E-neus slaat al alarm vóór er klachten komen 'Je kunt met de elektronische neuzen sneller en effectiever bronnen dinsdag27 november2012 opsporen en de overlast aanpakken' 11 Bianca Milan, geurexpert voor stank van de milieudienst DCMR. Deze gaat vervol gens gericht op zoek naar de bron en pro beert de overlast te verminderen, zegt geurex pert Bianca Milan. Het is voorgekomen dat een elektronische neus 2,5 uur vóór de eerste klachten binnen kwamen al afging. Het apparaat stond dicht bij het bedrijf en nam eerder de veranderde concentraties waar. De DCMR milieudienst heeft het ministerie van Infrastructuur en Milieu gevraagd een standaard te onwikkelen voor de elektroni sche neus. Dit wil zeggen: een afspraak waar in staat hoe het apparaat moet worden inge zet. Het document is klaar. Het NEN, het Ne derlands normalisatie-instituut, zal het dit jaar nog publiceren, aldus consultant milieu Nicolet Baas. Vanaf dat moment kan in heel Nederland op dezelfde manier met de elektronische neus worden gewerkt. „Dit heeft als voordeel dat er geen discussie ontstaat over de resultaten", zegt Milan. De meeste stankoverlast in Nederland treedt op in Zuid-Holland (door de industrie) en in Noord-Brabant (landbouw). Na geluid levert stank de meeste milieuklachten op. Vooral de olie- en chemische industrie en af- valverwerkende bedrijven veroorzaken hin der. Onlangs blokkeerden omwonenden een slachtafvalbedrijf in Wijster en vertrokken pas nadat de gemeente plaatsing van elektro nische neuzen had toegezegd. Soms weet de elektronische neus al dat het gaat stinken, vóór het zover is. De elektronische neus wint aan betekenis als snuffelpaal op industrieterreinen of bij stal len. Het apparaat meet met sensoren verande ringen van stoffen in de buitenlucht en heeft vooral in het Rijnmondgebied - nummer 1 qua stankoverlast- zijn nut bewezen. De e-neus kan patronen in de luchtsamenstel- ling herkennen die in het verleden tot stank overlast leidden. Voorbeeld: in het Rijnmond gebied werd over een tankstation geklaagd, maar de milieudienst kwam steeds te laat. Toen zijn drie maanden lang e-neuzen rond het tankstation gezet. Ook konden bewo ners via een website melden wanneer het stonk. Er bleek een verband te bestaan tussen bepaalde handelingen bij het tankstation en pieken in klachten. Hetzelfde gebeurde bij een noten branderij. Ook daar bleek een ver band tussen de momenten dat er klachten kwamen over de geur van gebrande noten en uitstoot bij de notenfabriek. Zo werd stankoverlast meetbaar. Zodra elektronische neuzen ho ge waarden meten, komt er een signaal binnen bij de meldkamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11