Mislukt in Alkmaar, held van Feyenoord Vettels H 3211 po i FC Twente heeft lang boven zijn stand geleefd Zandlopers levert alleen maar blije gezichten op zaterdag 24 november 2012 Craziano Pellè scoorde tot dusverre negen doelpunten namens Feyenoord in de eredivisie. door Leon ten Voorde ENSCHEDE - In de uitgebreide nabe schouwing van de aanvoerder viel een zinnetje donderdagavond na de uitschakeling in de Europa Lea gue in Hannover het meeste op. „Misschien verwachten de men sen wel te veel van ons", zei Wout Brama toen hij werd geconfron teerd met de zoveelste moeizame wedstrijd van FC Twente dit sei zoen. Brama riep niet: „Misschien wor den we wel overschat en zijn we niet zo goed als iedereen denkt." Feitelijk bedoelde hij dat wel. Want hoe goed is dit Twente nou echt? Het elftal maakt al tijden een zielloze indruk en straalt maar wei nig spelplezier uit. Mensen zijn dan al snel geneigd om de spelers een gebrek aan inzet te verwijten, maar als je week-in, week-uit zo stroperig speelt, is er wat anders aan de hand. Dan heeft het simpel weg met kwaliteit te maken. Het duel bij Hannover'96 was in vele opzichten symbolisch daar voor: aan de arbeid van de spelers lag het niet, maar door een schrij nend gebrek aan vernuft en ver trouwen leverde het vele geschuif helemaal niets op. Wel controle, maar geen dominantie. Te graag willen leidt vaak tot verkramping en angst. Ook op de bank. Twente raakte deze zomer twee toppers kwijt (Ola John en Luuk de Jong), maar investeerde daaren tegen verreweg het meest van alle clubs. Alleen al voor Luc Cas- taignos en Dusan Tadic legde Twente meer dan tien miljoen eu ro op tafel. Dat schept verplichtin gen en wekt verwachtingen, zeker in de Nederlandse competitie waar dit soort bedragen nauwe lijks nog rondgaan. Daarom is het ook zo teleurstellend dat er on danks die aankopen en het derde budget van de eredivisie nog steeds geen selectie staat die het publiek weet te verwarmen. Vier keer gelijk in de Europa Lea gue, drie nul-nullen in de laatste vier duels: het is allemaal geen toe val meer. Voor het seizoen schitter de de belofte van een prachtig jaar aan de horizon, maar na het weg vallen van Leroy Fer en Nacer Chadli is er een team achtergeble ven van gemiddelde kwaliteit. Een ploeg die tijdenlang - ook in de media - onterecht het stempel van topploeg opgeplakt heeft gekre gen. Kijk alleen eens naar het mid denveld, zie de bezetting van de voorgaande weken voorin en ver gelijk dat eens met koploper PSV. Alleen de laatste linie - en dan vooral het centrale blok - heeft op dit moment de klasse van een titel kandidaat Misschien moet je het na al die kleurloze voorstellingen wel omdraaien en constateren dat het eigenlijk heel knap is, dat dit Twente met z'n overlevingsvoetbal nog altijd tweede staat en maar drie punten minder heeft dan het opeens luid bejubelde PSV. De grootste verdienste van dit seizoen is dat je maar moeilijk kunt win nen van het elftal, dat on-Neder- lands resultaatgericht kan spelen. Op die manier kun je als coach al die remises namelijk ook uitleg gen. Met de terugkeer van Fer en de aanstaande rentree van Chadli, krijgt de ploeg naar voren toe een enorme kwaliteitsimpuls en dan wordt het interessant. Er ligt in elk geval een belangrijke taak voor de technische staf. In de voorbije maanden is het elftal in balbezit niet gegroeid, maar trainer Steve McClaren kon altijd wijzen op blessures en het zware speelsche ma, waardoor er nauwelijks fat soenlijke trainingsmogelijkheden waren. Nu Twente van twee podia is verdwenen, is er alle ruimte ont staan om te gaan slijpen aan het positiespel, de automatismen en het ontwikkelen van spelers. McClaren heeft in het kampioens jaar 2010 bewezen dat hij een ploeg fantastisch kan managen als er al een 'voetbalfundament' ligt. Die situatie van toen is niet te ver gelijken met nu. Sinds zijn terug keer heeft hij nog niet laten zien dat hij ook een elftal kan optuigen en uitbouwen. De voornaamste winst die Twente de komende pe riode dan ook moet gaan boeken ligt op het trainingsveld. Graziano Pellè keert zondag met Feyenoord terug bij AZ, de club waar hij zijn loopbaan op de Ne derlandse voetbalvelden begint. In Alkmaar laat de Italiaanse spits geen onvergetelijke indruk achter. Bij Feyenoord is hij ech ter onomstreden. door Theo Brinkman ALKMAAR - Hij moest wennen aan Nederland, hij had concurrentie van Ari, Dembele en El Hamdaoui en het zat hem ook niet mee. Re cordaankoop Graziano Pellè wist in vier jaar tijd niet te slagen bij AZ. Zondag keert hij er terug als doelpuntenmachine van Feye noord. Waarom het Pellè (27) nu in Rotterdam wel lukt en destijds bij AZ niet. Nee, verbaasd is Maarten Martens niet over de huidige prestaties van Pellè bij Feyenoord. „Ik heb altijd gezegd: als een voetbalveld drie keer zo klein was, zou Pellè tot de top van de wereld behoren. In klei ne partijtjes was hij de beste die je kon hebben. Hij kan ballen vast houden, goed kaatsen, afronden met links en rechts. Hij is sterk! Zijn kuiten zijn breder dan mijn bovenbenen." Martens zag Pellè in 2007 bij AZ komen. In de vier jaar die volgden, maakte Pellè op het trainingsveld regelmatig indruk. De Belg herin nert zich 'twee ongelooflijke doel punten'. „Als hij die in een wed strijd had gemaakt, was hij een le gende geweest. Maar ja, het was tij dens een training." Zie daar het verhaal van Graziano Pellè bij AZ. Kwaliteiten heeft hij absoluut, maar hij scoort niet. Ja, op de training. Zijn start is mis schien wel symbolisch. Bij zijn de buut denkt hij te scoren, in een oe fenwedstrijd tegen Middles brough, maar het doelpunt wordt afgekeurd vanwege buitenspel. Een week later, thuis tegen Inter Milaan, valt hij vooral op als hij vrij voor doelman Julio Cesar een grote kans mist. Dat beeld van een klunzige afma ker weet hij in de maanden daarna niet om te buigen. Pellè speelt niet slecht, maar hij schiet de ballen er niet in. Hij heeft ook de pech dat AZ een rampjaar heeft. De club wordt elfde. Als Pellè al eens scoort heeft AZ er weinig aan. Zijn eerste doelpunt, in december 2007 tegen Twente: AZ verliest met 2-1. Zijn tweede goal, kort daarna te gen Everton: weer verliest AZ. Het knappe doelpunt van Pellè is di rect vergeten. Pellè moet in zijn AZ-periode aan alles wennen: aan het koude Ne derland, aan de speelwijze, aan de andere manier van trainen, aan Louis van Gaal. De aanpassing kost tijd, maar die heeft AZ niet. AZ is op dat moment nog van zins de beste club van Nederland te worden. Er moet gepresteerd wor den. Ondanks zijn aanpassingspro blemen krijgt Pellè juist in dat eer ste jaar zijn meeste speeltijd (bijna twintig hele wedstrijden). Hij blijft steken op vier doelpunten. - „Je moet ook een beetje geluk heb ben", zegt Martens. „Bij Feye noord scoort hij in zijn eerste wed strijden en meteen zijn de suppor ters enthousiast. Bij ons maakte hij pas in december zijn eerste doelpunt. Als een dribbel van hem mislukte, kon je het gezucht van de tribune horen. Zo was de stem ming. Dat was voor zijn vertrou wen allemaal niet goed. Bij Feye noord heeft hij dat vertrouwen nu duidelijk wel." In de jaren daarna krijgt Pellè veel minder speeltijd. Van Gaal kiest voor El Hamdaoui en Dembele en heeft ook nog Ari tot zijn beschik king. AZ wordt kampioen, Pellè mag in de zomer van 2009 vertrek ken. De nieuwe trainer Ronald Koeman wil hem echter niet kwijt. Hij ziet het wel zitten in de Italiaan. En zie daar: Pellè scoort in de eerste competitiewedstrijd. Maar hij krijgt ook rood en wordt vijf duels geschorst. Onder Koe mans opvolger Dick Advocaat wordt hij nauwelijks nog opge steld. In 2010 mag Pellè opnieuw weg, maar tot een transfer komt het weer niet. Gertjan Verbeek kiest in tussen wel voor anderen (Falken- burg, Jonathas, Sigthórsson). Als invaller is Pellè in oktober opeens heel trefzeker (vier invalbeurten, vier doelpunten), daarna is het weer over. Hij scoort alleen nog twee keer in zijn laatste thuiswed strijd, tegen De Graafschap. Daar na wordt hij, in de zomer van 2011, verkocht aan Parma. Wat rest zijn herinneringen. Aan missers, aan soevereine balaanna mes op de borst en aan de per soon Pellè. „Een intelligente jon gen, eerlijk, oprecht, met een uitge sproken mening. En open en cor rect naar de supporters", zegt Mar tin Haar, assistent-trainer van AZ. Daarbij was Pellè ook een winnaar type, zegt Marcel Bout, destijds VLISSINGEN - Lachende gezichten in Cine City. In de Vlissingse bioscoop vond vrijdag de première van Zand lopers plaats, een PZC-documentai- re over de Zeeuwse Kustmarathon 2012. De hoofdrolspelers Lein en Le- nie Lievense, Jan de Jager, Paola van Gilst en Hans Bostelaar ontvingen de eerste exemplaren van de dvd van de film en de vierde editie van het Kustmarathonboek. Beide producties zijn tot stand geko men dankzij de inzet van de PZC-re- dacteuren Maurice Steketee, Rudy Boogert, Koen de Vries en voorma lig PZC-redacteur Daan Wallis alsme de enkele vrijwilligers. Er kwamen zo'n 150 genodigden op de premiè re af. Vanaf vandaag is de dvd te koop in een aantal boekhandels en te bestellen via de website van de PZC. foto Lex de Meester door William Pomp HEPPENHEIM - Zal zijn stadje zijn naam alweer dragen? In 2010, toen Sebastian Vettel voor het eerst, we reldkampioen Formule 1 werd, doopte de bevolking het stokoude plaatsje Heppenheim liefkozend om tot 'Vettelheim'. In 2011 deden ze het opnieuw. De foto's waarop hij vol trots het aangepaste plaats naambord aan de uitzinnige Hep- penheimer gemeenschap toont, gingen de hele wereld over. Hij haalde het schild op met zijn 750 pk sterke Formule i-bolide, waar mee hij in de afgezette straten ten overstaan van duizenden fans een paar fijne donuts draaide. Het zou wat voorbarig zijn als het bord er nu alweer hangt. Het moet morgen om 17.00 uur Nederlandse tijd tenslotte nog allemaal even ge beuren op het .circuit van Inter- lagos in Brazilië. Zal hij de jongste coureur ooit worden met drie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32