spoelen weg Tweespalt Pussy Riot komt Poetin goed uit 47, cheap.nl dagactie Meer macht Mursi 50* LEGOLAND® Duisburg: kids gratis! cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 vrijdag 23 november 2012 den grond en water vast én bemes ten het land. „Maar ze worden vaak gebruikt als veevoer of brand stof. Begrijpelijk maar onverstan dig bij landdegradatie." Het is volgens Van Lynden niet al leen de politiek die dwarsligt. „Er is soms sprake van onwillige, con servatieve boeren of zelfs van kop pige wetenschappers. Zonder hen bereik je niets." China heeft al een tijdje in de gaten dat het zijn grond moet beschermen. De wel vaart neemt toe, mensen eten min der rijst en steeds meer vlees, waar weer veevoer voor verbouwd moet worden. China moet kortom zuinig zijn. „Er gebeurt heel veel te gen landdegradatie. Bijvoorbeeld in het stroomgebied van de Gele Rivier. Die heet niet voor niets Ge le Rivier, die naam is te danken aan de enorme erosie die de rivier veroorzaakte. Het water nam heel veel onbeschermd land mee en veranderde in gele modder. De overheid heeft de laatste twintig jaar terrassen aangelegd en fruitbo men geplant in plaats van graan. Het gebied is een stuk groener ge worden, goed voor het land." Hoe het niet moet, was in Ethio pië te zien. „Na grote droogte in de jaren zeventig van de vorige eeuw legde het World Food Pro- gramme (WFP) dijkjes aan om wa ter vast te houden en erosie te voorkomen. De mensen die ze aan legden, kregen daar voedsel voor. Na tien jaar kwam er eens iemand van het WFP kijken, die zag dat de dijkjes in deplorabele staat verkeer den. Op de vraag waarom ze niet werden onderhouden, kwam het antwoord dat ze zaten te wachten tot het WFP weer eens langs kwam. Of dit verhaal nu helemaal waar is of een broodje-aap, het il lustreert dat actie pas effectief is als de mensen zich zelf verant woordelijk voelen. Overheden moeten dan ook inzetten op voor lichting. Zowel de kleinste boer als de hoogste minister moeten er het zelfde over denken." Van Lynden verwacht voor effi ciënt landgebruik ook veel van pre cision agriculture. Daarin wordt bij voorbeeld met gps-techniek be paald waar het beste geploegd, be mest en gesproeid kan worden en hoe. „Veel beter dan overal grote bakken kunstmest leegstorten." Waar gps nog een stap te ver is, biedt de gsm soelaas. „In Afrika en Azië gebeurt het al dat boeren via hun mobieltje vernemen wanneer ze moeten gaan irrigeren als er een droge periode aankomt. We moeten daarom goede apps ont wikkelen, die naast adviezen en workshops boeren kunnen vertel len wat ze moeten doen om hun land te beschermen." 1,5 mld mensen getroffen Landdegradatie treft vooral gebie den in de (sub)tropen. Er wonen zo'n 1,5 miljard mensen. Water, wind en bodemuitputting zorgen voor verlies van vruchtbare grond. WSOSSSSSSSgSSSlSl door onze correspondent Floris Akkerman MOSKOU - Als een echte rockgroep gaat Pussy Riot ruziënd over straat. De advocaten van de twee gevangen bandleden hebben hun taken neergelegd. Dat gaf aanlei ding tot nog meer geruzie. Het Kremlin zal het met genoegen aan schouwen. Pussy Riot ontpopte zich het afge lopen jaar als het symbool van de oppositie in Rusland. De wereld volgde hun zaak. Drie leden, Nadezjda Tolokonniko- va, Maria Aljochina en Jekaterina Samoetsevitsj, kregen twee jaar strafkamp voor hun anti-Poetin- lied, gezongen in een Moskouse ka thedraal. In hoger beroep werd Sa moetsevitsj voorwaardelijk vrijge sproken. Vanaf het begin had het Kremlin er een hoofdpijndossier aan. De advocaten van Pussy Riot - Mark Fejgin, Nikolaj Polozov en Violetta Volkova - zetten de zaak voortdu rend in de schijnwerpers. De raadslieden hebben sterke b'an- den met de oppositie en zagen het proces als een middel om de rege ring aan te vallen. Van onafhanke lijke rechtspraak was geen sprake, want het vonnis stond al vast, be toogden zij. De advocaten van de muzikale da mes wijten hun vertrek aan de Russische machthebbers. Een staal tje 'verdeel en heers' vanuit het Kremlin, ingegeven door irritatie over de gevolgde verdedigingstac- Vladimir Poetin foto EPA tiek, meende Polozov. De uitlatingen van president Vladi mir Poetin tegenover bondskanse lier Angela Merkel, vorige week ge daan, dat een actie in een super markt van Pussy Riot-leden antise mitisch was, had meteen tot ge volg dat Tolokonnikova en Aljochi na daarover werden ondervraagd door justitie. Na Poetins uitspraak kregen de ad vocaten geen toestemming meer hun cliënten te bezoeken. Het was daarom beter dat zij zich terugtrok ken, zei Fejgin. „De regering heeft er lang aan gewerkt om ervoor te zorgen dat Pussy Riot een advo caat neemt die loyaal is aan de overheid." „Ze zijn nooit advocaten geweest", sloeg Jekatarina Samoetsevitsj te rug. Ze haalde de conflicten aan over geld en de marketingrechten van Pussy Riot. De bekende Russische krant Kom mersant schreef dat Tolokonniko va en Aljochina al besloten had den hun raadslieden weg te sturen vóórdat Poetin Angela Merkel had gesproken. De twee hebben nu Iri- na Chroenova als advocaat, dezelf de die Samoetsevitsj in hoger be roep wist vrij te krijgen door zich meer inhoudelijk op de zaak te richten. Het geruzie komt het Kremlin niet slecht uit. Poetin en de zijnen pro fiteren van tweespalt in het Pussy Riot-kamp en binnen de opposi tie. De autoriteiten zouden eerder druk hebben gezet op Samoetse vitsj om een andere advocaat te kiezen. Voor het hoger beroep ont sloeg zij Volkova en nam Chroenova in dienst. Dit moest ook al voor verdeeldheid zorgen binnen Pussy Riot. Samoetsevitsj' vrijlating, die georkestreerd zou zijn door de regering, moest daar aan bijdragen. De zaak dient nu voor de Hoge Raad. Valeri Fedotov, een vooraan staand lid van Poetins partij Vere nigd Rusland, schrijft op zijn blog dat het proces was gepolitiseerd door de drie advocaten. Hij hoopt dat Tolokonnikova en Aljochina hun kinderen terugzien 'nu een normaal persoon de zaak doet'. In 1991 tekenden 193 landen een VN-document waarin ze beloofden landdegradatie en verwoestijning tegen te gaan. Wetenschappers, overheden en boeren moeten wereldwijd hun kennis delen, stelt bodemkundig in stituut ISRIC. y In databank WOCAT zijn 450 me thodes te vinden om landbouw grond te beschermen tegen landde gradatie. CAIRO - President Mohamed Mursi van Egypte heeft zichzelf gisteren meer macht gegeven. Naar ver wachting zet dit de verhoudingen in Egypte op scherp. „De president kan iedere beslis sing of maatregel nemen om de re volutie te beschermen", werd op televisie bekendgemaakt.- Daar werd nog aan toegevoegd dat de wetten en besluiten die door de president zijn uitgevaardigd, 'defi nitief zijn' en dat beroep niet mo gelijk is. De oppositie betichtte de islamistische Mursi er meteen van dat hij zich gedraagt als alleenheer ser. „Een nieuwe farao", noemde de seculiere oppositieleider Moha med ElBaradei Mursi. De president ontsloeg ook procu reur-generaal Abdel Maguid Mahmoud. En hij bepaalde giste ren verder dat geen rechtbank de macht heeft om de commissie te ontbinden die een nieuwe grond wet opstelt voor Egypte. per/toplocatie één superactie! v<m£2 per persoon, per arrangement 1 overnachting incl. ontbijt 1 x entreeticket LEGOLAND® 2 kinderen t/m 11 jaar gratis Hotel op loopafstand gelegen 5 Grand City Hotel Duisburger Hof Chinese boeren aan het werk op hun rijstvelden. Landdegradatie treft ook China. •Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9