mm Qenaeg -plaMten en dieven die kefcgebied (njxgndev -maken Buiten Bewegen KarcJeterittiekm 3 B os wachter William van der Hulle van Staatsbosbeheer zit in zijn kantoor aan de Haven van Bom- menede op de eerste rang. Voor het raam staat een verrekij ker waarmee hij de zeehonden in het Grevelingenmeer dichterbij kan halen. Hij is ook helemaal niet zo negatief over de toestand van de Grevelingen. Oké in de wat diepere delen is het water van slechte kwaliteit. En inderdaad zou het mooi zijn als de dynamiek, zelfs al in de vorm van een beperkte getijdebeweging, terug zou komen. Maar er zijn genoeg planten en dieren te vinden die het ge bied bijzonder maken. In het begin na de afsluiting van 1971 werd het meer even een groene erwtensoep, maar dat is in de loop van de jaren helemaal verdwenen. Wat meer doorstroming zou al veel ver beteren, bijvoorbeeld door via de hevel in de Grevelingendam, Oosterschelde- water het Grevelingenmeer in te laten, legt Van der Hulle uit. Momenteel wordt met behulp van Rijkswaterstaat het waterpeil iets ver hoogd. Dat heeft tot gevolg dat de laagst gelegen slikken en platen met zou water overspoeld worden. En daar groeien dan weer geen bomen op waardoor die gebieden hun open karakter blijven behouden. Van sportvissers hoorde William dat er op 35 meter diep wijting wordt gevan- gen. Dus zo slecht is dat nog niet. En bij de sluis in de Brouwersdam wordt zeebaars gevangen en daar is ook te merken dat het kabeljauwseizoen weer begint. De vissers op de sluis moeten die zeebaars altijd snel binnenhalen, anders verdwijnt hij in de bek van een zeehond. dinsdag 27 november 2012 Boswachter William van der Hulle „Trouwens als het al zo slecht gesteld zou zijn met het Grevelingenmeer zou er geen vaste populatie van momenteel 50 zeehonden in hef meer zitten. In die populatie worden jaarlijks 5 tot 7 jonge zeehondjes geboren." Elk jaar wordt 's winters een rapport opgesteld dat de staat van de Grevelingen weergeeft, met onder meer de waarne mingen. En ieder jaar worden weer an dere bijzondere of opmerkelijke dingen waargenomen. De aanwezigheid van de Noordse woelmuis, de enige muis die kan zwemmen, grote lappen parnassia, de herfstschroeforchis, maar ook de aan wezigheid van havikken, zegt iets over de veelzijdigheid van het gebied. '„Het is eigenlijk één groot Natura 2000-gebied. Kijk eens naar de Kabbelaarsbank, daar vind je zeehonden, in de winter ijsvo gels, reeën en roofvogels. Pal naast een recreatiedorp met duizenden gasten." Een gebied waarin natuur, recreatie en economie hand in hand gaan, geeft Van der Hulle aan. Zo zijn op het meer ook zeven palingvis sers die in het voorjaar kreeften vangen en er liggen mossel- en oesterpercelen. Die verschillende sectoren zoeken elkaar letterlijk ook op. Zo verzorgt Staatsbos beheer excursies voor campings uit de buurt of bijvoorbeeld voor de bedrijven die aan de Brouwersdam gevestigd zijn. „In de zomer zitten we gewoon vol met excursies op bijvoorbeeld de Slikken van Flakkee." Maar ook voor Van der Hulle zelfkomen verschillende functies van het Grevelin genmeer samen. Want voor zijn werk als boswachter van staatsbosbeheer is hij natuur dagelijks in het gebied actief, maar in zijn vrije tijd is hij er ook te vinden. Dan als watersporter. Het Grevelingenmeer is 11.000 hectare groot. Met de aanleg van dat meer viel 3000 hectare land permanent droog. Langs de dammen is 300 hectare ingericht als recreatiegebied. In het meer liggen verschillende natuurlijke en kunstmatig aangelegde eilanden. Ook verrees een nieuw aangelegd dorp op de Kabbelaarsbank in Zuid-Franse stijl: Port Zélande. Meer info h ttp://boswach tersaanzee. wordpress.com www.zeeuwsjaarvanhetwater.nl www.grevelingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35