De buit binnenslepen io koopjesjacht Beugel juist goedkoper Hoortoestellen en Op januari 2013 wor den veel producten en diensten duurder of lastiger om aan te schaffen. Dus ontstaat nu, in de nadagen van 2012, een stormloop op zaken die we niet gelijk nodig hebben, maar die we alvast binnen willen slepen. donderdag 29 november 2012 door Niki van der Naald en Paulus Smits Illustratie Job van Celder Van aanstaande prijsverho gingen worden wij, de ho mo consumentus, spontaan hebberig. Of het nu over de aanschaf van een noodzakelijk kwaad als een rollator gaat of om de pinda saus die in de reclame is, onze reflex blijft dezelfde: als iets nu goedkoper is dan over drie weken slaat de koopwoede toe. Het verbaast José Bloemer, hoogleraar mar keting en consumentengedrag aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, dan ook niet dat aan het eind van het jaar een ware stormloop is ontstaan op producten en diensten die per 1 januari 2013 duurder zul len uitvallen. „De koopbereidheid is mo menteel zeer gering, het consumentenver trouwen ongekend laag, maar we gaan juist overstag zodra we vermoeden dat we slechter af zijn wanneer we een bepaald product niet nu kopen of aanvragen", zegt Bloemer. De stormloop op zoiets als een motorrijbe wijs voor jongeren of een rollator komt vol gens de hoogleraar deels voort uit kuddege- drag. Bloemer: „Als een rollator volgend jaar duurder wordt, dan is het logisch dat men sen die toch overwegen om er een aan te schaffen hun koop vervroegen omdat ze daarmee voordelig uit denken te zijn. De behoefte aan voordeel zit nu eenmaal in de mens. Aan de andere kant zag je dat de btw-verhoging die onlangs is ingevoerd nauwelijks tot een stormloop voor de in gangsdatum heeft geleid. Wat mee speelt bij ingangsdatum '1 januari' is dat het veel meer tot de verbeelding spreekt dan een datum ergens midden in het jaar. Boven dien zijn de uitgaven in de feestmaanden sowieso hoger. Consumenten reageren vaak vlak voor de deadline. Aan het begin van het jaar denken ze dat ze nog tijd ge noeg hebben en zijn ze meer afwachtend." Niet alles wordt duur der in 2013. Het te rugdraaien van de vrije prijsstelling door tandartsen en orthodon- tisten, leidt tot een stevige prijs verlaging - met soms meer dan 30 procent - voor bij voorbeeld een beugel. Maar volgens voor zitter Gerard Steenvoorden van de Vereniging van Ortho- dontisten (VvO) is dat niet lou ter voordelig. „De prijsverlaging lijkt gunstig, maar de prijzen van sommige beugels worden zo laag dat ze onder de kostprijs komen. We kunnen die beugels dus niet meer aanbieden", aldus Steen voorden. Zijn vereniging vreest meer ge volgen, zoals een verschraling van de orthodontische zorg omdat het voor pas afgestu deerde orthodontisten moei lijk zal worden een eigen prak tijk te starten als ze geen finan ciering meer krijgen. Tegelijkertijd stoppen oudere orthodontisten eerder, omdat investeringen niet meer terug verdiend kunnen worden. Het gevolg van beide ontwikkelin gen is volgens de VvO dat er weer wachtlijsten ontstaan en dat kinderen in grote delen van Nederland meer dan veer tig kilometer zullen moeten rei zen voor een orthodontist. De vereniging vreest dat de pa tiënt in veel gevallen niets van de goedkopere beugel zal mer ken, omdat zorgverzekeraars de premie voor de aanvullende verzekering verhogen. Omdat de dekking gelijk blijft, ver dwijnt de prijsverlaging van de beugel in de kassen van de ver zekeraars. Tot op heden heeft Steenvoor den zelf niet gemerkt van een terugloop van patiënten, die de aanschaf van een beugel over de jaarwisseling heen til len. Ook om hem heen neemt hij geen geweeklaag waar. „Dat komt volgend jaar pas, als de lagere prijzen een feit zijn", zegt Steenvoorden. Wat is de overeen komst tussen een rollator en een gehoorapa- raat? Ze lopen als een trein. De rollators zijn niet aan te sle pen. Wie oud is of om andere reden slecht ter been, kan nog tot en met 31 december zo'n duwkarretje aanschaffen op kos ten van de zorgverzekeraar. Mits er een verwijsbrief van de huisarts is. En dat merken ze bij speciaalzaken voor medische hulpmiddelen. Medicura, groot handel in Nederweert met tien verkoopppunten in Zuid-Neder land, spreekt van een vervijfvou diging van de vraag in de laatste maanden. Dick van Aggel van Medicura: „Normaal leveren we er zo'n tienduizend per jaar. Nu gaan er per maand alleeen via verzekeraar Uvit meer dan dui zend de deur uit. We hebben twee chauffeurs die nu speciaal belast zijn met het leveren van de rollators." Van Aggel vindt het jammer dat de rollator uit het pakket ver dwijnt. „De groep van tachtig jaar en ouder zal niet gauw zo'n hulpmiddel aanschaffen. Uit zui- nigheidsoverwegingen. Maar het zal ertoe leiden dat het aan tal heupfracturen toeneemt. Je spant het paard dus achter de wagen. Want met een gebroken heup is, inclusief revalidatie, gauw tienduizend euro aan ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10