voor het te duur wordt rollators populair Rijscholen overspoeld 'We gaan juist overstag zodra we vermoeden dat we slechter af zijn wanneer we een bepaald product niet nu kopen of aanvragen' II José Bloemer, hoogleraar marketing en consumentengedrag donderdag 29 november 2012 Het kuddegedrag wordt extra bevorderd door verhalen in de media waarin aanbie ders zelf melden dat er 'een ware run' is ontstaan op producten die nu nog gunstig aangeschaft kunnen worden. Dat gold deze week bijvoorbeeld voor de berichten waarin hypotheekverstrekkers meldden dat ze overspoeld worden door klanten die nog snel wilden profiteren van de fiscale voordelen die tot en met 28 de cember 2012 gelden voor het afsluiten van een hypotheek. Mensen met een gelijkblijvend inkomen kunnen volgend jaar 5 tot 10 procent min der hypotheek krijgen. Daarnaast geldt dat hypotheken die vanaf 2013 worden afgeslo ten volledig dienen te worden afgelost. Nu mag een hypotheek op basis van de Natio nale Hypotheek Garantie nog voor de helft aflossingsvrij zijn. „Als mensen dat soort berichten horen gaan ze nog sneller overstag, zelfs als ze een bepaald product misschien helemaal nog niet nodig heb ben. 'Dan zal ik er ook wel baat bij heb ben', is de gedachte." Marketingtechnisch blijkt het sowieso slim om vlak voordat de regels veranderen daar reuring aan te geven. Zorgverzekeraar Ach- mea krijgt aan het begin van het jaar stee vast een flinke stapel declaraties binnen van brillen die op de valreep voor Oud en Nieuw zijn aangeschaft. Volgens Christina Rompa van Achmea is dat omdat opticiens actief adverteren met de melding dat een polis vaak eens in de drie jaar voorziet in een vergoeding bij aan schaf van een nieuwe bril. „Verder zien we dat mensen die hun eigen risico al opge bruikt hebben nog snel een afspraak ma ken voor een controle bij de tandarts. Zo beginnen ze het nieuwe jaar niet met een belasting van het nieuwe eigen risico." Nu de overheid voortdurend aankondigt dat we allemaal moeten inleveren en het leven almaar duurder wordt, proberen bur gers op hun eigen manier toch de dans te ontspringen, constateert Bloemer. Een zekere vorm van egoncentrisme is de consument niet vreemd. „Een voordeel voor jezelf betekent vaak niet een voordeel voor het algemeen belang. Maar ook dat is inherent aan koopbewust gedrag." De run op bepaalde producten, bijvoor beeld op drank en tabak dat vanaf 1 janua ri ook weer duurder wordt, zal van kort stondige duur zijn, voorspelt ze. „Aan het begin van het jaar zal er misschien minder verkocht worden. Maar dat trekt wel weer aan." Gevolg: de nieuwe, volle prijs wordt als nog gewoon betaald en na een half jaar weet bijna niemand meer de oude prijs. Wat dat aangaat heeft 'de consument' een geheugen als een zeef. |liWJMHI<Hffiilll|l'1 '"j! fV»»? - zekeringsgeld gemoeid. Daar kan ik honderd rollators voor le veren. Voordeel van een rollator is ook dat mensen die slecht ter been zijn eerder naar buiten zul len gaan, anderen ontmoeten. Ze bewegen dus en ze hebben sociale contacten." Volgend jaar verwacht Van Ag- gel een stevige terugval in de rol- lator-omzet. „Misschien neemt de handel in tweedehands appa raten toe. Omdat ze tot nu toe vergoed werden, staan oudere exemplaren die de eigenaar niet meer gebruikt, vaak in de ber ging. Vanaf volgend jaar zijn die geld waard." Wie slecht hoort heeft pech. Tenzij hij al geruime tijd gele den een gehoorapparaat heeft besteld. De audiciens hebben wachtlijsten sinds bekend werd dat na 1 januari een eigen bijdra ge van 25 procent wordt ge vraagd. De zorgverzekering ver goedt de goedkoopste variant van 509 euro. Na 1 januari moet de klant daarvan 127 zelf meebe talen. Amelia Betancourt van Beter Horen in Sittard kan al vanaf september geen nieuwe klanten meer helpen, omdat de wachtlijst helemaal vol is. „We verkopen 66 gehoortoestellen per maand. Wij zitten vol tot 1 januari, maar ook bij de KNO-artsen en de audiologi- sche centra gelden de laatste maanden lange wachttijden." Rijscholen worden mo menteel overspoeld door jongeren die nog snel hun motor rijbewijs willen halen. Vanaf 19 januari 2013 moeten jongeren tot en met 24 jaar namelijk va ker examen doen om op een zwaardere motor te mogen rij den. Veel beginnende weggebrui kers willen nog snel profiteren van de soepelere regels. Het aantal afgelegde theo rie-examens voor motorrijbe wijzen is het afgelopen kwar taal verdrievoudigd ten opzich te van het eerste kwartaal van dit jaar. Het aantal praktijkexa mens steeg bijna even snel. Rij scholen reserveerden bij voor baat al honderden examens, zonder dat ze daar al concrete kandidaten voor hadden. Dat noopte het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) tot ingrijpen. Examens kunnen niet zomaar meer gere serveerd worden. Wie nu nog geen 24 is en met spoed een zwaarder motorrij bewijs wil halen heeft nage noeg geen kans meer om voor 19 januari te slagen, zegt een woordvoerster van motorrij school Mario Smulders in het Brabantse Someren. „Nieuwe examendata kunnen we niet meer aanvragen. Juist die jonge gasten moeten eigenlijk een aantal uur meer rijden, willen ze slagen. Ze hebben veel min der wegervaring dan dertigers en toch ze willen nu in allerijl hun examen halen. Daarom pleiten we ervoor dat ze in het nieuwe motorseizoen in 2013 eerst een opfriscursus doen." Volgens haar is het 'een gek kenhuis' op de rijschool. Het aantal zeer jonge klanten dat zijn rijbewijs wil halen is nor maal gesproken op één hand te tellen, helemaal als de win tertijd is aangebroken. Inmiddels draait Smulders overuren om aan de vraag van de jeugdige motorrijders te vol doen. „We vrezen dat het na ja nuari heel stil gaat worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11