BiutmSi Bewegen 5 Bij de travalje en het beeld van hoofdonder wijzer Johannes Vijverberg (1880-1965) blijkt dat Sinterklaas op 1 december naar Noord- gouwe komt. Rechts in de Heereweg zien we het karkas van een bouwvallig herenhuis, een schril contrast met de gelikte nieuwbouw met boogvormige kap van de Pauwstraat. We tref fen twee dames die juist een stevige wande ling maken. „Het is hier rustig en ruimtelijk, ik word wakker met de vogels," zegt de een tevreden en de ander vult aan: „We leven vrij en saamhorig tegelijk. Onlangs verloor ik mijn man en ik kan overal komen eten. Als er wat is, dan bellen we elkaar." Beiden vinden ze het spijtig dat de buurtsuper en de basisschool weg zijn. Voorbij de begraafplaats, voorbij de rotonde, bewonderen we het statige Huize Potter met zijn enorme oprijlaan, ooit het kasteeltje van kapitein Hendrik de Pottere, tegenwoordig boerenhoeve. Er tegenover een hofje, door zijn dochter Maria gebouwd voor de weduwen van officieren. Op de hoek met de Donkerewegligt kuuroord 'De Schouw' met zijn karakteristieke architectuur van begin 1900. En de bezienswaardigheden houden niet op, in de Zuidbosweg staat nog de oorspronkelijke meestoof Willem III te pronken samen met enkele villa's. Hier zie je dat Noordgouwe - net zoals Schuddebeurs - een gewilde buitenplaats was voor de regenten uit Zierikzee. We volgen de Heereweg en spotten in de sloot vóór hoeve 'De Ouwe Molenwerf opeens een serie witte bordjes 'riool'. Het blijkt een oud zuiveringsriool ofwel pasveersloot. Bij de Kakkersweel en de Weeldijk, waar tot 1374 de noordelijke tak van de Gouwe de eilanden Dreischor en Schouwen scheidde, is een fiets- knooppunt. Terecht wat ons betreft, want zelfs in de mist is het hier prachtig. Toch wandelen wij terug en kiezen voor de idyllische Don- kereweg die Noordgouwe en Schuddebeurs verbindt, we willen beschutting. De akker met gele mosterd, een oppepper voor de bodem én voor ons humeur, geeft deze grauwe dag gelukkig nog enige kleur. Alhoe wel, dat doen ook het oranjerode herfstbos en de ontzagwekkende buitenplaatsen. Noord gouwe en Schuddebeurs, een delicaat duo! Marjan de Kort dinsdag 27 november 2012 Holland bepaalde rechten kon doen gelden. Maar tussen Sluis en Brugge is ook een Greve- ningenpolder. Dat zal te maken hebben gehad met de graaf van Vlaanderen, net zoals het huidige Gravelines dat ooit als het Grevelingen van Duinkerken bij het gebied van Vlaande ren hoorde. Ondertussen wonen in Zeeland al weer meer dan 300 jaar vele nakomelingen van vluchtelingen uit het oude Vlaanderen dat door Frankrijk bezet werd. Frankrijk behan delde zijn nieuwe gebied de eerste decennia als een wingewest, waarvan de inwoners hun godsdienstvrijheid verloren en torenhoge belastingen moesten betalen. Maar nog steeds herinneren de verzeeuwste, deels Franse na men van vooral een aantal boerengeslachten - o.a. Risseeuw, de Hullu, Luteyn, Hennekey, Cijsouw - aan hun oude herkomst. Cerard Smallegange Boerderij Frankrijk-Noord. foto Mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37