Isoleren, informeren en handen wasssen 21 zeeland Redelijk wat gegadigden voor inventaris Zalco dinsdag The Last Post De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 27 november 2012 yx&guetZMSixi»saa door Marleen Blommaert Vroeger, een paar decennia terug, hield ik me bezig met wat bijzondere orga nisaties waren. En geloof het of niet maar ik was gefascineerd door het postbedrijf, het postwe zen. Al honderden jaren functio neerde dat schijnbaar probleem loos. Zelfs in tijden van oorlog wer den brieven aan het oorlogsfront be zorgd en vice versa. Als je daar goed over nadenkt, is dat een klein won der. Mijn ervaringen met de huidige post zijn allesbehalve wondertjes. Integendeel het zijn gruwelijke er gernissen. De oogst van het afgelo pen halfjaar. Een aangetekende brief met een belangrijk document is bijna een week onderweg. Een rouwkaart is nooit aangekomen. En de brief met het Sinterklaaslootje en een prachtig gedicht voor één van de dochters heeft nooit zijn be stemming bereikt. Ik ken mensen die al zijn geadvi seerd om geen brieven maar mails te sturen in formele zaken vanwege de risico's. In tien jaar tijd is het bedrijf vier keer van naam veranderd: PTT Post, TPG, TNT en nu dan PostNL. Beurs genoteerd: dat dan weer wel. Met de naamswijzigingen verdween langzaam maar zeker het unieke van het wezen. Net als mijn alleraar digste postbode die mij persoonlijk kende en ondertussen is afgevloeid. Hij kende iedereen hier en wist pre cies waar het pakje naartoe moest, mocht ik onverhoopt afwezig zijn. De Post zoekt nog mensen om bij te verdienen in de maand decem ber. De wervende tekst luidt: 'Partti me, dus goed te combineren met an dere activiteiten, Gezellige en druk ke periode!' Er zijn 677 vacatures momenteel. Tijdelijk en tussen de 5 en de 18 uur per week. Vanaf 23 jaar ontvang je dan voor die 18 uur 678 euro bruto. Liever hebben ze natuur lijk iemand van 15, die kost maar 205 euro per maand. De site van PostNL zegt er het volgende over: 'Eerst lekker uitslapen voordat je aan je bijbaan begint? En in de mid dag genoeg tijd overhouden om met je vrienden af te spreken? Als postbezorger op zaterdag deel je - zelf je zaterdag in.' Vreemd niet waar, dat post zoek raakt Onbegrij pelijk! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns colofon imÊKÊÊKKBHÈË PZC Park Veidzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330*AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie 1:0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg 1:0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met" betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld v; Rekeningnummer i mijn rekening af te schrijven. Handtekening De P2C gaal zoigvuldig oin met persoonsgegevens. In hel cololon Ir u nadere informatie aai 'Ziekenhuis ZorgSaam was een van de eerste met een deskundige infectiepreventie, die zorginstellingen buiten het ziekenhuis bijstaat.' Bea Hendrickx, microbioloog ziekenhuis ZorgSaam Het norovirus is nog niet tot stilstand gebracht. Cisteren groeide het aantal ziektege vallen verder. Maar geen pa niek. Het inderhaast opgerich te outbreak team heeft alles onder controle in Breskens. door Ondine van der Vleuten De aanwezigheid van Anja Bakker, deskun dige infectiepreven tie van ziekenhuis ZorgSaam, is een veeg teken. Bakker is de vrouw die te hulp geroepen wordt als er re den is om een outbreak team sa men te stellen in een Zeeuws- Vlaamse zorginstelling. Eén a twee keer per jaar is dat nodig. Vorig jaar was dat bijvoorbeeld het geval bij een uitbraak van het norovirus in het Oostburgse verpleeghuis De Stelle. „Die uitbraak hebben we kunnen beperken tot één afdeling. We hadden de zaak daar snel on der controle, maar dat heeft ook te maken met het karakter van het huis. In een verpleeghuis waar op elke afdeling één team werkt, is een ziekte makkelijker te isoleren dan in zorgcentra als De Burght of De Hooge Platen, waar minder zorg nodig is en medewerkers door het hele gebouw lopen", zegt Bakker. Anja Bakker zit maandag 'midden in de outbreak'. „Iedere ochtend zijn er nieuwe meldingen. Stel dat die van vanochtend de laatste zijn, dan moet je er twee dagen ziekte plus drie besmettelijke dagen bijtel len. In het gunstigste geval zouden we over vijf dagen kunnen zeggen: dat hebben we ook weer gehad." Braken, diarree, algehele malaise, hoofdpijn, soms lichte verhoging: dat zijn de symptomen van het norovirus. Het grootste gevaar schuilt hem in de verminderde weerstand van mensen op leeftijd, zeker als er bijkomende gezond heidsproblemen zijn. „Afgezien daarvan is het vooral een kwestie van uitzitten", verklaart Bakker. En van voorkómen dat er nieuwe besmettingen plaatsvinden. Zorginstellingen hebben voor di verse ziekten draaiboeken klaarlig gen. Bakker somt op, uit het stap penplan voor norovirussen: „Informeren zorgmedewerkers over hygiënemaatregelen. Informe ren in het algemeen, van alle be trokkenen. Beperken van groepsge- Strijd tegen virussen en bacteriën De meest voorkomende besmette lijke infectieziekten in verpleeg- en verzorgingshuizen zijn: maagdarmziekten als het norovi rus, dat zich vooral via de lucht en voedsel verspreidt; luchtweginfecties zoals influenza (hoge koorts, hoesten en spierpijn, verspreid door de lucht); huidaandoeningen zoals schurft (jeuk, besmetting via lichamelijk contact). Ziekenhuizen zien op het gebied van maagdarmziekten naast het norovirus bij kinderen ook het ro tavirus, dat diarree veroorzaakt; en bij baby's de luchtweginfectie RVS. Bij de huidinfecties springen voor al de streptococcen en staphyloc- occen met hun pussende wonden in het oog. Tot de laatste hoort ook de beruchte MRSA-bacterie. Naast hygiënemaatregelen (met stip op 1handen wassen) is isola tie aanbevolen. Strikte isolatie geldt onder meer bij MRSA, norovi rus, schurft en waterpokken. door Frank Balkenende NIEUWDORP - Zo'n vijftig gegadig den hebben gisteren de inboedel van de vorig jaar failliete gegane aluminiumfabriek Zalco bekeken. Onder hen waren ook buitenlan ders, zoals Engelsen en Belgen. De inventaris die online wordt ge veild, maar waarvoor gisteren de kijkdag plaatsvond, omvat onder meer transformers, halkranen, voorraden elektromotoren, labora toriuminventaris en rollend mate rieel. Ook demontabele gebou wen, lasapparatuur en de kantoor inventaris zijn te koop. Voor de veiling is opdracht gege- bonden activiteiten, waaronder vergaderingen. Scheiden van be smette en gezonde mensen. Ge scheiden toiletten voor die groe pen. Isoleren van besmettingshaar den." Bij ziekenhuizen als ADRZ en ZorgSaam gaat men nog rigou reuzer tewerk bij het norovirus. Jacqueline van de Kreeke van ADRZ: „De patiënt komt in strikte isolatie te liggen. Op een eenper soonskamer met sluis. Iedereen die de kamer betreedt, draagt be schermende middelen; masker, schort, handschoenen en muts." De GGD houdt als hoeder van de volksgezondheid bij welke infectie ziekten de kop opsteken. Instellin gen als kinderdagverblijven, basis scholen en zorg- of verpleeginstel lingen zijn verplicht bepaalde in fectieziekten te melden als zich een ongewoon groot aantal be smettingen voordoet. Zo breekt ge middeld eens per half jaar schurft uit in een verpleeghuis. De GGD gaat vervolgens op onderzoek uit en onderneemt actie. De belang rijkste tip is: was de handen. Na toiletbezoek, vóór de voedselberei ding en na verzorgende contacten, adviseert de GGD. zie ook de video op www.pzc.nl over verspreiding van het norovirus ven door UTB Holding BV, het be drijf dat de gieterij van Zalco over nam. Volgens Frank Beniers, internatio nal project manager van online vei linghuis Troostwijk, waren onder de kijkers een flink aantal staalhan- delaren en sloopbedrijven. Voor de elektrolyse-ovens, die Zalco ge bruikte voor het smelten van alu minium, hadden ze de minste be langstelling. „Die zijn wat lastiger te verkopen." Beniers was tevreden met de op komst, want Zalco ligt voor de meeste kijkers niet naast de deur. Tot 29 november 14.00 uur kun nen geïnteresseerden bieden. WAT GEBEURT DAAR? Wat doen dominees op het wereld wijde web? Lees verhaal in Monniken werk op www.pzc.nl/blogs STATISTIEKEN Cijfers en feiten over de Zeeuwse voetbalwereld op blog Rudestats. Zie www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2