29 Scherpe maatregelen in De Burght Weer drie sterren voor Sergio Herman Vlaanderen gunt buur meer tijd dinsdag 27 november 2012 g&fr j 'Een outbreakteam wordt samengesteld om een Commentaar gezondheidsgevaar binnen een instelling te bezweren. bewoners von zorgcentrum qheeft elke instelling een infectiepreventiecommissie.' 7 De Burgbt in Breskens zijn Q VüdSSen dUD al besmet met het norovirus. Anja van Cadzand, sociaal verpleegkundige GGD Zeeland De Burght in Breskens is voor eventjes een lastig te betreden fort. foto Peter Nicoiai door Martijn de Koning In zorgcentrum De Burght in Breskens zijn gisteren op nieuw zes mensen ziek gewor den als gevolg van het norovirus. Daarmee komt het aantal besmet te bewoners op negenentwintig. Bijna de helft van hen is overigens weer beter of aan de beterende hand. Dat vertelt Yolanda de Jong, direc teur van Woonzorg West Zeeuws- Vlaanderen, waaronder De Burght valt. Vanwege de nieuwe ziektegevallen heeft Woonzorg de eerder geno men maatregelen inmiddels ver scherpt. „We blijven bezoek afra den, en voor wie per se wil ko men, hebben we twee bezoekuren ingesteld. Buiten die perioden gaat de voordeur op slot." De extra maatregelen waren mede nodig omdat bezoekers ondanks een advies dat niet te doen, ge woon bleven komen. „Zelfs met kleine kinderen, terwijl het virus voor kinderen tot zes jaar extra ge vaarlijk is", geeft De Jong aan. „Op zich begrijp ik het wel: het is verve lend om niet naar je vader, moe der, opa of oma te kunnen als je gewend bent daar regelmatig heen te gaan. Maar het is nu gewoon evep niet anders." De uitbraak van het virus is geen bijzonderheid, zegt directeur Yo landa de Jong. „Het komt regelma tig voor in zorg- en verpleegcen- tra, dus ook in die van ons." De mate waarin de ziekte zich ver spreid, is wel per uitbraak verschil lend. Vaak kan het aantal besmet tingen door snel ingrijpen beperkt blijven. Zo ook afgelopen week in zorgcen trum De Hooge Platen (Breskens) en verpleeghuis De Stelle (Oost burg), ook beiden van Woonzorg. In die centra lijkt het aantal zieken tot twee beperkt te blijven. Die vier getroffen bewoners zijn al weer op de been. De Jong: „We be kijken dinsdag (vandaag, red.) of we daar vanaf woensdag weer een normaal regime kunnen invoe ren." In De Burght, waar 77 mensen wo nen, is het isoleren van het virus niet gelukt. De Jong houdt er reke ning mee dat daar nog meer men sen ziek worden dan de huidige negenentwintig. door Edith Ramakers Zeeland heeft haar faam als culinaire pro vincie weer bevestigd. Gisteren kwamen op nieuw elf sterren in de Michelingids 2013 in Zeeland te recht. Dat bleek tijdens de presen tatie in de Hotel Management School van Maastricht. Oud Sluis van chef Sergio Herman gaat fier aan de leiding met drie sterren. Aan de verdeling van de sterren in de culinaire gids is in Zeeland niets veranderd ten opzichte van vorig jaar. Geen ster erbij, geen ster eraf. Inter Scaldes (Kruiningen) met chefkok Jannis Brevet en de Krom me Watergang uit Slijkplaat met Edwin Vinke achter het fornuis be hielden hun twee sterren. Vooraf gaand aan de presentatie van de Franse culinaire gids werd Inter Scaldes getipt voor drie sterren. De inspecteurs van Michelin beslis ten echter anders. De Librije in Zwolle is het enige restaurant in Nederland dat net als Oud Sluis met drie sterren werd bekroond. Restaurants die drie sterren krij gen, hebben volgens Michelin be wezen een constante hoge kwali teit te leveren en een omweg waard te zijn. Gasten reizen naar zo'n restaurant en verbinden er vaak een verblijf in de regio aan. Zeeland heeft nog vier restaurants die hun ster behielden. Dat zijn Pu re C (Cadzand-Bad) van Syrco Bak ker, 't Vlasbloemeken in Koewacht met kok Eric van Bochove, La Tri- nité in Sluis met Francois de Pot ten en chefkok Rutger van dei- Weel van Katseveer in Wilhelmi- nadorp. De Campveerse Toren in Veere, Roes in Hulst en Des Moules in Philippine kregen een Bib Gour mand. Deze prijs ontvangen res taurants als ze een 'uitstekende driegangenmaaltijd serveren voor maximaal 35 euro'. Nederland heeft geen derde drie sterrenrestaurant gekregen, maar wel zijn er drie restaurants bijgeko men die een tweede Michelinster aan hun erelijst konden toevoe gen. Deze 'winnaars' zijn restau rant Aan de Poel in Amstelveen, de Treeswijkhoeve in Waalre en &samhoud places in Amsterdam. In de lijst van de Michelingids 2013 staan vier nieuwe éénsterrenrestau rants: Bloks in Amersfoort van chef-kok Marco Blok, Bord'eau (het nieuwe restaurant van hotel de l'Europe in hartje Amsterdam), Kaagjesland in Reeuwijk en Han- Ting Cuisine in Den Haag. In totaal telt Nederland 101 sterren restaurants: 2 driesterrenrestau rants, 18 tweesterrenrestaurants, 81 restaurants met één ster en 105 Bib Gourmand restaurants. De nieuwe Michelingids ligt vanaf don derdag 29 november in de winkels en kost 19,95 euro. West-Zeeuws- Vlaanderen heeft het norovirus nog niet onder controle. Gisteren kwamen er weer zieken bij. Daarom is het zaak om heel streng te letten op de contacten en op de hygiëne van alle betrokkenen. Dat valt niet altijd mee. Ook bij deze uit braak duurde het even voor ie dereen besefte dat je met het norovirus toch echt heel voor zichtig moet zijn. Zelfs als de ziekteverschijnselen helemaal weg zijn, blijf je nog een aantal dagen besmettelijk. Voor gezon de mensen is een infectie nor maal gesproken niet gevaarlijk. Maar voor mensen die al zwak of ziek zijn, kan een besmetting wel een levensgevaarlijk risico worden. Het komt wellicht on sympathiek over, en het is ver velend voor de bewoners, maar in deze omstandigheden moet een zorgcentrum verstandig zijn en de deuren zo veel moge lijk dicht houden. Hoe langer het virus rondwaart en hoe ver der het uitdijt, hoe groter de kans op fatale gevolgen. Oppas sen dus. BRUSSEL - Nederland heeft tot de jaarwisseling de tijd om duidelijk te maken hoe het kabinetsvoorne men over de ontpoldering van de Hedwigepolder wordt ingevuld. Tot die tijd schort Vlaanderen een eventuele arbitrageprocedure op. Vlaanderen heeft Nederland in ge breke gesteld omdat de in het Scheldeverdrag van 2005 afgespro ken ontpoldering van de Hedwige polder uitblijft. De geschillenpara- graaf van dat verdrag schrijft voor dat bij een conflict eerst maximaal zes maanden wordt onderhan deld. Daarna komt een scheidsge recht in touw. Die onderhande lingstijd verstreek vorige week. Vlaams minister-president Kris Peeters meent dat het geen zin heeft die arbitragecommissie nu bijeen te roepen, gezien het kabi net Rutte-2 de Hedwigepolder toch onder water wil zetten. Het wachten is op een uitwerking. Daarmee heeft Vlaanderen tot eind dit jaar geduld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3