgenoten bekend voorkwa men vanuit Ter Apel. „Hoe dat gaat, het opzetten van zo'n kamp? Er zat een klein clubje in een op vanghuis, daar konden ze niet lan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4