Zeeboerderij verrast auteur Kader Abdolah Dromen Onderzoek naar inzet 'grenspassagierstrein' 18 Reageerders kijken op de nieuwe PZC-website eerst even de kat uit de boom OR Dow: 'Goed plan, soms pijnlijk' almanak Opstand vrijdag 23 november 2012 2B i #fj door Raymond de Frel Wat is er aan de hand? Waarom hou den velen van u zich zo koest? Is er deze week dan echt geen Zeeuws nieuws dat tongen losmaakt? Dat laatste is onwaarschijnlijk, met alle recente ontslag- en faillis sementsperikelen bij tal van Zeeuwse bedrijven. Er is dus een andere oorzaak. Een beetje flauw misschien om de vraag op te werpen, als je het ant woord eigenlijk wel grotendeels weet. Soms houden technische mankementen reacties van de si te, maar die kinderziektes hoopt de redactie binnenkort onder de knie te hebben. De hoofdoorzaak is een koerswij ziging. Met de vernieuwing van de website van de PZC zijn name lijk ook de reacties onder de loep genomen. Te vaak sijpelden er reacties door op de site die op het randje van het toelaatbare waren. Op basis van zelfgekozen anonimi teit namen sommige reageerders geen enkel blad meer voor de mond en schroomden niet om in weinig bedekte termen bijzaken tot hoofdzaken te maken. Dat moest anders, concludeerden chef multimedia Ernst Jan Rozen- daal en de internetredacteuren van de PZC. De lancering van de nieuwe website was een uitgele zen moment om een nieuw reac tieformulier onderaan de nieuws berichten te plaatsen. U wordt ge vraagd uw naam, e-mailadres en een woordcontrole in te voeren. En onderaan het reactieformulier wordt de kern van de wijziging nog eens samengevat: 'Reacties van bezoekers op artike len op deze site zijn meer dan wel kom. Echter: reacties die kwet send, onnodig grof of beledigend zijn worden niet geplaatst.' Veel reageerders moeten wennen aan dit 'reageren nieuwe stijl'. Ook al kan het nog steeds ano niem, althans op het zichtbare deel van de site; de woordcontro le en een strengere regie door de internetredactie werpen drempel tjes op. „We constateren nu een week na de lancering van de nieuwe websi te dat het aantal reacties is ver minderd. Natuurlijk zijn er nu ook mensen die roepen dat wij censuur plegen. Maar dat is dus echt niet het geval. Ik vind het gek dat dit woord überhaupt valt. Censureren slaat op een recht dat iemand wordt ontnomen. Wij ver lenen een gunst, maar bezoekers kunnen geen recht doen gelden op plaatsing van hun reacties", al dus Rozendaal. „We willen de dis cussie en reacties zuiver bij het nieuws houden, meer niet. Boven dien, het is ónze site. Daarop is in teractiviteit met onze lezers en kij kers van groot belang, maar wij gaan wel over de inhoud." De selectiecriteria zijn dus aange scherpt, maar bieden ook ruimte voor meer contact met de reageer ders. Wijzen zij bijvoorbeeld de PZC terecht op een gemaakte fout, dan herstelt de redactie dit. Ook op het sociale mediakanaal Twitter is de koers gewijzigd. Ge bruikte de redactie Twitter eerst alleen om berichten te versprei den, nu zal zij het ook vaker gaan gebruiken als communicatiemid del met lezers. Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage onderaan een bericht door Henk Boot TERNEUZEN - De ondernemings raad (OR) van Dow Benelux stelt op haar website dat er een goed so ciaal plan ligt onder de herstructu rering, die in Terneuzen zo'n veer tig van de 1700 banen kost. Daar bij gaat het ook om staffunctiona rissen. In Tessenderlo en Delfzijl sluit Dow Benelux fabrieken. Dat is in Terneuzen niet het geval. We reldwijd sluit Dow twintig fabrie ken. Als gevolg van de crisis staan Zijn collega's vinden hem extreem on handig. Zelf spreekt die Zierikzeeën- aar van 'de opstand der dingen'. De stelling dat een met pindakaas be smeerde boterham altijd met de be smeerde kant naar onderen valt, heeft hij meerdere malen bewezen. Toen hij achter het stuur een sigaret op wilde steken, zat de aansteker met het wieltje van de vuursteen De eerste zeeboerderij van Europa ligt in Zeeland: in de Schelphoek, een redelijk beschut deel van de Oosterschelde. Wageningse wetenschappers brengen hier hun dromen in praktijk: met zeegroenten een oplossing vinden voor het wereldwijde voedselprobleem. Schrijver Kader Abdolah maakte voor zijn nieuwste boek een reis langs markante wetenschappers, uitvinders, kunstenaars en onder nemers. Zijn tocht voerde hem ook naar de zeeboerderij bij het Schouwse Serooskerke. De ken nismaking fascineerde hem zeer. door Ali Pankow Ik ga op zoek naar mensen met grote dromen en beleef hun wereld", nam Kader Ab dolah zich voor nadat de pro vincie Zuid-Holland hem een oeuvreprijs had toegekend. Leuk, een prijs, zou je denken, maar het leverde de auteur aanvan kelijk best wat hoofdbrekens op. De voorwaarde was namelijk dat hij de prijs moest gebruiken om één van zijn dromen te verwezen lijken. „De ervaring heeft me ge leerd dat je dat wat het leven je biedt met beide handen moet vast pakken", schrijft Abdolah in het voorwoord van zijn boek dat uit eindelijk de titel Zeesla en de Lepels van Alice heeft gekregen. De schrijver riep mensen met bij zondere dromen op te reageren. Uit de circa honderd reacties selec teerde hij 22 projecten. „In het begin was ik onzeker, maar na de eerste twee gesprekken be gon het vuur te branden. Dit boek is anders dan mijn voorgaande werk. Hoewel het over harde wes terse wetenschappelijke feiten gaat, is het ook een oosterse vertel ling geworden met uiteenlopende moderne sprookjes. Ga met mij mee naar de wereld van echte fic tie en geniet ervan", nodigt Abdo lah zijn lezerspubliek uit. Dat het bezoek aan de Schouwse zeeboerderij hem goed is bevallen, komt al tot uiting in de titel van het boek. In het hoofdstuk 'Choco lade uit de Noordzee' beschrijft hij zijn ontmoeting met de betrokken zeewieronderzoekers Willem Bran denburg en Julia Wald aan de Oos- terscheldekust. Abdolah had het 'Ik wilde proeven wat misschien over vijftig jaar in miljoenen tonnen geproduceerd wordt' advies gekregen een paar rubberen laarzen en een waterdichte jas mee te nemen. Zelf meende hij het wel af te kunnen met sport schoenen en een trainingspak. Hij verwachtte over droog gevallen zandbanken naar de zeeboerderij te kunnen lopen. Er bleek echter een boot voor nodig te zijn om bij die 'Wiederij', ofwel het vlot te moeten komen. „Ik klom het vlot op en ongeduldig keek ik naar de zeetuinen. Op het eerste gezicht viel er niet veel bijzonders te zien: vier aan elkaar verbonden drijven de frames van zo'n vier bij vier, die op geïmproviseerde kinder zwembadjes leken. Deze eerste Ne derlandse zeetuinen vormden sa men de zeeboerderij", aldus Abdo lah. Hij beschrijft de gretigheid waarmee hij een stukje zeewier in zijn mond stopte en het zoute wa ter over zijn kleding en schoenen voelde druppelen. „Ik wildé proe- ven wat misschien over vijftig jaar j in miljoenen tonnen geprodu ceerd wordt." Brandenburg en Wald hebben hem zeer geïnspireerd met hun po- ging effectief biomassa te produce ren in de vorm van zeewier. vooral in Europa de financiële re sultaten onder druk. Ook al lijkt de positie van de Terneuzense ves tiging stevig. Zonder inhoudelijk in te gaan op het sociaal plan 2012-2013 meldt de OR aan de me dewerkers dat 'ze zich bewust is dat het voor diegene, waarop dit plan van toepassing is, soms pijn lijk kan zijn'. Het nieuwe sociaal plan is gebaseerd op dat uit 2009. De Dow-leiding wil alle betrokke nen zo snel mogelijk duidelijkheid verschaffen over hun toekomst. Tip? redactie@pzc.nl In hoofdstuk 'Een bionaald in de hooiberg" gaat het over Kader Abdolah bekijkt een robot die poëzie moet leren een injector als vervanger van honderdduizend naaldjes, lezen in ontwikkelingsfase. foto Merlijn Doomernik www.pzc.nl door Wout Bareman vast in de stof zijn broekzak. Rats, gat in broekzak. En bij het opruimen van de vaat, bleef de gesp van zijn broekriem ach ter de handgreep van een keukenpa neel hangen. Nu is de deur van de af wasmachine ontzet. Dit is geen onhandigheid meer. Nee, de dingen zijn het beu zich te laten gebruiken. De revolutie is nabij! ZEEUWSE KELDER We kunnen winnen of verliezen, maar een betere club dan deze is er niet: www.pzc.nl/zeeuwsekelder EN VERDER Weblogs over Zeeuwse kerken, voet balstatistieken en cultuur zijn te vin den op www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto TERNEUZEN - De Belgische Spoor wegen (NMBS) onderzoekt de mo gelijkheid passagierstreinen in te zetten tussen Gent, Maldegem, Zei- zate en (eventueel) Terneuzen. Het zou gaan om een lightrail, een kruising tussen een tram en een trein zonder bovenleidingen. Daar van was een paar jaar geleden ook al sprake. Toen ging het om een westelijke verbinding tussen Gent en Zelzate, die eventueel doorge trokken zou worden naar Terneu zen. Nu mikt de NMBS op een ver binding op de oostoever van het Kanaal Gent-Terneuzen. De ver binding tussen de vier steden staat in een lange termijnvisie, die is ge presenteerd aan de raad van be stuur. De verwachting is dat een passagierstrein tussen Zelzate en Gent dagelijks tienduizenden pen delaars trekt. Het openbaar ver voer in de Vlaamse Kanaalzone ha pert al jaren. Afgelopen voorjaar werd nog actie gevoerd voor reizi- gersvervoer per spoor. Voor de aansluiting naar Terneuzen moet wel eerst de lijn Zelzate-Axelse Vlakte worden verwezenlijkt. Die is door de provincie echter op de lange baan geschoven. De verbin ding zou 60 miljoen euro kosten, maar nauwelijks rendabel zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60