Pakken meer inbrekers 'niet reëel' 6 Twitteraccount tegen inbrekers Snel reageren op aangifte illusie Spoortop moet soelaas bieden voor Beneluxtrein vrijdag 23 november 2012 Politie wil 25 procent meer woninginbrekers oppakken. Politieacademie vindt doelstel ling 'niet reëel' met huidige werkwijze en inzet mankracht. Nederland vanwege lage straf fen en bevolkingsdichtheid aantrekkelijk voor inbrekers. door Arjen de Boer DEN HAAG - De politie wil de ko mende vier jaar 25 procent meer woninginbrekers oppakken, maar deze doelstelling is 'niet reëel' met de huidige aanpak en rechercheca paciteit. Dat stellen onderzoekers van de Politieacademie in een stu die uitgevoerd in opdracht van de politie. De constatering is een tegenvaller voor de politie, die afgelopen mei een offensief aankondigde tegen het toenemend aantal inbraken. Hoofdcommissaris Frans Heeres zei toen namens de Raad van Korpschefs dat iedere aangifte weer nauwkeurig wordt onder zocht. Maar daar is met de huidige werkwijze en inzet simpelweg de mankracht niet voor, concluderen de onderzoekers. Hoeveel recher cheurs moeten worden vrijge maakt, meldt de studie niet. Uit politiecijfers blijkt dat in 2011 criminelen iets meer dan 88.500 in braken pleegden, meer dan voor gaande jaren. Het oplossingsper centage ligt gemiddeld tussen de zeven en negen procent, dat is vol gens de onderzoekers lager dan in landen als Groot-Brittannië en Duitsland. Daar lost de politie res pectievelijk tien tot twaalf, en acht tien tot twintig procent van de in braken op. „In Duitsland is ge woon meer capaciteit", zegt onder zoekster Nicolien Kop. „Het is ech ter niet zo dat de Nederlandse re cherche minder effectief is. Die cij fers zijn vergelijkbaar." Een Neder landse rechercheur lost net als zijn Duitse collega gemiddeld 42 zaken per jaar op. Nederland telt bijna 11.700 recher cheurs, maar zij worden voor een breed scala aan zaken ingezet en de vraag is vele malen groter dan het aanbod. Niettemin kan de op sporing effectiever, stellen de on derzoekers. Enkele regiokorpsen werken met speciale teams die zich alleen met woninginbraken bezighouden, wat zorgt voor hoge re oplossingspercentages. In zo'n team gaat minder informatie verlo ren en kunnen rechercheurs snel ler verbanden leggen. Dit maakt het makkelijker meerdere inbra ken aan één persoon toe te schrij ven. „Het gaat om keuzes maken", zegt Kop. „Zet je specialisten in? Of laat je rechercheurs breder wer ken en is inbraak slechts één van hun bezigheden?" Extra politie-inzet is niet zaligma kend, stellen de onderzoekers. Nauwere samenwerking met ge meenten en verzekeraars is ook cruciaal. Daarnaast moeten bur gers sneller 112 bellen als zij iets verdachts zien. Dit is ook de in steek van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie), laat een woordvoerder weten. Verder stopt hij jaarlijks 105 miljoen euro extra in de politie waarmee ook extra opsporing mogelijk is. Veel politiemensen beweren ook dat de strafmaat in Nederland niet afschrikwekkend genoeg werkt. Mede daarom zouden rondtrek kende bendes uit het buitenland hier graag actief zijn. De onderzoekers adviseren een voorbeeld te nemen aan Duits land. Dit land heeft afspraken ge maakt met andere landen en laat buitenlandse daders in hun thuis land berechten waar de straffen flink hoger zijn. Zoiets zou ook in Nederland effect kunnen hebben volgens de onderzoekers. Kop: „Nu rijden inbrekers een stuk ver der en slaan hier hun slag. Het zal tijd en moeite kosten om zoiets te regelen, maar het kan het aantal woninginbraken terugdringen. Al is dat wel een politieke keuze." „Uit onderzoeken blijkt niet dat de feitelijke straf in Nederland la ger is dan in omringende landen", reageert een woordvoerder van mi nister Opstelten. „Nederland is vooral aantrekkelijk voor inbrekers vanwege de bevolkingsdichtheid en de betrekkelijk anonieme ma nier waarop we met elkaar samen leven. 'Vreemde' personen wor den niet snel opgemerkt en er is betrekkelijk weinig sociale contro le." De Duitse methode ziet de mi nister niet zitten, wel verwacht hij veel van betere informatie-uitwis seling tussen Europese politiedien sten. Weer een inbraak. En weer één, en een dag later nog één. De Rotter damse wijk Sportdorp was het spuugzat. Keer op keer wisten in brekers hun slag te slaan in de doorgaans zo rustige buurt onder de rook van voetbalstadion De Kuip. Het vertrouwen in de politie daalde, herinnert een buurtbewo ner zich. „Die zagen we te weinig op straat. Daarom ben ik door de wijk gaan lopen." Maar één man met twee ogen zet weinig zoden aan de dijk. Daarom begon hij sa men met twee anderen vorig jaar augustus het Twitteraccount @Meldbraak, een soort digitale bur gerwacht. „Vergelijk het met de so ciale controle van vroeger in een dorp, maar dan nu via internet", zegt de man die uit veiligheidsover wegingen niet met zijn naam in de krant wil. Via @Meldbraak worden meer dan negenhonderd volgers snel op de hoogte gehouden van in braken, verdachte auto's en perso nen en er worden tips verspreid om het dieven lastig te maken. „Het werkt zo snel en goed, dat de politie ons account ook volgt" LEUSDEN - Het is 'volstrekt onmoge lijk' om de politie standaard bin nen twee weken op elke inbraak aangifte te laten reageren. Dat zegt Gerrit van de Kamp, voorzitter van de politievakbond ACP, over het plan van minister Ivo Opstel ten (Justitie). Opstelten kondigde gisteren aan dat slachtoffers van woninginbraak vanaf volgend jaar binnen twee weken bericht krij gen over hun aangifte. Volgens Van de Kamp heeft de politie daar helemaal geen tijd voor. „Als de politie het ook verplicht moet mel den als er geen nieuws is en er nog geen verdachte is aangehou den, dan kun je je afvragen of de burger er überhaupt iets aan heeft." De nieuwe aanpak moet van Opstelten in fases worden in gevoerd. Vanaf 2014 krijgen ook aangevers van zware misdrijven, zoals overvallen en straatroof, bin nen maximaal twee weken een persoonlijke reactie. De nieuwe aanpak van aangiftes moet volgens Opstelten een visitekaartje wor den van de nationale politie, waar mee hij per 1 januari begint. Die nationale politie gaat ook een een duidige manier ontwikkelen voor het aangifte doen. Het moet overal op dezelfde wijze kunnen, aldus de bewindsman, op de bureaus, via de telefoon, via internet of (met name voor senioren) bij men sen thuis. De Tweede Kamer ziet ook graag dat de aangever snel res pons krijgt, maar er zijn ook on der de Kamerleden twijfels over de haalbaarheid. Informatie van het waterschap Op maandag 26 november 2012 bent u van harte welkom bij een informatiebijeenkomst over de Planvorming Wateropgave Zuid-Beveland-Oost. Tijdens de bijeenkomst presenteren we de uitkomsten van de analyse van het watersysteem. Deze uitkomsten worden samen met reacties van aanwezigen uit gewerkt tot een maatregelen pakket om knelpunten in het watersysteem aan te pakken. De bijeenkomst start om 19.30 uur in dorpshuis Luctor en Emergo aan de Hoofdweg 45 in Rilland. Vanaf 27 november 2012 tot en met 6 januari 2013 ligt de aanvraag en het besluit voor een watervergunning aan Mts. van Alphen-Mulders voor de locatie Seijdlitzstraat 2 in Axel ter inzage bij het waterschaps kantoor in Terneuzen en bij de publieksbalie van de gemeente Terneuzen, Stadhuisplein in Terneuzen. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Staatssecretaris Wilma Mansveld (Spoor) moet twee inter nationale toppen gaan organiseren over internationale treinverbindin gen'. Daarin moet onder andere een oplossing worden gevonden voor de geschrapte Beneluxtrein van Amsterdam via Roosendaal naar Brussel. WD en PvdA dienden donderdag tijdens het debat over de begroting Infrastructuur een motie in. Mans veld zei eerder in te willen zetten op regionaal overleg. Ze denkt dat problemen daar specifieker kun nen worden besproken. PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg nam met dat ant woord geen genoegen. Er wordt volgens hem al jaren gesproken over een oplossing voor onder an dere de Beneluxtrein. Maar die ge sprekken halen niets uit. Volgens hem moet internationaal overleg soelaas bieden. Hij kaartte de kwes tie donderdag aan omdat interna tionale spoorverbindingen tussen Nederland en Duitsland en Neder land en België moeizaam tot stand komen. De Tweede Kamer nam eind oktober een motie aan waar in het kabinet wordt opgedragen er alles aan te doen om te zorgen dat er een rechtstreekse treinver binding komt van Breda, via Roosendaal, naar Antwerpen. Nu rijden tussen Roosendaal en Brus sel nog een intercity en een stop trein. Maar de Beneluxtrein (Am- sterdam-Brussel) wordt na 8 de cember geschrapt. Reizigers moe ten dan óf gebruikmaken van de stoptrein vanuit Roosendaal óf in Rotterdam op de HSL stappen. De stoptrein doet er twintig minuten langer over. Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088 2461000 info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl Waiersd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6