Wielersport eert onschuldige jeugd 241 sport 48 Uefa-functionaris: corruptie steeds erger Mourinho: uitstekende relatie met leiding Fifa vindt dat organisatie WK in Brazilië ook aan de fans moet denken dinsdag 27 november 2012 DEN HAAG - De corruptie in het voetbal wordt 'erger en erger'. Po gingen om wedstrijden te beïnvloe den komen in elk land voor. Het gaat om het 'grootste gevaar' voor het voetbal. Dat zegt William Gaillard (62), ad viseur van Uefa-baas Michel Plati- ni inzake bedrijfsleven en juridi sche zaken, in een interview met de Tsjechische krant ITospodarsky Noviny (Economisch Dagblad). Gaillard werkt sinds 2004 voor de Uefa. Als oorzaak noemt Gaillard het in ternet en de mondiale belangstel ling voor voetbal. „Overal ter we reld zijn er mogelijkheden om bij voorbeeld een wedstrijd in Duits land te beïnvloeden", aldus de functionaris. „Het is geen lokaal fe nomeen maar een mondiaal. Veel clubs hebben bovendien financiële problemen. Spelers krijgen hun geld niet op tijd. De georgani seerde misdaad wacht op dat soort mogelijkheden." Volgens Gaillard is het vrij makke lijk te herkennen of er bij een wed strijd gemanipuleerd werd. Pro bleem vormt de bewijsvoering. Het op heterdaad betrappen van de daders. „Er blijft ons niet an ders over dan samen te werken met de Europese commissie, het Europees parlement en de nationa le instanties die criminaliteit aan pakken. De Uefa is er niet voor uit gerust georganiseerde misdaad aan MADRID - Trainer José Mourinho kan naar eigen zeggen nog steeds uitstekend door één deur met de clubleiding van Real Madrid. „Ik heb een heel, heel en echt heel goe de relatie met de bazen van deze dub", zei hij maandag op een pers conferentie. Mourinho reageerde op speculaties in de Spaanse me dia over zijn vertroebelde relatie te pakken. We hebben daar de mankracht ook niet voor." Gaillard zegt dat de Uefa van clubs, spelers en waarnemers infor matie krijgt over gemanipuleerde wedstrijden. Daarnaast heeft de de Europese voetbalbond zelf een sys teem dat weddenschappen op wedstrijden in de gaten houdt. „Maar dat is vanzelfsprekend geen volmaakt systeem", aldus de rech terhand van Platini. De functionaris noemt financiële stabiliteit cruciaal voor de verdere ontwikkeling van het voetbal. „We kunnen niet meer blijven uit geven dan we binnen krijgen. Daarmee doorgaan is de weg naar de hel." Gaillard stelt door de mon diale financiële crisis niet meer geëist kan worden van individuele landen dat zij een EK organiseren, inclusief de bouw van ultramoder ne stadions. „Die lasten moeten verdeeld worden over meerdere landen. Dan verdient iedereen er aan." Gaillard erkent dat het een 'fout' was te proberen de EU bui ten het voetbal te houden als het gaat om het stellen van wettelijke regels. Vandaar dat de Uefa nu met Brus sel samenwerkt. Gaillard onthult verder dat de bond in de toekomst wil gaan proberen voetbal aantrek kelijk te maken voor de midden- en hogere klassen in de samenle ving. Nu is men te afhankelijk van dé lagere sociale klassen. met Florentino Perez, de machtige voorzitter van Real Madrid. Hij wilde niet reageren op de neder laag tegen Real Betis Sevilla (1-0), waardoor de achterstand op Barce lona inmiddels is opgelopen tot elf punten. „We spelen dinsdag voor de beker tegen Alcoyano", zei hij. „Pas aan het einde van het seizoen kunnen we alles analyseren." Niki Terpstra is maandag tijdens het Nationaal Wielergala in Den Bosch uitgeroepen tot wielren ner van het jaar. Terpstra ont brak bij de uitreiking maar kreeg de Gerrit Schulte Trofee op af stand uitgereikt. Terpstra haalt het in de verkiezing voor Robert Gesink en Bauke Mollema. De renner van Omega Phar- ma-QuickStep werd dit jaar na tionaal kampioen op de weg en won Dwars door Vlaanderen. door Ad Pertijs DEN BOSCH - Een feestelijk Wieler gala op het einde van een waar rampjaar, kun je dat wel maken, vroeg ook de organiserende Club 48 zich de afgelopen weken in alle ernst af Het antwoordt was vol gens KNWU-voorzitter Marcel Wintels 'ja', omdat de bond nog al tijd een heilig geloof heeft in de huidige generatie. En dus zat het Theater aan de Para de in Den Bosch vol met schoon gekleed wielervolk ('no jeans') om die generatie van de hoop te eren met schalen en trofeeën. Dat de hoofdprijswinnaar wegbleef, was het gevolg van een andere discus sie, die over de nominatie voor de verkiezing van Wielrenner van het Jaar. 'No Niki' dus ook. En dat ter wijl hij wel degelijk werd aangewe zen tot de winnaar van de Gerrit Schulte Trofee als beste profwiel renner van het jaar. In de'zaal werd wel een filmpje vertoont waarop te zien was hoe acteur Frank Lammers alle moeite Marianne Vos had gedaan om Terpstra op en rond de Brusselse luchthaven Za- ventem het beeldje alsnog te over handigen. Toen hij hem eindelijk had gevonden zei de renner dat de reden van zijn wegblijven zo on derhand wel bekend is ('onbegrij pelijke nominatie') en dat hij hoopt dat Club 48 er in de toe komst iets mee doet. „Maar ik ben ook trots dat jullie me hebben me hebben verkozen tot beste wielren ner van het jaar", voegde hij er la chend aan toe. Minder controversieel waren de winnaars bij de vrouwen, olym pisch en tweevoudig wereldkam pioene Marianne Vos uiteraard, en de beloften: de aanstaande neo-prof Moreno Hofland. Herinneringsschalen en cheques De Club 48 kreeg veel kritiek te ver werken bij de verkiezing Wielrenner van het jaar. waren er voor de vele medaillewin naars (Lars van der Haar, Mathieu van der Poel, Michiel van der Heij den) op WK en Olympische Spe len. Voor een zaal vol met oud-ren ners, die de problemen uit hun tijd op het bordje van die huidige generatie hebben gelegd. Club 48-voorzitter Theo de Rooij schoof diezelfde jeugdige talenten naar voren als reden waarom er maandagavond wel degelijk iets te vieren viel. „Ik weet dat deze ren ners hun sport op zeer verant woorde wijze bedrijven." De Rooij hekelde hij het cynisme dat hangt rond het cyclisme, die door presen tator Mart Smeet werd aangeduid als de meest geplaagde sport van allemaal. „Iedereen vind iets van elkaar, iedereen wijst met de vin ger", zei De Rooij. „2012 werd het jaar waarin niets was wat het bleek, en waar uit niets blijkt wat het zal worden." De oud-directeur van Rabo zei dat de wereld moet leren respectvol om te gaan met de problemen van de sport. KNWU-voorzitter Marcel Wintels hield de zaal in een fel betoog voor dat de sport nu juist niet mag weglopen voor de opgedoemde problemen. „De geloofwaardig heid is weg. We moeten nu dur ven erkennen waar het niet goed ging." Ook zegt hij echter het vol ste vertrouwen te hebben in de groep die gehuldigd werd. De in het leven geroepen waarheidscom missie moet volgens hem geen schuldigen gaan zoeken ('geen bar bertje moet hangen'), „maar uit zoeken of de sport daadwerkelijk op de goede weg is, of dat de pro blemen uit het verleden er nog al tijd zijn." RIO DE JANEIRO - De wereldvoetbal bond Fifa vindt het tijd worden dat de organisatie van het WK 2014 in Brazilië zich gaat bekom meren om de supporters. Het titel- toernooi verwacht een half mil joen bezoekers te trekken. Secretaris Jéröme Valcke zei maan dag wel te geloven dat voor de deel nemende ploegen alles goed is ge regeld, maar waarschuwde dat de voetbalfans absoluut niet mogen worden vergeten. Het is bijvoorbeeld nog volstrekt onduidelijk hoe die de verschillen de stadions in het immense Zuid-Amerikaanse land moeten bereiken. „Het gaat niet over de officials, de teams of de Fifa zelf Voor hen zijn er chartervluchten en onderko mens. We moeten ons druk ma ken om de fans die hun ploeg ko men aanmoedigen. We kunnen niet zonder hen", aldus Valcke. De binnenlandse vliegverbindin gen in Brazilië zijn nu al overbe last. Er moet vaak worden overge stapt en de transfer in Sao Paulo is een crime. Vervoer over de slecht onderhouden wegen is evenmin een lolletje en kan bovendien da gen duren gezien de afstanden. Volgens Valcke moeten supporters soms meteen na de wedstrijd al weer vertrekken door gebrek aan slaapplaatsen. „Er is een speelstad, ik zal de naam niet noemen, die een stadion heeft voor 45.000 mensen en hotelaccommodatie voor 17.000. De enige oplossing is er drie in één bed te stoppen." Voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) Jacques Rogge krijgt een koninklijke onderscheiding om gehangen door Edith Schippers, minister van Sport. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24