Speculaas anders donderdag 29 november 2012 Speculaas, we mogen ons er deze dagen weer schaamteloos aan te bui ten gaan. Ik ben vooral dol op die dikke breekbrokken, maar een 'mannetje' van de specu laasplank is ook niet te versma den. In het IJsselmeerdorp waar ik ben opgegroeid, zit op de Mo lenberg een van de beste specu laasbakkers van het land. Als de wind goed stond, kon je de geur van versgebakken speculaas thuis ruiken. Sweet memories. Die bak ker heeft volkomen terecht een vermelding in de Culinaire Capi- toolgids van Nederland. Leuk sin terklaascadeautje voor lekkerbek ken, die gids. Maar dat terzijde. We hadden het over speculaas en speculaaskruiden. Ik herinner me dat mijn moeder wel eens specu laasjes op mijn brood deed. Wat een feest, daar kon geen ander broodbeleg tegenop. Tegenwoor dig kan je speculaaspasta en schuddebuikjes kopen. Lekker, maar doe mij maar gewoon twee van die koekjes op een witte bo terham met roomboter. Over de herkomst van de naam speculaas wordt druk gespecu leerd. Het zou te maken kunnen hebben met het werkwoord spe culeren, dat 'vermoeden' of'ver onderstellen' betekent. Ook het woord specerij heeft er familie banden mee. Specerijen waren in de tijd van de V.O.C. (en lang daar voor al) erg kostbaar. De prijs van kaneel, kruidnagel, nootmuskaat, kardemom, karwijzaad en peper hing af van het aanbod. Dat was weer afhankelijk van onzekere fac toren als oogst, aantal zeilschepen dat de verre reis vanuit de Oost kon volbrengen, omstandigheden aan boord en in de pakhuizen. In de jacht op snelle winst waren dit, na bloembollen, de eerste han delsgoederen waarmee naar har- tenlust werd gespeculeerd. 'Speculaaskruiden zijn een mix van reeds genoemde specerijen, aangevuld met korianderzaad en gemberwortel. Ons gewone specu laasje moet dus ooit een 'peper'- duur koekje zijn geweest. Er is een andere verklaring, waar voor ook iets te zeggen is. Die legt het verband met het Latijnse woord speculumdat spiegel bete kent. Speculaaspoppen werden in uitgesneden houten speculaas planken gevormd (niet gebak ken!) en zijn de gespiegelde versie van de afbeelding in de plank. Ik vind het leuk zelf speculaas en pepemoten te bakken, zeker als er kleine kinderen in huis zijn. De prijs hoeft geen belemmering meer te zijn. Wat kost een potje speculaaskruiden tegenwoordig? Hooguit anderhalve euro. Toch heb ik er moeite mee dat je altijd met driekwart van de inhoud blijft zitten. Dat staat dan stof te vangen achter in het keukenkast je, tot de volgende vlaag van op ruimwoede. Om vervolgens in de vuilnisbak te eindigen, want vers is toch lekkerder. Zonde, zeker in historisch perspectief. Ik heb me voorgenomen deze 'oer-Holland- se' kruidenmix vaker te gebrui ken. Een snufje door de pannen koeken, door de rode kool, over appelmoes en stoofperen... Voor het heerlijk avondje ver werk ik speculaas en speculaas kruiden in een winters stoofge- recht, met varkensvlees van de schouder en donker bier. Koek en vlees een bizarre combinatie? In de Vlaamse keuken, maar ook in Limburg, is het heel gebruikelijk (ontbijt)koek aan stoofvlees toe te voegen. Je moet wel van een zoet accentje houden, het gaat erom de juiste balans te vinden. Bonus: je hele huis gaat er heer lijk van ruiken! Stoofvlees met donker bier en speculaaskruiden, hoofdgerecht 4 personen benodigdheden 800 gram schouderlapjes (varken); 2 eetlepels roomboter; scheutje olijfolie; 2 grote uien, gesnipperd; 1 flesje donker bier; 2,5 dl bouillon, van bouillonblokje; 25 gram verkruimelde speculaas; 1 thee lepel speculaaskruiden; 4 takjes tijm en 2 laurierblaadjes, bijeengebon den (bouquet garni); 1 oude boterham; 1 eetlepel grove mosterd; 1 eetlepel rinse appelstroop; versgemalen peper en zout. bereidingswijze Kruid vlees met zout en peper. Verhit boter in braadpan, voeg scheutje olie toe. Bak varkenslapjes hierin kort goudbruin. Neem uit pan, voeg gesnipperde uien aan bakvet toe. Bak even tot ze glazig zijn, leg lapjes er weer bij. Overgiet met bier (hou klein slokje achter) en bouillon tot alles onderstaat. Voeg speculaaskruiden en bouquet garni toe. Besmeer boterham dik met mosterd, snij in blokjes, voeg bij vlees. Zet pan met deksel op kleinste vuur op sudderplaatje, laat in ca. 45 minuten gaar sudderen. Neem vlees uit pan, verwijder bouquet gar ni. Proef saus, breng pittig op smaak met ruim zout, peper en appel stroop voor fris accent. Pureer met staafmixer of wrijf door zeef. Voeg vlak voor serveren laatste scheutje donker bier toe. Saus moet licht zoet zijn. Is bier erg bitter, voeg dan lepeltje suiker toe. Leg vlees te rug in saus, even goed doorwarmen. Heerlijk met gekookte aardappe len en gegratineerde bloemkool. Wat drink je erbij? Donkerbruin bier! foto s Lex de Meester sendoor en op het geheel ligt een grote strik van koek: al met al een echte traktatie. Aan de overkant staat een leiste nen bord vol stukjes ananas en kruidig ijs. We missen de witte chocola die beloofd was op de kaart, of zien die over het hoofd, maar dat geeft eigenlijk niets. Met onze vingertoppen vegen we ge nietend de laatste restjes van onze borden af. Bij koffie knagen we nog wat koffieboontjes weg, ons nog steeds verbazend over het feit dat er in een café zo goed gekookt wordt. Om dus pas na het afreke nen het restaurant op de eerste ver dieping te ontdekken Desafinado, Koorkerkstraat 1, 4331 AW Middelburg. 0118-640767, desafmado@desafirtado.nl www.desafinado.nl Het café is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 11:00 tot 24:00 uur. de keuken is open van 12:00 tot 14:30 en van 17:30 tot 21:30. Er is een aparte kaart met lunchgerechten. Desafinado is minder geschikt voor mensen die in een rolstoel zitten. Dat geldt vooral voor het restaurant boven. Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten. tip Combineer ook eens met licht bittere groenten zoals witlof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43