2 I dinsdag 27 november 2012 Sinds 1971 hebben Zeeland en Zuid-Holland er samen een flink meer bij; het Grevelingenmeer. Een waterplas waar het Veerse Meer vier keer in kan. Op een rustige windstille ochtend het domein van een verloren palingvisser. Tijdens winderige weekeinden het decor voor surfzeilen in allerlei vormen, kleuren en variëteiten Eigenlijk is het gebruik van het Grevelingenmeer heel overzichtelijk. Aan weerszijden bij de Brouwers- dam en Grevelingendam ligt het ac cent vooral op de (dag)recreatie. Aan de Zuid-Hollandse kant overheersen de natuurwaarden en langs de Schouwse oevers domine ren stadjes en dorpen met jachthavens. Dat zal ook in de toekomst in grote lijnen wel zo blijven. Toch ziet het er naar uit dat er van alles gaat veranderen in en om de Grevelingen. Allereerst moet er dringend wat aan de waterkwaliteit worden gedaan. Want de schijn van het heldere schone water bedriegt. Vooral in diepere delen van het meer is sprake van zuurstofloos water en een zwavelproducerend bodempakket, wordt in een rapport van Rijkswaterstaat geconstateerd. Maar welke kant het precies opgaat met het meer is nog niet duidelijk. Zo is er sprake van dat het meer een rol gaat spelen in de waterberging, in geval van een hoge rivierafvoer tegelijk met een hoge zeestand. Op zo'n moment kunnen de Maeslantkering en de Haringvliet- sluizen meer dan een etmaal gesloten zijn en kan het Grevelingenmeer benut worden voor extra waterberging. Maar voor het zo ver is moet er nog heel wat gebeuren, waaronder dijkverhogingen. Er wordt ook gesproken over het terugbrengen van een getijdebeweging op het meer. Dat zou weer passen in de plannen om in de Brouwersdam een getijdecentrale aan te leggen. Een ander plan, dat overigens al in een vergevorderd stadium is, is de aanleg van de 'jachthaven van de toekomst', ook al weer gekoppeld aan de Brouwersdam. Op en aan die dam is - vooral in de zomer - van alles te doen. Van me- gapopconcerten-, tot wereldkampioenschappen Wind- en kitesurfen en zeilwedstrijden. Het middelste deel van het Grevelingenmeer is veel rus tiger. Daar heeft de natuur het primaat. Gekoppeld aan de Slikken van Flakkee aan de Zuid-Hollandse kant is het gebied te beschouwen als een groot natuurgebied. Onder de eilanden Hompelvoet en Veermansplaat bevindt zich een zoewaterbel. En omdat zout water zwaarder is dan zoet water wordt het zoete water als het ware op zijn plaats gehouden en ontwikkelt zich op de eilanden een natuur die te vergelijken is met die van een natte duinvallei, alleen over een veel grotere oppervlakte dan normaal in een natte duinvallei te vinden is. Opmerkelijk is dat in de hele Grevelingen niet een bordje met de tekst 'Verboden toegang 'te vinden is. Wel geldt een betredingsverbod voor de Hompelvoet van 15 maart tot 15 augustus. En watersporters mogen ook niet on beperkt met hun bootjes aan de steigers liggen. Na drie dagen moeten ze weg zijn en vijf dagen van die ligplaats wegblijven.Die regel is ingevoerd om iedereen een kans te geven om op aan een ligplaats op een mooi plekje in het meer te kunnen liggen. De rust die het middenge bied van de Grevelingen uitstraalt is misschien ook wel de zegen voor het gebied. Geen grote steden en dorpen in de buurt of op die plek grootschalige recreatieve ontwikkelingen. En je hebt al vaak een bootje nodig om in een van de natuurgebieden te komen. En dat is dan nog niet zo gemakkelijk want grote oppervlakten van het meer zijn niet dieper dan 1,5 meter. Verder fungeren de Heckrunderen op de Slikken van Flakkee als bewakers van dat gebied. Je laat hét wel uit je hoofd om je tussen dié 150 wilde koeien te begeven.En als je drukte en hec- tiék wil ga je toch naar de Brouwersdam. Daar is altijd wel wat te beleven. Dat wil niet zeggen dat het merendeel van de ontwik kelingen op de Grevelingen maar aan het vrije spel der maatschappelijke krachten wordt overgelaten. Onder de hoede van het natuur- en recreatieschap de Grevelingen wordt gewerkt aan de uitvoering van een nota Zicht op de Grevelingen, waarin het spoor wordt uitgezet voor de natuur, de watersporters, duurzame energie en de recreatiesector in het algemeen. RenéSchrier Colofon Buiten Bewegen: verschijnt elke dins dag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Bewegen is een bijlage overleven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 91,4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Kees Lammers Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@pzc.nl -"X :k zZf Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34