Boeken lezen is leuker als je erover blogt 486 22 U' md Duits landingsvaartuig Veerse Meer moet weg kpn Onderzoek naar sterfte in detentie dinsdag 27 november 2012 'Als je op Hyves ofFacebook zit, klik je sneller even door naar het blog. Vanochtend heb ik in de bus naar school zitten lezen wat anderen hebben geschreven.' Elsbeth Hoefkens (15) uit Burgh-Haamstede keer is het blog van atheneum-3 bekeken nadat Elise Kremer de eerste opdracht gaf. Met een literair blog maakt Elise Kremer (47), docente Neder lands op de SSG Nehalennia in Middelburg, scholieren enthou siast voor het lezen van boeken. Ze won onlangs de Talent Docent Trofee van uitgeverij Malmberg met haar initiatief. door CorneiEeke Blok Ik hou niet van boeken le zen, hoort Kremer vaak van haar leerlingen. „Ze hebben het te druk met sociale con tacten, shoppen en sporten. Maar ik ga daar tegenin. Als je films kunt kijken, dan kun je ook lezen." Een papieren verslag schrijven over een boek, daar zien de scholie ren helemaal als een berg tegenop. „Ze stellen het uit en doen er erg lang over", weet Kremer uit erva ring. „En ze leren er niks van, want ze kopiëren en plakken de tekst van websites als scholie- ren.com." De docente begint daarom literaire blogs met haar havo-en vwo-klas- sen. Leerlingen plaatsen er uitwer kingen van opdrachten en recen sies op. Zo creëren ze zelf een vir tuele leesclub. „Bloggen sluit aan bij de leefwereld van de jongelui. Het is kort, hip en flitsend." Kremer maakt de opdrachten be wust kort en persoonlijk. „Het is de bedoeling dat ze iets over zich zelf schrijven en over hun bele ving van het boek." Ze reageert snel op de teksten - 'anders wérkt het niet' - en beoordeelt ze op in houd, stijl en spelling. Atheneum-3 is net begonnen met een blog. Als eerste opdracht moe ten de scholieren in honderd woor den hun verwachtingen van een boek weergeven en vertellen waar om ze dat boek gekozen hebben. „De site is al 486 keer bekeken!", zegt Kremer enthousiast tegen haar klas. Ze lacht. „Hebben jullie nog wel tijd om te gamen?" Kjeld Pieterse (13) uit Oost-Sou burg heeft een dikke pil voor zijn neus liggen: 'Een vuurplaats in steen' van Jean M. Auel. „Het boek heeft 800 pagina's. Ik ben nu hal verwege", vertelt hij. „Ik heb op het blog geschreven dat het boek interessante feitjes heeft en dat het een leuk verhaal is." Zijn klasgenoot Elsbeth Hoefkens (15) uit Burgh-Haamstede is net begonnen in het dagboek van An ne Frank. „Ik hoop door het boek een beter beeld van die tijd te krij gen", zegt ze. Uit eigen initiatief zou ze niet zo snel een boek lezen, geeft ze toe. Maar ze is wel enthou siast over het blog. „Je kunt in nor male taal reageren. Ik denk ook be ter na over wat ik schrijf omdat ik weet dat klasgenoten het lezen." Elsbeth vindt het makkelijk dat ze het blog op haar smartphone kan bekijken. „Als je op Hyves ofFace book zit, klik je sneller even door naar het blog. Vanochtend heb ik in de bus naar school zitten lezen wat anderen hebben geschreven." De reageerfiinctie is één van de grote voordelen van het blog, vindt Kremer. „Leerlingen leren op die manier van elkaar. Ze schrij ven bovendien meerdere korte tek sten over een boek in plaats van één lang leesverslag. Ze krijgen dus ook vaker feedback. Daardoor ontwikkelt hun schrijfniveau zich." Een eigen onderzoek dat Kremer hield onder haar leerlin gen laat zien dat ze met haar blog haar belangrijkste doel heeft be reikt. „Ze vinden lezen leuker." Docente Elise Kremer geeft uitleg aan Kjeld Pieterse (13) over het lite rair blog. foto Ruben Oreel door Marcel Modde middelburg - Rijkswaterstaat en het ministerie van Defensie zullen samenwerken .bij het opruimen van ankers en een scheepswrak in Zeeuwse wateren. Duikers van de 105 Brugcompag- nie (genie) ondernemen vandaag op de Oosterschelde een eerste ber gingspoging van een groot anker. Het gevaarte ligt op 23 meter diep te ter hoogte van de Plompe To ren. Een tweede anker wat op het programma staat, ligt bij het strand van Westkapelle. „Dat is echt een enorm ding en nog een graadje of twee moeilijker", zegt Gerius van Woudenberg van Rijk waterstaat Zeeland. De genie ge bruikt de opruimactie als oefe ning. „Dat doen ze vaker in deze contreien, maar meestal moeten ze een situatie in scène zetten. De fensie heeft gevraagd of we geen echte klussen voor hen hebben." Die samenwerking moet uitmon den in de berging van het Duitse landingsvaartuig (MFP) in het Veerse Meer. Het plan was het wrak uit de Tweede Wereldoorlog te verslepen naar de Veerse Dam voor de duiksport. Nu ligt het in de vaargeul en is duiken officieel verboden. Omdat dit toch gebeurt en nog steeds onduidelijk is of er nog oude munitie aan boord is, wil Rijkwaterstaat van het wrak af Verplaatsen is volgens Van Wou denberg geen optie meer, omdat de MFP dan waarschijnlijk in scherpe stukken uiteen valt De wrakdelen gaan naar museum het Polderhuis in Westkapelle. den haag - Het kabinet laat onder zoeken of er een causaal verband is tussen de zelfmoorden in de ge vangenis van Vught en de verleen de zorg. Op 12 juli pleegde Fred B. - de 29-jarige verdachte van de moord op het Middelburgse echt paar Henk en Trees Schroevers - zelfmoord in die gevangenis. Het onderzoek wordt gedaan door de Inspectie voor Veiligheid en Jus titie en de Inspectie voor Gezond heidszorg. Na de dood van B. vond er nog een zelfmoord in de gevangenis van Vught plaats. Dat brengt het totaal aantal overlede nen alleen daar al dit jaar op zes. In vier gevallen betrof het zelf moord. In 2012 zijn tot 12 novem ber 24 mensen tijdens detentie overleden. Vorig jaar stierven 40 mensen tijdens detentie. kptvwinkel kpn.com/zeeland 0800 0776 doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46