Noodpot vaak te klein Eerste acht banen weg bij Delta I Racoon wint Gouden Harp BUITEN BEWEGEN Onderzoek Nibud/ING wijst op noodzaak financiële buffer voor huishoudens door Wilko Voordouw UTRECHT - Van de Nederlandse huishoudens heeft 40 procent geen of een te kleine financiële buffer, blijkt uit onderzoek van het Nibud en ING. Volgens het Nibud is een minimale financiële reserve van 3550 euro nodig om tegenvallers op te kunnen vangen. Wie tegenslagen als een kapotte wasmachine of een dure onder houdsbeurt van de auto soepel wil opvangen, heeft een financiële re serve nodig. Het Nibud (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting) raadt de Nederlandse huishoudens daarom al jaren aan om een buffer op te bouwen. Want zonder reser ve zitten, betekent langer rood staan of het uitstellen van noodza kelijke uitgaven. „Op langere ter mijn leidt dit tot hogere kosten: geld lenen kost geld, en het uitstel len van noodzakelijke uitgaven gaat ten koste van het welzijn van het huishouden, wat weer kan leiden tot extra (maatschappelijke) kos ten", stellen de ING-economen Marcel Warnaar en Corinne van Gaaien in hun rapport Een referen- tiebuffer voor huishoudens. De noodzakelijk geachte buffers zijn puur bedoeld voor het vervan gen van inventaris en niet voor het opvangen van inkomensterugval, zoals bij werkloosheid, arbeidsonge schiktheid en pensionering. En ook niet voor grote uitgaven, zoals bij brand en ziekte. Voor dit soort za ken zijn verzekeringen betere alter natieven, aldus het Nibud. De finan ciële buffers staan onder grote druk door de economische crisis. Vol gens Nibud en ING heeft 20 pro cent van de huishoudens helemaal geen buffer en nog eens 20 procent een reserve lager dan 2000 euro. Aan de andere kant stelt het Nibud ook vast dat er een groeiende groep mensen is die juist méér spaargeld bezit dan voor het uitbreken van de financiële crisis. Zo had in 2006 de helft van de huizenbezitters min stens 8500 euro op de bank staan. In 2011 was hun spaartegoed geste gen tot minstens 17.000 euro. Zo'n 15 procent van de huishoudens spaart niet, 12 procent heeft zelfs he lemaal geen spaarrekening. Buffers Het Nibud heeft voor een aantal inko mensgroepen de minimale financiële reserve berekend. Wie een eigen in schatting wil maken, kan de buffer- berekenaar van Nibud invullen. Voor een alleenstaande van 25 jaar in een huurwoning met een in komen van 1500 euro netto: 3550 euro. Voor een paar van 30 jaar in een koopwoning met een inkomen van 3500 euro netto: 4000 euro. Voor een paar van 30 jaar in een huurwoning met auto en een inko men van 3500 euro: 4000 euro. Voor een gezin met twee kinderen in een koopwoning met auto en een inkomen van 3000 euro netto: 5000 euro. Voor een paar zonder kinderen in een koopwoning met auto en een inkomen van 3000 euro netto: 4000 euro. Nergens een bordje 'verboden toegang' Dood 17-jarige maakt veel los 4 en 5 HILVERSUM - Racoon heeft maan dag een Gouden Harp gewonnen. De Zeeuwse band kreeg deze pres tigieuze oeuvreprijs uitgereikt in Beeld en Geluid in Hilversum. Daar werd ook een overzichtsten toonstelling geopend over vijftig jaar Gouden Harpen. „Het is een heel grote eer als je vakbroeders je zo'n mooie prijs gunnen", zegt bas sist Stefan de Kroon. Behalve Racoon namen producer Giorgio Tuinfort en De Jeugd van Tegenwoordig een Gouden Harp in ontvangst. Zilveren Harpen, bedoeld als aan moedigingsprijs, waren er voor dj Afrojack, Laura Jansen en Django Wagner. Racoon heeft een rijkgevulde prij- zenkast opgebouwd met naast de Gouden Harp onder meer twee Edisons en zes 3FM Awards. foto Rick Nederstigt MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta laat acht banen vervallen op een niet nader genoemde afdeling. De afdeling telt twintig medewerkers. Het is het begin van een reorgani satie bij Delta, die het bedrijf zelf 'redesign' noemt. De afslankings operatie was aangekondigd in on langs gepresenteerde bedrijfsstrate- gie voor 2013. Delta moet de broek riem aanhalen. De organisatie ont komt niet aan banenverlies. Hoe veel banen uiteindelijk verloren gaan, kan een woordvoerster niet zeggen. De mensen die hun func tie verliezen, staan niet meteen op straat. Geprobeerd zal worden ze onder te brengen in nog open staande vacatures. Lukt dat niet, dan zullen ze via een reorganisatie- bedrijf worden begeleid naar an der werk. Als dat niks oplevert, volgt ontslag. Bij de kantoren van Delta in Middelburg en Goes wer ken 1346 mensen. In totaal telt Del ta 4459 vaste en inleenkrachten, van wie 2300 Zeeuwen die in de provincie maar ook erbuiten de kost verdienen, onder meer bij wa terbedrijf Evides en afvalbedrijf In- daver. pagina 23: Delta in beroep tegen uit spraak over miljoenenclaim windpark HR++ Isolatieglas A Glashandel V MELIESTE www.meliesteglas.nl DESTELLING Elke gemeente moet eigen daklozen opvangen Reageer op pzc.nl Zie ook regiopagina uw MENING 293 reacties Ik heb liever een militante Zeeuwse Milieufederatie eens HHBMM 32% oneens 68% ,.8"7 surmss1 555530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1