Niet zomaar een bak pleur DEMODA De barista m Goes stopt met Cultuurhuis ZATERDAG 21 Walcherse Ford-dealer Autobedrijf Joosse viert honderdjarig bestaan Herdenking watersnood 1953 op eiland Tholen I Ondernemersplein Walcheren ÜYAMAHA dinsdag 27 november 2012 Een barista is gespecialiseerd in het bereiden van koffiehoudende dranken, van een pittige espresso tot een perfecte latte macchiato. Hij/zij weet ook vrijwel alles van boon tot maling en van de machines tot het juiste kopje. Bij croissanterie Pays de Mer in Terneuzen werkt de jongste ba rista van Zeeland; Mathias Brys (21volgde een opleiding bij kof- fiegoeroe Rose van Asten en wil zelf uitgroeien tot een koffie- god. Want koffie is niet zomaar pleur, dat is kunst. door Sheila van Doorsseiaer Koffie is tegenwoordig ook figuurlijk gezien hot. We nemen in de horeca geen genoegen meer met een kop slap pe filterkoffie, want dat is als afslui ting van een etentje een onverdien de straf. We willen verwend wor den met allerlei verschillende kof- fiespecialiteiten en dat is het ter rein van de barista; wat een ster renchef is voor een keuken, is de barista voor de koffie. Barista is een titel die je niet zo maar krijgt, die moet je verdienen. Temeuzenaar Mathias ging in de leer bij koffiegoeroe Rose van As ten (Nederlands Kampioen Ba rista, en achtste tijdens het WK in 2006) en haalde zijn diploma van de Speciality Coffee Association of Europe in één keer. Dat op zich is al een prestatie van formaat, het maakt hem ook nog eens de jong ste barista van Zeeland. Wie denkt dat zo'n opleiding een eitje is, hier zomaar een voorbeeld- Voor een cappuccino of een latte van barista Mathias moet je mis schien iets langer geduld hebben, maar dat wachten wordt rijkelijk be loond. fotografie Mark Neelemans je van wat de barista zoal moet we ten: Arabica koffiebonen tellen 44 chromosomen, terwijl de Robusta- soort er maar 22 heeft. Zo. En dan hebben we het groeiproces van de bonen, de wetten van het branden en malen, het instellen van de es pressomachine, het verkrijgen van subliem melkschuim en het onder de knie krijgen van latte art (fi guurtjes maken in melkschuim) nog niet behandeld. Mathias kent de Synchro espresso machine bij Pays de Mer op zijn duimpje. Nadat een gast een latte macchiato bestelt, gaat hij aan de slag: Het aandrukken van de vers gemalen Bazar-bonen gebeurt mi nutieus en terwijl de koffie loopt, bereidt Mathias de melk. Verse, volle dagmelk (andere komt niet in huis) wordt opgestoomd en ver volgens met allerlei technieken, waaronder stretchen, whirlen, wal sen en tikken tot de juiste consis tentie gebracht; als donzig fluweel, zonder grote luchtbellen. Dan giet hij de ideale verhouding tussen melk, koffie en melkschuim in een hoog glas en als extraatje versiert hij de schuimlaag met een sterren hemel, een knap staaltje latte-art. Mathias haalde zijn barista level 1, hij is ook van zins level 2 te halen en, wie weet, level 3. „Dan ben je echt een koffie-god!" Zijn baas, Ronald Meijer, is ontzet tend trots op Mathias. „En voor on ze gasten is het helemaal geweldig dat ze hier van fantastische koffie kunnen genieten. Ze betalen er bo vendien niks extra voor, wat wil je nog meer." Of barista Mathias thuis extra vaak visite krijgt? „Eh nee...Thuis heb ik een Senseo." door Luc Oggel GOES - Het Cultuurhuis in Goes is van de baan. Volgens het college van burgemeester en wethouders kleven aan het plan financieel te veel risico's. Het project Cultuurhuis is een plan om cultuurvoorzieningen sa men te ballen in en rond theater De Mythe. Hoewel volgens het Goese college van B en W 'beleids matig gezien' de ontwikkeling van het Cultuurhuis met alle betrok ken instellingen (bibliotheek, po dium 't Beest, de Mythe en Mu ziekschool) nog steeds een goed initiatief is, denkt het dagelijks ge meentebestuur dat noodzakelijke nieuwbouw gezien de huidige eco nomische omstandigheden en de financiële positie van de gemeente niet verstandig is. Vanaf 1999 werd al over het het plan gesproken. Sinds 2009, toen de gemeenteraad met het project instemde, is er ook nogal wat ge beurd. De Mythe heeft een nieuwe exploitant gekregen, 't Beest een nieuw beleidsplan een ook mu ziekschool en bibliotheek werken aan nieuwe visies. Volgens het gemeentebestuur is er sprake van 'voortschrijdend in zicht'. Samenwerking is volgens het college ook zonder gebouw goed mogelijk en dat gebeurt ook al steeds meer. Er wordt nagedacht over een nieuwe cultuurvisie, waarin 'nieuwe kansen, mogelijk heden en bedreigingen worden meegenomen'. Die visie moet in het eerste kwartaal van volgend jaar verschijnen. Het college stelt de gemeenteraad daarom voor om het project Cul tuurhuis stop te zetten en finan cieel af te sluiten. Dat laatste levert structureel 55.000 euro per jaar op vanaf 2015, blijkt uit een aantal voors en tegens die aan het voor stel ten grondslag liggen. volgende maand honderd jaar. Johan Joosse nam samen met zijn 1 v\/\/ Piet in 1985 de vestigingen in Vlis- singen en Nieuw- en Sint Joosland over van hun vader Rijk. Bij het be drijf werken 24 mensen en de Ford dealer voor Walcheren heeft een bestand van zo'n 2500 klan ten. De grondlegger van het autobe drijf was grootvader Johannes Joos se. In 1912 leende hij wat geld voor het overnemen van een fietsen- zaak in Nieuw- en Sint Joosland. Met de jaren kwamen daar auto mobielen bij. „De eerste eigen auto was een ge bruikte T-Fordcoach", vertelt klein zoon Johan Joosse. De fietsenwinkel groeide met de opkomst van de auto uit tot een re paratiebedrijf voor automobielen. In 1956 kreeg het bedrijf het eerste officiële dealerschap, namelijk van het Franse merk Peugeot. De nieu we garage, die in 1957 werd ge bouwd, is nog altijd de vestiging in Nieuw- en Sint Joosland. Overi gens behield Joosse tot 1972 een fietsen- en bromfietsenafdeling. Vader Rijk Joosse bouwde in 1975 de huidige showroom aan de Gil- deweg in Vlissingen. „Een belang- tips: walcheren@pzc.nl rijk moment in het bestaan van Autobedrijf Joosse", aldus Johan Joosse. „De showroom, werk plaats, magazijn en het kantoor zit ten bij elkaar. We plegen hier on derhoud, doen reparaties en scha- dereparaties. Onze klanten vinden alles onder één dak." In 1979 werd autobedrijf Joosse de officiële Ford dealer voor Walcheren. Het eeuwfeest wordt gevierd met maandelijke acties voor de klan ten. Het gaat om kortingsacties op bepaalde onderdelen, reparaties of de verkoop van speciale jubileum uitvoeringen van auto's. Op de website van Joosse zijn de maandelijke jubileumacties van de Ford-dealer terug te vinden. www.ford-joosse.nl STAVENISSE - De gemeente Tholen trekt 22.000 euro uit om op 1 fe bruari volgend, jaar te herdenken dat zestig jaar geleden dé waters noodramp plaatsvond. In de gemeente werden Stavenisse en Sint Philipsland het hardst ge troffen. In die twee dorpen zullen dan ook ceremonies plaatsvinden. De gemeente heeft deze samen met lokale mensen opgezet. De herdenking in Stavenisse vindt 's ochtends plaats. Daar worden ge nodigden en andere belangstellen den ontvangen in het dorpshuis om vervolgens in een stille tocht naar de hervormde kerk te lopen. Daar vindt een herdenkingsbijeen komst plaats. De ochtend wordt afgesloten met een kranslegging. In Sint Philipsland zal de burge meester 's middags een toespraak houden bij het watersnoodmonu ment en worden de namen van de slachtoffers voorgelezen. Ook hier wordt de ceremonie afge sloten met het leggen van een krans. In de avonduren wordt waarschijn lijk het muziekstuk De Ramp uit gevoerd in het atrium van het ge meentehuis, maar dit is nog onder voorbehoud. Doorgaan betekent onder meer een extra benodigd structureel be drag van 105.000 euro waarvan de dekking onzeker is, een nog ondui delijke totale inverstering en een ri sico voor wat betreft de verkoop baarheid van de panden van de muziekschool (Villa) en de biblio theek. Stoppen daarentegen betekent dat muziekschool en podium 't Beest moeten worden ogenomen in de meerjaren onderhoudsplanning, dat de toekomstbestendigheid van de huidige bibliotheekvestiging aan de Oostwal onzeker is en dat de kans bestaat dat het pand West- wal 45, dat in beeld was voor het Cultuurhuis, langdurig blijft leeg staan. Dat kost 22.000 per jaar, maar vanaf volgend jaar is dat geld er niet. Het voorstel om met het Cultuur huis te stoppen, wordt op donder dag 6 december besproken tijdens een commissievergadering. 10% korting op alle Yamaha producten Streaming audio, netwerk Audio en Bluetooth zullen allemaal aan bod komen. Met de verschillende opstellingen van Yamaha kunnen wij u laten zien wat de mogelijkheden zijn op dit gebied. Kanaalstraat 44 Oost-Souburg Tel: 0118-47 17 77 www.avaelectro.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21