C Stress haalt trekker sneller over 41 binnenland T©©S Voorlopig nog geen snelle trein naar België De 17-jarige jongen die zaterdag door een agent op het Haagse station Hollands Spoor werd doodgeschoten, had geen wapen bij zich. Is er te snel geschoten? ff Sojoez-capsule Kuipers mogelijk naar Nederland dinsdag 27 november 2012 PAUL KUSTERS toosenhenk.nl CP *0% HUISHOUDENS ZIT KRAP BIJ KAS 6an hoeft er maar WT te ©ebeurem... omhoog, de andere keer met een wapen. Eén groep agenten mocht het wapen trekken zonder conse quenties. Bij de tweede groep kon 'de verdachte' met behulp van een ballenkanon harde plastic projec tielen op de agenten afvuren. De agenten die wisten dat mogelijk te- ruggeknald werd, schoten veel va ker een verdachte onterecht neer dan de collega's in de eerste groep. Behalve sneller zorgt stress er ook voor dat agenten onnauwkeuriger schieten en dat ze de afstand van de verdachte eerder als bedreigend ervaren. Die situatie werd nagebootst in een proef waarbij de ene groep agenten met een onschadelijk NOORDWIJK - Er bestaat een grote kans dat de Sojoez-capsule waarmee André Kuipers zijn ruimtereis maak te, naar Nederland komt. Op hoog diplomatiek niveau is een lobby inge zet Directeur Rob van den Berg van het Ruimtevaartmuseum in Noord- wijk schat de mogelijkheid van de komst 'heel hoog in'. Volgens hem is de reis van de astronaut een hoogte punt in de Nederlandse ruimtevaart „Als die Sojoez hier te zien is, wordt het nationaal erfgoed. Anderhalf mil joen mensen hebben in juli naar de landing gekeken." Volgend jaar vie ren .Rusland en Nederland dat ze 400 jaar relaties hebben. „Nou, als dat geen mooi cadeau zou zijn." Na de schietpartij werd perron 4 van station Hollands Spoor Haag afgeslo ten voor onderzoek. De 17-jarige Rishi Chandrikasing, die door een politie kogel om het leven kwam, bleek ongewapend. foto Sonja Ferwerda/ANP ogend plastic mes werd benaderd, de andere met een steekwapen dat een elektrische schok gaf Het vuurwapen werd even vaak getrok ken, maar de 'verdachte' met het plastic wapen mocht veel dichter bij komen, vliegdek De onderzoekers bekeken ook of de schiet- en situatietrainingen agenten kunnen helpen bij een be tere afweging om wel of niet schie ten. Uit testen bleek dat trainingen wel kunnen leiden tot nauwkeuri ger en beter schieten, maar niet of nauwelijks de beslissing om de trekker over te halen weten te beïnvloeden. „Of dat wel het geval zal zijn als er anders en meer geoe fend kan worden, moet nog onder zocht worden", zegt Arjen Nieu- wenhuys, een van de drie onder zoekers. Hij benadrukt alleen over schietincidenten in het algemeen te willen spreken en niet over de gebeurtenissen van zaterdag op perron 4 van Hollands Spoor. zie onze website:binnenland Openbaar Ministerie reageert op zaak doodgeschoten jongen BREDA - Het gaat nog maanden du ren voordat de eerste hogesnel heidstrein Fyra vanuit Breda naar Antwerpen rijdt. Dat zegt de NS naar aanleiding van de berichten dat de NMBS, de Belgische spoor wegen, willen meewerken aan zo'n treinverbinding. Volgens Jeroen Alting von Geusau, NS-regiodirecteur zuid, is het on mogelijk om al op 9 december met Fyratreinen vanuit Breda naar Ant werpen te gaan rijden. Die datum is belangrijk omdat op die dag de enige intercity die Brabant met Ant werpen verbindt, de Beneluxtrein via Roosendaal, ophoudt te be staan. Dit betekent dat Brabantse treinforensen straks minimaal enke le maanden alleen nog maar met een boemeltje naar Antwerpen kunnen. Anderhalve week geleden maakte de NMBS bekend dat ze, na jarenlang tegenstribbelen, bereid is Fyratreinen met 250 km/u tussen Breda en Antwerpen in te zetten. Mits Nederland de helft van de ver wachte kosten - 11,4 miljoen euro per jaar voor zijn rekening wil ne men. Minister Schultz heeft nog niet op het Belgische aanbod gerea geerd. Ondertussen hebben de rei zigersverenigingen Rover en Trein- TramBus over de gang van zaken een klacht ingediend bij de Europe se Commissie. Het besluit van politieagen ten om wel of niet hun wa pen te trekken, wordt sterk beïnvloed door spanning. Die verhoogt het risico op een foute beslissing. door Hans Coossen Schieten of niet schieten? Zo luidt de kop boven het vorige maand verschenen onderzoek van Politie Wetenschap, zeg maar het weten schappelijk bureau van de Neder landse Politieacademie en de VU Amsterdam. Het onderzoek richt zich op de rol van stress bij politie agenten die moeten beslissen of ze wel of niet de trekker overhalen. Schieten of niet schieten? Dat was ook de vraag waarmee een Haagse agent zaterdag werd geconfron teerd. Een vraag die hij op perron 4 van station Hollands Spoor met ja beantwoordde. De politieman schoot 's ochtends vroeg de 17-jari- ge Rishi Chandrikasing neer. De melding was dat er een gewapen de man op het station rondliep. De jongen gaf geen gehoor aan de oproep zijn handen in de lucht te steken, maar maakte een beweging richting broekriem, waarop de agent reageerde. Met fataal gevolg voor Chandrikasing, die tot over maat van ramp geen vuurwapen bij zich bleek te dragen. De rijksrecherche onderzoekt nu het schietincident Als ze de aanbe veling van het onderzoeksrapport Schieten of niet schieten? volgt, neemt de rijksrecherche bij haar oordeel ook de stressfactor mee. Stress heeft 'een robuust effect' op het besluit van politiemensen om wel of niet te vuren. Zó'n robuust effect dat het volgens het rapport zelfs de vraag is in hoeverre je de agenten hun reactie kwalijk kunt nemen. Het gaat vaak om onbe wuste effecten. Het rapport haait het voorbeeld van hoogtevrees aan. Iemand met hoogtevrees ervaart een hoogte als hoger dan iemand zonder die angst. Zo is ook een agent in een benarde situatie zó alert op moge lijke bedreigende signalen dat-ie een groter risico loopt die signalen fout te interpreteren. En bijvoor beeld sneller geneigd is om een voorwerp in de hand van een ver dachte als vuurwapen te zien dan in een situatie zonder dreiging. Dat bleek tijdens het onderzoeks- experiment, waarbij politiemen sen moesten reageren op een vi deo-opname waarbij plots een ver dachte vanachter een muurtje op dook. De ene keer met de handen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4